banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Rehine kurtarma faciası !

 Cezayir ordusunun ülkenin doğusundaki İlizi kenti Ayn Emnas bölgesinde bulunan doğalgaz tesisine yaptığı helikopter destekli kurtarma operasyonunda 35 rehinenin hayatını kaybettiği, 15 militanın ise öldürüldüğü öne sürüldü. Tesisi işgal eden gruptan bir

Dünya 17.01.2013, 21:38
Rehine kurtarma faciası !

 

Cezayir ordusunun ülkenin doğusundaki İlizi kenti Ayn Emnas bölgesinde bulunan doğalgaz tesisine yaptığı helikopter destekli kurtarma operasyonunda 35 rehinenin hayatını kaybettiği, 15 militanın ise öldürüldüğü öne sürüldü.
 
Tesisi işgal eden gruptan bir sözcü yaptığı açıklamada, saldırıda kendi gruplarından 15 kişinin de öldüğünü ifade etti.
 
Öldürülenler arasında eylemi düzenleyen grubun lideri Ebu'l Bera'nın da olduğu belirtildi. Söz konusu kişi, Cezayir askerlerinin yeni bir saldırı düzenlemesi durumunda ellerinde kalan 15 rehinenin de öldürüleceği tehdidinde bulundu.
 
Öte yandan Batılı ajanslar ise 15 kadar Batılı rehinenin tesisten kaçarak kurtulduğu haberlerini geçiyor.
 
İngiliz BP ve Norveçli Statoil şirketlerince işletilen doğalgaz tesisinde tutulan 41 rehine arasında ABD, Fransa, İngiltere, İrlanda, Norveç, Japonya, Malezya ve Cezayir vatandaşlarının bulunduğu belirtilmişti. 
 
Cezayir hükümeti ya da askeri makamlardan konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
 
Cezayir İçişleri Bakanlığı’nca daha önce yapılan açıklamada, militanların, yabancıların da aralarında olduğu çok sayıda kişiyi rehin aldığı belirtilmişti.
 
'BURAYI REHİNELERLE PATLATIRIZ' TEHDİDİ
 
Moritanya Haber Ajansı’na dün telefonla bilgi veren örgütün sözcüsü, ellerinde 31 batılı, 10 da Cezayirli rehine olduğunu ileri sürerek, ”Herhangi bir kurtarma operasyonu olması halinde bölgeye döşedikleri bombaları rehinelerle birlikte patlatacakları” tehdidinde bulunmuştu.
 
Cezayir’in Libya sınırı yakınındaki en önemli gaz rezervlerinden birinin bulunduğu bölgedeki tesisin, Cezayir enerji şirketi Sonatrach, İngiliz enerji şirketi BP ve Norveç’ten Statoil şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum tarafından işletildiği bildirilmişti.
 
BAKAN YILDIZ: TÜRK VATANDAŞI YOK
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cezayir'deki rehine kurtarma operasyonunda ölenler arasında Türk vatandaşı bulunmadığını açıkladı.
 
Bilkent Otel'de düzenlenen “Enerji Diplomasisi ve Bağımlılığı” konulu konferansa katılan Bakan Yıldız, konferansa gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Cezayir'de doğalgaz tesisinde tutulan rehineler için ordunun gerçekleştirdiği kurtarma operasyonunda ölen 50 kişi arasında Türk vatandaşı bulunup bulunmadığı sorusu üzerine Yıldız, "İlk aldığımız bilgilere göre Cezayir'deki rehine kurtarma operasyonunda hayatını kaybedenler arasında Türk vatandaşı bulunmuyor" dedi.

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
hüseyin gül 8 yıl önce
fransanin moddrn kurtarma taktigi beyler hidan lost gavurdan dost olmaz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@