7m


7m

hyundai

Putin'den ambargo kararına misilleme!

Ukrayna'ya girmesinin ardından arka arkaya yaptırımlarla karşılaşan Rusya, son olarak ABD'nin enerji, petrol ve gaz ithalatını yasaklamasıyla karşı karşıya kaldı. Rusya Devlet Başkanı Putin ise bu ambargoya misilleme olarak ülkesinden bazı ürün ve ham maddelerin ihracatının yasaklanmasını içeren kararnameyi imzaladı.

Dünya 08.03.2022, 23:41
Putin'den ambargo kararına misilleme!

Ukrayna işgalinin 13. günü devam ederken başta Batı dünyası olmak üzere ülkelerden ve şirketlerden arka arkaya yaptırım kararları gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD Başkanı Biden, Rusya'dan tüm enerji, petrol ve gaz ithalatını yasakladıklarını duyurdu.

PUTİN'DEN LİSTE HAZIRLAMA TALİMATI
Yapılan ambargolara karşılık olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın güvenliğinin sağlanması amacıyla dış ekonomik faaliyetler alanında özel ekonomik önlemlerin uygulanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Kararnameyle, Rus hükümetine söz konusu yasaklardan etkilenecek ülkelerin listesini hazırlama talimatı da verildi. Söz konusu önlemlerin vatandaşların kişisel ihtiyaçları için taşıdıkları ürün veya hammaddeler için geçerli olmadığı belirtildi.

BAZI ÜRÜNLER VE HAMMADDELERE İHRACAT YASAĞI
Putin ayrıca, 31 Aralık'a kadar listesi hükümet tarafından belirlenecek olan ürün ve hammaddelerin Rusya'nın dışına gönderilmesine yasak konulmasının sağlanmasını da istedi.

Kararname metninde, "Rusya Federasyonu'nun güvenliğinin ve sanayiinin sorunsuz işleyişinin sağlanması amacıyla, 31 Aralık 2022'ye kadar aşağıdaki özel ekonomik önlemlerin uygulanmasının sağlanmasını kararlaştırıyorum:

Rusya Federasyonu hükümeti tarafından belirlenen listelere uygun olarak Rusya Federasyonu toprakları dışına ihracatın ve (veya) Rusya Federasyonu topraklarına ürün ve (veya) hammadde ithalatının yasaklanması; Rusya Federasyonu hükümeti tarafından belirlenen listelere uygun olarak Rusya Federasyonu toprakları dışına ürün ve (veya) hammadde ithalatının sınırlandırılması" ifadelerine yer verildi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@