7m


7m

hyundai

Pakistan, Lal Mescit'i Yıkıyor

Pakistan yönetiminin, Taliban yanlılarına karşı operasyon yapılan Lal Mescit külliyesindeki medreseyi yıkmaya başladığı bildirildi.Lal Mescit ile kız medresesine 10 temmuzda komandoların düzenlediği operasyonda 100'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.Yetk

Dünya 25.07.2007, 13:10 06.09.2018, 17:29
Pakistan, Lal Mescit'i Yıkıyor


Pakistan yönetiminin, Taliban yanlılarına karşı operasyon yapılan Lal Mescit külliyesindeki medreseyi yıkmaya başladığı bildirildi.

Lal Mescit ile kız medresesine 10 temmuzda komandoların düzenlediği operasyonda 100'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Yetkililer, güvenlik güçleriyle militanlar arasındaki çatışmalarda zarar gören 4 katlı medresenin yıkılmasına karar verildiğini söylediler.

Belediye yetkilileri, medresenin bu haliyle tutulması tehlikeli olduğu için yıkım kararı alındığını belirterek, yıkımın birkaç gün içinde tamamlanacağını bildirdiler.

Bununla birlikte hükümetin külliyedeki camiyi yıkma niyetinde olmadığı, caminin onarılarak hizmete açılacağı belirtildi.

Lal Mescit uzun zamandır radikal dincilerin kalesi olarak biliniyordu. Taliban yanlılarının, mescit ve medresede toplanmalarıyla ortaya çıkan son eylem, Devlet Başkanı Pervez Müşerref hükümetinin geçen sene tecavüzle ilgili yasada değişiklik yapması, ruhsatsız inşa edilen camilerin yıkılması ve cihada destek verilmesinin resmi olarak kınanmasına duyulan kızgınlıktan doğmuştu.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@