İngiliz savaş gemisi Karadeniz'e geçecek

Bir İngiliz savaş gemisi, mayıs ayında Karadeniz'e geçiş için Türkiye'ye bildirimde bulundu.

Dünya 19.04.2021, 13:41 19.04.2021, 14:44
İngiliz savaş gemisi Karadeniz'e geçecek

İngiltere'nin en saygın gazetelerinden biri, dün ülkenin mayıs ayında iki tane fırkateyni Karadeniz'e göndereceğini yazmıştı. Bugün bir İngiliz savaş gemisi, mayıs ayında Karadeniz'e geçiş için Türkiye'ye bildirimde bulundu.

Avrupa ile Rusya arasında Ukrayna üzerinden sert rüzgârlar esmeye devam ederken, İngiltere'nin dün, yerel gazetelerinden biri, ülkenin Mayıs ayında Type 45 destroyer ve Type 23 sınıfı fırkateynlerini Karadeniz'e göndereceğini yazdı.

Gazete, İngiltere Kraliyet Donanması'ndan bir yetkilinin açıklamasına dayandırdığı haberinde, gemilerin NATO ve Ukrayna'ya yönelik dayanışma göstergesi olarak bölgeye gönderileceğini aktardı. Bugün, bir İngiliz savaş gemisi, Türkiye'ye mayıs ayında Karadeniz'e geçeceğine dair bildirimde bulundu.

ABD VAZGEÇMİŞTİ

Rusya-Ukrayna geriliminde tercihini Ukrayna'dan yana kullanan ABD de geçtiğimiz günlerde Karadeniz'e savaş gemisi göndereceğini açıklamış ancak birkaç gün içinde bu kararından vazgeçmişti. Karadeniz'de tansiyonun düşmesine izin vermeyen ABD, Rusya'ya yönelik hamlesini yaptırımlar üzerinden gerçekleştirmiş ve 10 diplomatı sınır dışı etmişti.

RUSYA DA BAZI GÜÇLERİNİ BÖLGEYE KAYDIRDI

Ukrayna'nın doğusunda gerilimin bir defa daha yükselmesi ve NATO ülkelerinin bazı gemilerini Karadeniz'e yönlendirmesi nedeniyle Rusya da, Kırım dahil sınırlarını korumak adına bazı güçlerini bölgeye kaydırmış durumda.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya'nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti. Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT'ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
H. M 5 ay önce
Möntrö ve kanal İstanbulu tartışanlara duyurulur. Çok akıllı olmak lazım. Katar aileleri ve yandaşlara rant sağlamak amaçlı yapılacak kanal ülkeyi nerelere getireceğini herkes bilmeli..
Hasan 5 ay önce
Rahmetli Abdülhamid han on ömrü de Rusya ile İngiltere denge politikası ile geçmişti. Yine de en çok toprak kaybı Abdülhamid Han Hazretleri zamanında yaşandı. Şimdi başımıza bir de ABD çıktı.
H Isko 5 ay önce
Möntro kalkmalı. Kanal da açılmalı. Möntro kalkarsa ABD rahatça Karadenize girer ve ezeli düşman Rusya'yı rahatça sıkıştırır. Suriye'de olduğu gibi. Suriye'de ABD ile Rusya savaş halinde ama Suriye bölündü. ABD Rusya apaylaştı. Möntroyu
kaldıralım Rusya kıpırdayaması . ABD bize mahkum olsun. Elimizdeki sıha ve ihalarla mahvederiz ikisini de

Gelişmelerden Haberdar Olun

@