banner526

banner535

Hollanda'da AP seçimlerinde ırkçılara geçit yok

Hollanda'daki AP seçimlerinde ırkçılara büyük tokat! 4 sandalyesinin üçünü kaybetti.

Dünya 25.05.2019, 09:26
Hollanda'da AP seçimlerinde ırkçılara geçit yok

Hollanda'da gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, resmi olmayan sonuçlar açıklandı. Avrupa Parlamentosu için Hollandalılar Sosyal Demokratları tercih etti. Aşırı ırkçı Geert Wilders ise seçimlerde hezimete uğradı. Geert Wilders'in bu oy aranı ile AP'de 2014 yılındaki 4 sandalyesinin üçünü kaybedeceği belirtildi.

Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkede yaklaşık 370 milyon kişi dün itibariyle sandık başına gitmeye başladı. 26 Mayıs'a kadar Avrupa Parlamentosu (AP) Seçimleri kapsamında sandıklara gidecek olan seçmenler, 751 milletvekilini seçecek. Hollanda'da da AP seçiminde oy verme işlemi dün yerel saatle 07.30'da (TSİ 08.30) başladı.

IRKÇILAR 3 SANDALYE KAYBETTİ

Avrupa Parlamentosu seçimleri için sandık başına giden Hollanda'da resmi olmayan sonuçlara göre Sosyal Demokratlar'ın yüzde 18.4 ile önde gittiği öğrenildi. Başbakan Mark Rutte'nin partisi Liberal Parti (VVD) yüzde 14, Hristiyan Demokratlar (CDA) yüzde 12.3, seçimlerden önce favori olarak gösterilen sağcı Thierry Baudet'in partisi (FvD) yüzde 11, Hollandalı Yeşiller yüzde 10.5'te kalırken, aşırı ırkçı Geert Wilders'in partisi (PVV) ise yüzde 4 oy alabildi. Geert Wilders'in bu oy aranı ile AP'de 2014 yılındaki 4 sandalyesinin üçünü kaybedeceği belirtildi.

Hollanda'daki AP seçimlerinde ırkçılara büyük tokat!

Hollanda'da İslam karşıtı açıklamalarıyla tanınan PVV'nın lideri ırkçı Geert Wilders.

SONUÇLAR 26 MAYIS'TA AÇIKLANACAK

Resmi sonuçların ise 26 Mayıs akşamı açıklanacağı ifade edildi. Hollanda'da 13 milyon seçmenin AP seçimlerinde oy kullanma hakkı bulunurken, 2014 seçimlerinde yüzde 37.3 oranında seçmen sandığa gitmişti. Dün yapılan seçimlere ise yüzde 41.2 oranında katılım olduğu açıklandı.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@