Hollanda Bakan Kaya ve Başkonsolos'un yolunu kesti!

Hollanda ile yaşanan gerilim tırmanıyor. Hollanda Bakan Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal etmesi sonrasından Karayolu ile Rotterdam'a giden Bakan Kaya ve Başkonsolos'un yolunu kesti.

Dünya 11.03.2017, 22:47
Hollanda Bakan Kaya ve Başkonsolos'un yolunu kesti!

Hollanda'da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın, Almanya'dan kara yoluyla Rotterdam kentine gideceğine ilişkin haberlerin ardından Türk Başkonsolosluğu Rezidansı önündeki yol trafiğe kapatıldı.


Hollanda polisi, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu Rezidansı önünde güvenlik önlemi alırken, Kaya'nın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izninin iptal edildiği Rotterdam'a kara yoluyla geçeceğine ilişkin açıklamalarından sonra rezidansın önündeki yolu, çift taraflı olarak trafiğe kapattı. Araçları alternatif yollara yönlendiren polis, yayaların geçişine de müsaade etmedi.

Çavuşoğlu, bu akşam Rotterdam Başkonsolosluğu Rezidansı'nda Hollanda'daki Türk vatandaşlarıyla bir araya gelmeyi planlıyordu.

Hollanda Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamayla, Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izninin iptal edildiği belirtilmişti. AK Parti Rotterdam Seçim Koordine Merkezi de planlanan etkinliğin tamamen iptal edildiğini açıklamıştı.

Hollanda Bakan Kaya ve Başkonsolos'un yolunu kesti!

BAKAN KAYA'NIN ARACI DURDURULDU

Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın aracının Hollanda girişinde durdurulduğunu ve kendisinin de Bakan Kaya'nın yanına gitmesine müsaade edilmediğini söyledi.

Türk vatandaşların konsolosluk binası önünde toplandığı öğrenildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın programını takip etmek üzere Hollanda'nın Rotterdam kentine giden bakanlık konvoyundaki bir araç ile TRT ve Anadolu Ajansı ekibinin bulunduğu araçtakilere Hollanda polisince kimlik kontrolü yapıldı.

Hollanda Bakan Kaya ve Başkonsolos'un yolunu kesti!

BAKAN KAYA: GİTMEMİZE İZİN VERİLMEDİ

Bakan Kaya yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"Konsolosluğun 20-30 metre kadar yakınındayım. Vatandaşlarımız ön tarafta bekliyorlar onların da yanına gitmemize izin verilmedi. Gerçekten akıl almaz olaylar yaşanıyor Avrupa'da. Biz buraya Türkiye'nin öz evlatlarıyla buluşmaya geldik. Bu anti demokratik hareketlerin bizi durduracağını sanıyorlarsa yanılıyorlar. İptaller olunca biz de karayolu ile geçtik buraya ama bizim konsolosluğa geçmemize izin verilmiyor. Yolda polisler arkadaşlarımızı durdurdular. Hollanda toplantı ve seyahat hakkı değerlerini gözden geçirmeli. Buradaki Avrupalı Türkler bizim vatandaşamız"

DIŞİŞLERİ'NDEN SERT AÇIKLAMA

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada "İzindeki Hollanda Büyükelçisi bir süre geri dönmesin" denildi

Hollanda polisi, Rotterdam yakınlarındaki bir akaryakıt istasyonunda mola verdikleri sırada bakanlık konvoyundaki bir araç ile içinde Anadolu Ajansı ve TRT ekibinin bulunduğu aracın etrafını sardı. Polis araçta bulunanlara kimlik kontrolü yaptı.

Polis yetkilisi burada yaptığı açıklamada, söz konusu kontrolün Bakan Kaya'nın da araçta olabileceği için yapıldığını ifade etti. Yaklaşık bir saat sorguya tabi tutulan Türk gazeteciler ve bakanlık konvoyundaki yetkililerden bir an önce Hollanda'yı terk ederek Almanya'ya dönmeleri istendi.

Araçlar, Hollanda polisinin nezaretinde ülke dışına çıkarılıyor.

Hollanda Bakan Kaya ve Başkonsolos'un yolunu kesti!


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Hakan Alemdar 4 yıl önce
Sıplara 5000 Boşnak Müslümanı katlettiren Katil sünepe Hollandanın maskesi düşüşüyor, bu küçük devletciklere talimatı veren Almanyaya haddi bildirilmeli
Arif Güzel 4 yıl önce
Yunan Mezalimi kitabını okumuştum ama Sn.Yazar Kadir Mısıroğlu Hollanda Mezalimi kitabını yazmasını yazmasını tavsiye ediyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@