Erdoğan ve Trump'tan ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Trump ile görüştü.

Dünya 16.05.2017, 20:24 16.05.2017, 21:04
Erdoğan ve Trump'tan ortak açıklama

Beyaz Saray'da Türkiye saatiyle 20.07'de tamamlanan görüşmenin ardından Erdoğan ve Trump ortak basın açıklaması yaptı.


Trump, Türkiye ile onlarca yıldır müttefiklik ilişkisi içinde olduklarını vurgulayarak, Kore Savaşı'nda birlikte savaştıklarını ve bunu unutmadıklarını ifade etti. Trump: "Türk halkı son dönemde korkunç terör saldırılarına maruz kaldı. Destek ve başsağlığımızı ilettik. IŞİD ve PKK terör örgütlerine karşı Türkiye'ye destek veriyoruz" dedi.

"Erdoğan’ı ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz" diyen Trump, "Onların muhteşem cesaretlerini gördük. Kore’deki savaştaki cesaretleri, bizim askerlerimizin unutmadığı şeylerdendir. McCarty, Türk askerlerinin şerefini ve cesaretini takdir etmişti ve dünyanın en iyi askerlerden olduğunu söylemişti. Türkiye’yi terör örgütü ile olan mücadelede destekliyoruz. Türkiye’nin liderliğinden de mutluyuz. Türkiye’nin çabalarını da memnuniyetle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: "Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütleriyle ayrım yapmadan mücadeleye kararlıyız"

Beyaz Saray'da ABD Başkanı Trump'la görüşmesi sonrası ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmaz karşılıklı çıkarlarımız yanında küresel barış ve istikrar için de önemlidir. Ziyaretimizin bu kapsamda tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum. DEAŞ başta olmak üzere, bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız" dedi.

Erdoğan ve Trump'tan ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'daki ikili görüşme gerçekleştirdi. Ardından iki lider, görüşmeye ilişkin basın mensuplarına açıklama yaptı.

"Sayın Trump'ı seçimlerde elde ettiği tarihi zafer için kutluyorum"

Konuşmasına Trump'a teşekkür ederek başlayan Erdoğan, "Sayın başkan değerli dostum, değerli basın mensurları sizleri en kalbi doygularımla selamlıyorum. Trump'a ve ekibine şahsım ve ekibime gösterdikleri ilgiden dolayı şahsım milletim adına Şükranlarımı iletiyorum. Sayın Trump'ı seçimlerde elde ettiği tarihi zafer için kutluyorum" dedi.

"İlişkilerimizi güçlü tutmamız, karşılıklı çıkarlarımız yanında küresel barış ve istikrar için de önemli"

Erdoğan, "Az önce ikili bir görüşme gerçekleştirdik. Köklü geçmişe dayanan ve stratejik ortaklık düzeyine erişmiş olan Türkiye ABD ilişkilerinin mevcut durumunu ele aldık. Türkiye ile ABD arasındaki bağlar, demokratik değerler ve müşterek menfaatler temelinde gelişmiştir. Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmaz karşılıklı çıkarlarımız yanında küresel barış ve istikrar için de önemlidir" dedi.

Erdoğan ve Trump'tan ortak açıklama

"Ziyaretimizin tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum"

Erdoğan, "Bölgemizin içinden geçtiği bu çalkantılı dönemde özellikle iki ülkenin göstereceği yakın işbirliği her zamankinden çok daha büyük önem kazanmıştır. Amerika ile BM, NATO ve G-20 gibi kilit kuruluşlar içinde zaten yakın işbirliği içindeyiz. Önümüzdeki süreçte bu platformlar başta olmak üzere her alanda diyalog ve dayanışmamızın daha da arttırmanın kararındayız. Ziyaretimizin bu kapsamda tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum" diye konuştu.

"Tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız önemli"

Erdoğan, "Görüşmelerimizin geleceğimize yönelik çok daha büyük kazanımlar elde edeceğimize fırsat tanıyacağına inanıyorum. Ekonomi, ticaret, enerji ve savunma sanayi alanlarındaki işbirliğini arttırma noktasında hem fikiriz. DEAŞ başta olmak üzere, bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız" diye konuştu. Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
Serkan 4 yıl önce
Iyi güzelde hep yuvarlak laflar hani pydye yani pkkya verilen tanklar toplar yerden uçak vuran Füzeler niye hiçbirinden bahsedilmiyor,turup terörüslere verilen bu Silahların yarın Türk askerinin polisinin kanını akıtmak için kullanılacağını bilmiyormu,tutmuş Kore Savaşı'ndan dem vuruyor,bunları alayı aynı ..ok yüzümüze iki gülücük arkadan canımıza kasteder bu ...ekler.
barış 4 yıl önce
hepsi laf, sadece kameralar karşısında nasıl konuşulması gerekiyorsa öyle konuşuluyor o kadar. yine abd pkkya silah vemeye devam edecek çünkü pydyi terör örgütü olarak görmüyorlar..
selim aktaş 4 yıl önce
Bence dünyanın iki büyük devlet adamı bir araya geldi.Türkiye son on beş yılda yapılan devrimlerle süper güç haline geldi.Dünya politikalarına yön veren bir ülkeyiz.Tayyip Erdoğan şu anda tüm dünyanın pürdikkat izlediği bir liderdir.
Necati Yılmaz 4 yıl önce
Her lider halkı kadar güçlüdür Selim Hocam. Siz sıradan bir amerikalı kadar alım gücüne sahip misiniz? Amerikalı bir öğretmen ile Türk bir öğretmen aynı yerde tatil yapabilir mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@