7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Dünya diken üstünde! Pelosi'nin uçağı Tayvan'a indi

Uçak Tayvan'a yaklaşırken, Çin devlet medyası Çin'e ait savaş uçaklarının Tayvan Boğazı'nı geçtiğini bildirdi. Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak Ada'ya indi.

Dünya 02.08.2022, 19:26
Dünya diken üstünde! Pelosi'nin uçağı Tayvan'a indi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyareti Çin ile ABD arasında gerilimi yükseltirken, Çin, ABD ve Tayvan silahlı kuvvetlerinin bölgedeki hareketliliği arttı. Pelosi'nin uçağının Tayvan hava sahasına girmesinin ardından AFP "Yerel medya Çin savaş uçaklarının Tayvan Boğazı'ndan geçtiğini belirtiyor" paylaşımında bulundu. Pelosi'nin uçağı Türkiye saati ile 17.52'de Tayvan'a iniş yaptı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin beklenen Tayvan ziyareti öncesinde Çin, ABD ve Tayvan silahlı kuvvetlerinin bölgedeki hareketliliğinin arttığı bildirildi.

Tayvan medyasındaki haberlere göre, Tayvan ordusu, yayımladığı emirde, bütün kuvvetler için yerel saatle 08.00'den perşembe 12.00'ye kadar Çin tarafından gelebilecek tehditlere karşı teyakkuz durumu ilan etti.

Türkiye saati ile 17.30'da Pelosi'nin uçağının Tayvan hava sahasına girmesinin ardından AFP "Yerel medya Çin savaş uçaklarının Tayvan Boğazı'ndan geçtiğini belirtiyor" paylaşımında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı, "Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar" açıklamasında bulundu.

Dünya diken üstünde! Pelosi'nin uçağı Tayvan'a indi

"ABD'NİN TAYVAN'A DESTEĞİ SARSILMAZ"

Pelosi'nin uçağı Türkiye saati ile 17.52 gibi Tayvan'a iniş yaptı. Twitter'dan açıklamalarda bulunan Pelosi, ABD'nin Tayvan'ın demokrasisine desteğinin sarsılmaz olduğunu belirtti.

Pelosi şu ifadeleri kullandı:

"Delegasyonumuzun Tayvan ziyareti, ABD'nin Tayvan'ın canlı demokrasisini destekleme konusundaki sarsılmaz taahhüdünü onurlandırmaktadır.

Tayvan liderliğiyle yaptığımız görüşmeler, ortağımıza desteğimizi yeniden teyit ediyor ve özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesini ilerletmek de dahil olmak üzere ortak çıkarlarımızı destekliyor.

Dünya otokrasi ve demokrasi arasında bir seçimle karşı karşıya kalırken, Amerika'nın 23 milyon Tayvanlıyla dayanışması bugün her zamankinden daha önemli.

Ziyaretimiz Tayvan'a yapılan birkaç Kongre delegasyonundan biridir ve hiçbir şekilde 1979 Tayvan İlişkileri Yasası, ABD-Çin Ortak Bildirileri ve Altı Güvence'nin rehberliğinde uzun süredir devam eden ABD politikasıyla çelişmez."

Dünya diken üstünde! Pelosi'nin uçağı Tayvan'a indi

SAVAŞ UÇAĞINA DESTEK OLARAK 8 JET DAHA GÖNDERİLDİ

"Liberty Times" gazetesi, Tayvan askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Pelosi'nin uçağının, Ada'nın doğusundan Tayvan hava sahasına girerek yerel saatle 22.20'den sonra (TSİ 17.20) Taipei'deki Songşan Havaalanı'na inmesinin beklendiğini belirtti.

Gazete, bu sebeple Tayvan'ın doğusundaki Taitung Hava Üssü'nde bulunan 4 "Mirage-2000" savaş uçağına destek olarak 8 jetin daha gönderildiğini aktardı.

ÇATIŞMA OLASILIĞINA KARŞI MUHAREBEYE HAZIRLIK SÜRESİNİN KISALTILMASI İSTENDİ

"United Daily News" gazetesi, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, ordu kuvvetlerinden Tayvan Boğazı'nda keşif faaliyetlerini artırmalarını çatışma olasılığına karşı muharebeye hazırlık süresini kısaltmalarını istedi.

ÇİN'İN 2 UÇAK GEMİSİ LİMANLARINDAN AYRILDI

Çin Komünist Partisi'nin yayın organı Global Times, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması'nın aktif görevdeki 2 uçak gemisinin de limanlarından ayrılarak denize açıldığını bildirdi.

Gazete, ülkenin kuzeyinde, Sarı Deniz kıyısındaki Çingdao şehrinde demirli Liaoning uçak gemisinin önceki gün, güneyde Haynan Adası'ndaki Sanya şehrinde demirli Şandong uçak gemisinin de dün limanlarından ayrıldığını aktardı.

Dünya diken üstünde! Pelosi'nin uçağı Tayvan'a indi

UÇAK GEMİSİNE HÜCUM GEMİSİ EŞLİK EDİYOR

Tayvan'a daha yakın konumda bulunan Liaoning uçak gemisine "Tip 075" sınıfı bir amfibi hücum gemisinin eşlik ettiğini bildiren gazete, faaliyetin Pelosi'nin olası ziyaretine denk geldiğine dikkati çekti.

Tayvan'ın karşı kıyısındaki Fucien eyaletinde, kara yollarında hareket Çin askeri konvoylarının sıra halinde plajlardan geçen tankların görüntüleri sosyal medyada yayıldı.

ABD UÇAK GEMİSİ TAYVAN'IN GÜNEYİNDE

Pelosi'nin Ada'yı ziyaret edeceği iddialarının ardından geçen hafta başında harp filosuyla Singapur'dan ayrılarak kuzeydoğu yönünde hareket ederek Güney Çin Denizi'ne gelen Ronald Reagan savaş gemisinin Tayvan'ın güneydoğusunda seyrettiği bildirildi.

ABD Donanma Enstitüsüne bağlı USNI News haber sitesi, Pasifik'teki 7. Filo'ya bağlı görev yapan geminin, dün, Filipinler'deki San Bernadino Boğazı'nı geçerek Filipinler Denizi'ne açıldığını kaydetti.

Site, gemiye, amfibi deniz piyadelerini taşıyan bir amfibi hücum gemisi Tripoli'nin eşlik ettiği bilgisini paylaştı.

Dünya diken üstünde! Pelosi'nin uçağı Tayvan'a indi

TAYVAN'I ZİYARET EDECEĞİ İDDİASI GERİLİME SEBEP OLMUŞTU

Pelosi'nin gezi kapsamında Tayvan'ı ziyaret edeceğine ilişkin söylentiler, ABD-Çin ilişkilerinde gerilime sebep olmuştu.

Çin Savunma Bakanlığı, bu hafta içinde yaptığı açıklamada, Pelosi'nin ziyaretinin gerçekleşmesi halinde askeri karşılık verebileceği uyarısında bulunmuş ve "Pelosi Tayvan'ı ziyaret ederse, Çin ordusu boş durmayacak." ifadesini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı da olası ziyaretle ilgili, "Her tür olasılığa hazırlıklıyız. Eğer ABD tarafı ziyarette ısrar ederse, egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü korumak için güçlü ve kararlı tedbirler alacağız." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Meclis Başkanı'nın resmi internet sitesinde ziyaret programına ilişkin yayımlanan açıklamada, Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya'yı kapsayan gezinin durakları arasında Tayvan'a yer verilmemişti.

NİSAN'DA PLANLANAN ZİYARET İPTAL EDİLMİŞTİ

82 yaşındaki Pelosi'nin nisanda Tayvan'a yapmayı planladığı ziyaret, Kovid-19'a yakalandığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, o günlerde Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaretinin "tek Çin" ilkesinin tanımladığı "kırmızı çizginin aşılması" anlamına geleceği uyarısında bulunmuştu.

Ziyaretin gerçekleşmesi halinde Pelosi, 25 yıl aradan sonra Ada'yı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olacak. Daha önce, 1997'de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan'ı ziyaret etmişti.


Yorumlar (1)
denizz 1 hafta önce
biyerleri yemez çine saldırmaya döt ister rusyaya ne yapabildi biliyorki bu süpergüçlere gücü yetmicek işi çamurlukla çözmeye ülkeleri birbirine düşürmeye çalışıyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@