banner556

DSÖ'den aşı açıklaması: "Dünyanın daha fazlasına ihtiyacı var"

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı çalışmalarına ilişkin, "Durmamalıyız. 3-4 aşıdan fazlasına ihtiyacımız var. Üretimi artırmalıyız, fiyatı düşürmeliyiz. Tek doz aşıya ihtiyacımız var" dedi.

Dünya 03.12.2020, 10:29
DSÖ'den aşı açıklaması: "Dünyanın daha fazlasına ihtiyacı var"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı çalışmalarına ilişkin, "Durmamalıyız. 3-4 aşıdan fazlasına ihtiyacımız var. Üretimi artırmalıyız, fiyatı düşürmeliyiz. Tek doz aşıya ihtiyacımız var" dedi.

Ryan, İngiltere'nin, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği Covid-19 aşısının yaygın kullanımına onay vermesini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Aşıların salgına karşı tek başına yeterli olamayacağına işaret eden Ryan, diğer güvenlik önlemlerinin de alınmasının önemini vurguladı.

Ryan, aşı çalışmalarının devam ettirilmesi gerektiğini, dünyanın 3-4 Covid-19 aşısından daha fazlasına ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, "Üretimi artırmalıyız, fiyatı düşürmeliyiz. Tek doz aşıya ihtiyacımız var" uyarısında bulundu.

"AŞILAR GELDİĞİNDE GERÇEKTEN BİR FARK YARATACAK"

Ryan, aşılarla ilgili gelen güzel haberlere rağmen salgının henüz bitme noktasından uzak olduğunun altını çizdi.

Virüsün yayılmaması için insanların "maske, mesafe ve hijyen" kurallarına uymaya devam etmesi gerektiğini belirten Ryan, "Şu an yaptığımız önlemleri sürdürmezsek kaybedilecek hayatlar var" dedi.

Ryan, yaygın aşılama başladıktan sonra "kurtarılacak çok fazla hayat" olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

"Kendinizi, herkesi güvende tutun. Sonra aşılar geldiğinde gerçekten bir fark yaratacak. Aşılar iyi bir halk sağlığının yerini tutmaz. Ama bu virüsü yenmek için ihtiyaç duyduğumuz cephaneliğe büyük bir katkı sağlıyor."

DSÖ'nün Covid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove'nin de katıldığı etkinlikte, DSÖ uzmanları, son günlerde aşı çalışmalarından gelen güzel haberlerin umut verici olduğunun altını çizdi.

"AŞILARA KAVUŞABİLECEK OLMAMIZ HARİKA BİR HABER"

BM Cenevre Ofisine Akredite Basın Mensupları Birliğinin (ACANU) video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuşan, Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) yöneticilerinden Howard Catton ise "Yakında aşılara kavuşabilecek olmamız harika bir haber. Bu, salgın kabusunun kontrol altına alınması adına milyarlarca insana umut veriyor" dedi.

Catton, dünya çapında başarılı bir aşı çalışmasının hiç de kolay olmayacağını kaydetti.

Yorumlar (4)
Tacettin K 2 ay önce
DSÖ nün 1 yıldır açıklamalarına bakarsan nasıl bir ucube kurum oldukları görülüyor. Bir sürü komplo teorisi var ve onlara bakarsan Küreselcilerin güdümünde dersin. Felaket tellallığı haberleri ve bazı açıklamaları da bazen ‘pes’ dedirten cinstendi. Bu haberde çok yumuşak ve insancıl yönleri gösteriliyor.
Her şey bir yana İblisin uşakları dünyayı mahvetmeye devam ediyor. Allah sonumuzu hayır eylesin. Amin
hgf 2 ay önce
parayı basan asının iyisini aldı .bizede kimsenin almadıgı cin asısı kaldı
borabay 2 ay önce
TC batı menşeili hiç bir ilacı alamıyor. Gidiyor Çakma Çin aşısına 2 dozunu 70 Dolardan 50 milyon doz almak üzere anlaşma yapıyor. Çin Aynı aşıyı Endenozya'ya 13 Dolardan satıyor, FArk ne kadar? 50 dolar... 50 dolar X50 milyon doz= 2,5 Milyar dolar. Rant. Kimin cebine girecek dersiniz Bay kemal'inmi?
Ercan 2 ay önce
Elin gavuru (siz batı olarak hayranlık duysanız da) aşıyı kimlere vereceğini çoktan deklere etti. Sen istediğin kadar takla at.
Hayranlığı bırakın Her şeyi ‘biz neden yapmıyoruz’ u sorgulayın. Sorgulamak da yetmez. Çalışmak lazım. Herkes işinin en iyisini yapmalı. Kahramanlığı hep başkasından beklemekle olmuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@