banner555

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan ziyareti sırasında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüştü.

Dünya 07.12.2017, 17:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyareti kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüştü. Görüşme sonrası Erdoğan ve Çipras ortak basın toplantısı düzenledi.


Toplantıda Lozan Anlaşmasının güncellenmesinin mümkün olmadığını anlatan Çipras'a sert yanıt veren Erdoğan, "Lozan sadece Türkiye ile Yunanistan arasında anlaşma değildir. 11 ülkeyi kapsayan bir anlaşmadır. Lozan'da Japonya da var, İngiltere de var, Fransa da var. Peki, Lozan sadece Ege'yi mi kapsıyor. Ege'nin dışında hiçbir şey yok mu? Batı Trakya'daki azınlıkların hukuku yok mu? Bunların hukukunu herhalde araştırmak, korumak, Yunanistan'daki yönetimin görevi olmalı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras ile bir araya geldi. Görüşme öncesi konuşan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancısı olmadığı bir makamda Çipras'la bir araya gelmekten duyduğu  memnuniyeti dile getdi.  Erdoğan, başbakanlığı döneminde, burada üç ayrı  başbakanla görüşmeler yaptığını hatırlattı. Erdoğan, "Şimdi de sizlerle burada  görüşüyoruz.  Rahmetli Celal Bayar'ın cumhurbaşkanlığı dönemindeki resmi  ziyaretten sonra ilk defa bir Cumhurbaşkanı olarak Türkiye'den ben böyle bir  ziyareti gerçekleştirmiş oluyorum." dedi.

 "Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede de söyledim. Artık Türkiye  ve Yunanistan bir şeye inanmalı" ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti: "Bardağın boş tarafını bir kenara koyup dolu tarafına yönlenmeliyiz.  Müzakerelerimizi onun üzerine bina etmeliyiz. Aslında halklarımızın birbiriyle  ortak yanları çok. Yeter ki ideolojik saplantısı olanları bir kenara koyalım.  Bizim Türkiye olarak hiçbir komşu ülkenin toprak bütünlüğü noktasında herhangi  bir gözümüz yok. Ama biz geçmişte iç içe olmuş ülkeleriz. Burada soydaşlarımız var,  bizde soydaşlarınız var. Keşke geçmişteki bazı yanlışlar olması hasebiyle bir  kısım Rum vatandaşlarımız da ülkemizden ayrılmasaydı. Yanlışları artık tarihe  bırakıyoruz. Geleceği çok daha sağlam zeminde inşa etmeliyiz. Bunun için  yapabileceğimiz çok şey var. Eğer, gerçekten söylem birliğini oluşturabilirsek,  ortak akıl oluşturabilirsek, bunları çözeriz."

'ZİYARETİNİZ İKİ ÜLKE İLİŞKİLERNİDE YENİ BİR SAYFA AÇABİLİR'

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise  “65 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret. İki ülke ilişkilerinin her zaman iyi olmasına inanan bir insanım. Başbakanlığım döneminde de bunu kanıtladığıma inanıyorum. Son dönemlerde bizim bölgemizde ve özellikle göçmen konusu, Suriye konusu ile ilgili AB-Türkiye ilişkileri alanında ciddi gerginlikler, meydan okumalar söz konusu sizin de bildiğiniz gibi. Bir köprü inşa ederken o köprünün inşa edileceği zeminin de sağlam olması gerekir. Aramızdaki anlaşmazlıklardan ziyade ortak noktalarımıza yoğunlaşmak durumundayız. Fikir ayrılıklarında da karşılıklı saygı çerçevesinde tahriklerden uzak bir şekilde ortaya koymak gerektiğini düşünüyorum. Bugün bunu başarabilirsek sizin ziyaretiniz tarihi olmaktan öte iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılmasına vesile olacaktır” dedi.ğan Yunanistan ziyareti sırasında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüştü.

Toplantıda konuşan Çipras şunları söyledi: "Aramızdaki diyalog kanallarını güçlendirmeliyiz. Ege ile ilgili konuları konuştuk. Ege'deki gerginlikten bahsettik. Yunanistan'ın hava ihlali bizim ilişkilerimiz açısından bir risk teşkil ettiğini söyledim.

Bizim ilişkilerimiz modernelşecek. İlişkilerimiz barışı ve istikrara katkıda bulunacak. Ama  bu ilişkiler Lozan antlaşmasına saygı çevrçevisinde gerçekleştirebilir. Lozan Anlaşması'nın güncellenmesi söz konusu olamaz. Kıbrıs sorununa kalıcı ve adil bir çözüm önemli. Göçmen krizi anlaşması ile Ege'de ölümlerin önüne geçtik.

Bizim ülkemiz darbecileri desteklecek bir ülke değildir.  Yunanistan bir Avrupa ülkesidir, bir hukuk devletidir. Yunanistan yargısının kararları bağımsız şekilde alınır ve saygı ile karşılanır. Bazı önemli projelerin tamamlanmasını konuştuk. İstanbul-Selanik arasındaki demiryolu hattının devreye girmesi de konuştuğumuz konular arasında. Türk- Yunan ilişkilerinde yini bir sayfa açmaya davat ediyorum.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TARİHİ BİR GÜN YAŞIYORUZ

Daha sonra söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: 65 yıl sonra böyle bir ziyareti gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyorum.  Gerçekten bugün tarihi bir gün yaşayırozu. Bu ziyareti iki ülke diyaloğunda önemli bir adım olarak görüyorum. Bu süre içinde atmamız gereken önemli adımlar var.  Başbakanlığım döneminde kurulan işbirliği konseyinin 5. toplantısını önümüzdeki dönemde Selanik'te düzenleyeceğiz. İkili ticaret 6 milyar dolar, belirlediğimiz hedef 10 milyar dolarlı. Temennim odur ki bunu yeniden toparlarız. 

DARBECİ ASKERLERİN İADESİ 

Türkiye uzun zamandır, PKK, DEAŞ, FETÖ gibi eli kanlı çetelerle mücadele ediyor. Yunanistan da bunlara yabancı değil. 17 Kasım terör  örgütünün ne yaptığını biliyoruz. Yunan güvenlik birimlerinin son dönemde attığı adımları takdirle karşılıyoruz. 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden FETÖ militanlarının adaletle yüzleşmesi büyük önem taşıyor. FETÖ'cü şahısların iadesi ile ilgili sayın Çipras ile başlattığım görüşmede, bugün de Yunan yargısına benim bir çağrım var. O da şudur, gecikmiş adalet adalet değildir. Lütfen bu konu ile ilgili kararı görüşerek, Türkiye'de işkence, idam söz konusu değil, bunların iadesi de mümkündür. Çünkü bunlar darbe gerçekleştiren kişilerdir. 

LOZAN ANLAŞMASIN'NDA BATI TRAKYA YOK MU?

Lozan'la ilgili tanım, Lozan'ı tanımlama şekli, Türkiye ile Yunanistan arasında anlaşma değildir. 11 ülkeyi kapsayan bir anlaşmadır. Lozan'da Japonya da var, İngiltere de var, Fransa da var. Peki, Lozan sadece Ege'yi mi kapsıyor. Ege'nin dışında hiçbir şey yok mu? Batı Trakya'daki azınlıkların hukuku yok mu? Bunların hukukunu herhalde araştırmak, korumak, Yunanistan'daki yönetimin görevi olmalı. Bunu sayın Başbakan ile de paylaştık. 

15 bin euro kişi başına şu anda milli geliri var. Ama Batı tarakya'da 2 bin Euro. inançlarını yaşama konusunda sıkıntılar var. Patrik yurt dışına çıkmak istese Lozan'a göre Eyip Kaymakamlığı'nın izni ile çıkabilirdi, biz bunu bir tarafa koyduk, önünü açtık. Batı Trakya'da atanmış bir başmüftü var. Biz seçilmiş ile yapıyoruz. Ben 15 yıldırı bütün buradaki arkadaşlarımıza hep bunu söyledik. Ama bugüne kadar hiçbir netice alamadık. Lozan'ı hemen Ege'ye hapsedip işi bitirmeyelim. Bizim toprak bütünlüğü ile ilgili sıkıntımız yok. Ocak ayının 7'sinde, Balat'ta patrikhanenin kısa bir mesafede demir kilise namı ile maruf bir kilisesi var. Bitiyor, 7 Ocak'ta Boyko ile birlikte oranın açılışını yapacağız. Biz inanç hürriyetinden korkmuyoruz ki. İnancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz. 

KIBRIS ÇAĞIRISI 

Anavatan ve garantör Türkiye olarak Kıbrıs meselesi bir diğer konu. Kofi Annan benden rica etmiştir, 'Ben size soruyorum, işi beraber eli alalım' dedi. Dedi ki ben 3 kere teşebbüs ettim başarısız oldum. Beni bir hafta sonra aradı ben görüşmelerimi yaptım başlayabiliriz dedi. Yunanistan, Türkiye, İngiltere garantör ülke. Çalışmalarımıza başladık, final çalışmasını da İsviçre'de yaptık. Kofi Annan ve Başbakanlar bir araya geldik. O zaman Karamanlis Başbakan'dı. Görüşmeler bittikten sonra son ana geldiğimizde, hatta Güney Kıbrıs tarafı masadan çekilmek istedi. Kofi Annan ben söz verdim, işi bitireceğiz dedi. Referandum safhasına geldi. Türkler evet dedi ama güney bir o kadar tam ters hayır dedi. Oradan AB'ye Güney Kıbrıs girdi. Bize de orada söz verdiler. O süreci de ben yaşadım. Yine en son Cenevre'de bir araya geldiler. Sonunda masadan kim çekildi. Güney Kıbrıs çekildi. 

MİNDERDEN KİMİN KAÇTAĞINI BİLİYORUM

Batı Trakya'da başmüftünün atanmış ya da seçilmiş olması çok ciddi yaradır. Bu olayı iç meseleleri olarak görmek güzel bir  olay, Ama ricada bulunmamızı da müsaade edin. Çünkü bizim soydaşlarımız var.  Kıbrıs sorununa kalıcı  ve adil bir çözüm bulmamız gerekiyor.  kıbrıs konusunda minderden kimlerin kaçtığın biliyorum. Gerekirse gerekli belge bilgileri verebilirim.   Asker bulundurma olayı Anna planı uygulanmış olsaydı bu duram gelmmemiş olurdu. Referandumda Günay Kıbrıs ters harekt etti. 

YENİ BİR DÖNEM DİYORSAK, ADANIN GERÇEKLERİ İLE İLGİLİ ADIMLARI ATMAMIZ LAZIM"

Kaçamak yollara başvurup yine olmadı diyorlar. Aynı şekilde Ege'deki meselelerde, görüşmeler falan... Biz bundan kaçmıyoruz, biz her zaman bu görüşmeleri yaparız. Ama asıl mesele adil olalım. Birde çözüme odaklanıp, bardağın boş tarafı ile uğraşmayalım. Eğer dolu tarafıyla uğraşmazsak zaman kaybederiz. Yeni bir dönem diyorsak bu şekilde, adanın gerçekleri ile ilgili adımları atmamız lazım.

GÖÇMEN SORUNU

Bir diğer önemli adım da şu; 3 milyonu aşkın mülteciyi ülkemizde barındırıyoruz. 30 milyar dolar para harcadık. AB ise malesef verdiği destek, Kızılay'a 900 milyon avro, verdikleri söz ise 6 milyar avro destek vereceklerdi, bu para gelmedi. Sözü verdiler, sözü yerine getirmediler.

ABD'NİN KUDÜS KARARI

Bir diğer konu, özellikle böyle bir toplantıda sözlerimi bitirmeden önce sayın Trump tarafından Kudüs'e dair açıklamaya değinmek istiyorum. Bu karar bölgemizin ve dünyanın barışı adına son derece talihsiz bir açıklamadır. Açıklama uluslararası hukukun ayaklar altına alınmasıdır. 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Dünya lideri 4 yıl önce
Adamın işi kapak takmak. Karşısında kimse cevap veremiyor. Dünya Lideri
Özkan Yürük 4 yıl önce
Tasmanın kimin elinde olduğunu soylememissin hidayet..hadi bı git ordan seni gibi ukala.
23°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@