Dünya birincisi KTÜ Gecekondusundan

Gözlerime inanamadım.
Ovuşturdum.
Sİldim.
Tekrar baktım.
Gözlüklerimin camını sildim.
Tekrar okudum.
Aynen şöyle diyordu;
Dünyanın en iyi projesi KTÜ’den çıktı!
Vallahi tebrik ederim billahi tebrik ederim.
Biraz detaya inelim, projeyi anlatalım ve neden şaşırdığımı da dibine ekleyeyim.
*
Uluslararası alanda 7 kategoride toplamda 140 projenin finallere kaldığı “Tekla Global BIM Awards 2018” yarışmasına öğrenci kategorisinden katılan KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü ekibi ‘BlackSea-TORM’ büyük bir başarı göstererek birincilik ödülü aldı.
Konuyla ilgili KTÜ Rektörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “Üniversitemiz, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık’ın danışmanlığında, Arş. Gör. Fatih Yesevi Okur ve İnş. Yük. Müh. Ebru Kalkan başkanlığında kurulan BlackSea-TORM ekibi büyük bir başarı göstererek Tekla Global BIM Awards 2018 yarışmasında, başvuru kategorisinde, Dünya birincilik ödülünü almıştır. Dünya çapında özellikle çelik sektörüne yön veren Tekla Structures programının yazılım şirketi olan Trimble firması tarafından uluslararası olarak düzenlenen ve 7 kategoride toplamda 140 projenin finallere kaldığı ‘Tekla Global BIM Awards 2018’ yarışması sonuçları açıklanmıştır. BIM teknolojisi, özgünlük, yenilikçi çözümler, kompleks tasarım, projenin detaylandırılma seviyesi, parametrik modelleme, karşılaşılan problemlere karşı üretilen çözüm yöntemleri gibi birçok kriterin dikkate alındığı yarışmaya, öğrenci kategorisinden katılan Karadeniz Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü ekibi BlackSea-TORM büyük bir başarı göstererek birincilik ödülünü almıştır. Sıralama, konusunda uzman akademisyen ve uygulayıcı firma sahibi jüri üyelerinin oyları ile finale kalan takımlar arasında gerçekleştirilen halk oylaması sonuçlarının beraber değerlendirilmesi sonucunda oluşturulmuştur” denildi.
Öte yandan ödül töreninin ve proje sunumunun 5-7 Kasım 2018 tarihinde Amerika’nın Las Vegas eyaletinde düzenlenecek olan “Tekla Dimensions 2018” konferansında gerçekleştirileceği kaydedildi.
*
Haberde kısaca bunu diyor.
E neden şaşırdın mübarek diyenlere sesleniyorum;
Neden şaşırmayayım?
Böyle birinciliklere imza atan üniversitenin, kampüsü şu anki gibi olmalı?
KTÜ Tıp Fakültesi’nin otoparkı ayrı yere, bilmem ek binası ayrı yere, bilmem ne hastanesi ayrı yere mi yapılır?
Nasıl bu kadar üretken beyinler varken bu denli çarpık, çurpuk bir yapılaşmayla bir üniversite yerleşkesi olur?
Şu gece kondu semtinden ne farkı var?
Yıkın hepsini şöyle güzel bir projeyi bir kaç yıla hizmete sokamaz mı?
Yapmayın!

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 1 yıl Önce

ktü yapılış tarihi ile eleştiri tarihiniz arasındaki farkı göz önünde bulundurarak mı eleştiriyorsunuz yoksa yazacak bişey mi bulamadınız?

ercan arslan
ercan arslan - 1 yıl Önce

Levet bey. Burada doğdum ve üniversite yılları ve 10 yıl çalışma sonrası döndüm ve 16 yıldır Trabzonda yaşıyorum, her platformda Üniversite ve Tıp fakültesi garabetlerini ve otopark rezaletlerini konuştum ama boş konuştum çünkü kimsenin dinlediği falan yok. Rektörler ve dekanlarımız orada ne iş yapar bilmem. Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerinin üniversite mimarisi için üretkenliği sıfır. Hele hele dajha yeni yapılan Türkiyenin En Büyük Acil Bölümü ACİLE KALDIRILACAK HALDE..Araç otoparkını boşverdim, ambulansın bile dönmesi zor olan bir mimaride. Etrafı da müsait aslında ama projeyi galiba İzmirden bir mühendis uzaktan çizmiş. Bu onların suçu da olmayabilir ama sonuç ortada.Bence de hepsi yeniden yıkılıp yapılsa yeridir ama kaynak mı kaldı !

mehmet adıvar
mehmet adıvar - 1 yıl Önce

Ktü deki yapılaşmayı mütahitler eliyle yürütülür hocalar kendi ceplerine para girmeyecekse ya da kariyerlerine katkı sağlamıyacaklarsa zerre katkıları ne bu kuruma olur, ne de bu ülkeye

Nevra
Nevra - 1 yıl Önce

Ben gecekondu lafına taktım burda bu kadar güzel bir proje de neden sonunda gecekondudan çıktığını yermiş gibi söylüyor ki

ktü'lü
ktü'lü - 1 yıl Önce

KTÜ den Teknik branşlara önem verilmediği için bu gibi başarılar bir mucize. Bütün ödenekler Sağlık ve Sosyal bilimler fakültelerine akıtılıyor. Teknik bir üniversite de İnşaat Fakültesi yoksa ve rektörü Tıp Doktoruysa daha fazlasını beklememek gerekir...

Mehmet MISIR
Mehmet MISIR - 1 yıl Önce

Liyakat

Adem özdemir
Adem özdemir - 1 yıl Önce

Aynen katılıyorum ktü kampus tamamen yenilenmeli

Saliha
Saliha - 1 yıl Önce

Bencede çok eski binalar size katiliyorum harika olur


banner472