Siyanür nedir? Siyanür nerelerde bulunur? Zehirlenmesi nasıl gerçekleşir ve belirtileri nelerdir?

İstanbul’da ve Antalya’da iki ailenin evlerinde ölü bulunması siyanür ölümleri konusunda halk arasında korku yarattı. Peki Siyanür nedir? Siyanür nerelerde bulunur? Zehirlenmesi nasıl gerçekleşir ve belirtileri nelerdir? Bütün detaylar haberimizde.

Diğer 09.11.2019, 11:04 09.11.2019, 11:13
Siyanür nedir? Siyanür nerelerde bulunur? Zehirlenmesi nasıl gerçekleşir ve belirtileri nelerdir?

Son dönemde siyanür ölümleri Türkiye gündemine oturdu. İstanbul ve Antalya’da ölü bulunan ailelerin siyanürle öldüğünden şüphelenilmesi üzerine herkes siyanürün ne olduğunu merak etmeye başladı. Siyanür nedir? Siyanür nerelerde bulunur? Zehirlenmesi nasıl gerçekleşir ve belirtileri nelerdir?Ayrıntılar bu sayfada.

İstanbul’da 4 kardeş evlerinde ölü bulundu. Yapılan incelemede “dikkat siyanür var” notu bulundu. Daha bu olayın yankıları sürerken Antalya’da 4 kişilik bir aile evlerinde ölü bulundu. Yapılan incelemede ailenin siyanürle ölmüş olabilecekleri şüphesi üzerinde duruldu. Yaşanan bu iki olay sonrasında siyanür Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Herkes Siyanürün ne olduğunu merak etmeye başladı. İşte siyanür ile ilgili detaylar…

Siyanür nedir? Siyanür nerelerde bulunur? Zehirlenmesi nasıl gerçekleşir ve belirtileri nelerdir?

SİYANÜR NEDİR?

Siyanür genel olarak bir karbon ve ona üç bağlı azot içeren kimyasal bileşiklere verilen ad olarak biliniyor. Aslında yediğimiz yiyeceklerde de vücudumuza zarar vermeyecek miktarda siyanür bulunuyor. Ancak siyanür miktarı arttığı takdirde bu kimyasal direkt olarak zehre dönüşüyor.
Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir.

SİYANÜR ZEHİRLENMESİ NEDİR, NASIL OLUR?

Yüksek miktarda siyanür, vücudumuz için tehlike arz etmesine rağmen eser miktarda vücudumuzda ve çeşitli yiyeceklerin içinde bulunur. Vücutta depolanmaz, kanserojen değildir. Günümüzde en çok sigara dumanı ve yangınların dumanının solunması ile maruz kalınmaktadır. Siyanür kanda bulunan methemoglobin'e irreversible (geri dönüşümsüz) bir şekilde bağlanarak etkinlik gösterir. Bu özelliği kanın dokulara oksijen perfüzyonunu sağlayamaması sonucu hipoksi'ye ve sonuçta hipoksik şok ve ölüme neden olur. Oksijen mevcuttur fakat kanda taşınamaz. Vücut adeta oksijen havuzunda boğulur.

Tedavide amaç zehirli maddenin zehirsiz başka bir metabolite çevrilmesidir. Bunun için öncelikle hastaya sodyum nitrit verilir. Bu madde methemoglobin'e siyanür ile yarışmalı olarak bağlanır ve siyanür bu sayede methemoglobin'e bağlanamaz. Daha sonra verilen sodyum tiyosülfat ise siyanür ile reaksiyona girerek tiyosiyanat oluşturur. Bu madde vücut için toksik değildir ve böbreklerden atılır.

SİYANÜR HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Endüstride ise genellikle taşıma ve saklama güvenliği sebebiyle tuzları sodyum siyanür ve trityum siyanür demir çelik endüstrisi ve maden sanayi gibi çok çeşitli sanayi kollarında kullanılmakla beraber gaz formu hiydrosiyanik asit de 'HCN' akrilik fiber, plastik üretimi ve sentetik kauçuk uygulamalarında sıklık ile kullanılmaktadır.

SİYANÜR NELERDE BULUNUR?

Siyanür ve siyanür çeşitleri birçok sanayi alanında tüketilir. Yaygın olarak hidrosiyanik asit siyanürü kimyasal madde üretiminde, hayvan yeminde ve haşere ilaçlarında kullanılır. Sodyum siyanür ise genellikle madencilikte olmak üzere kimya sanayi ve optik endüstrisinde de kullanılır.
 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@