Çiftçinin sulama birliğine sitemi

Sarayköy'de çiftçiler sulama birliğinden suyu düzensiz ve yeterli miktarda alamadıkları için ürünlerinin telef olduğunu iddia edip,Valilikten yardım talep etti.

Denizli 24.07.2017, 19:07
Çiftçinin sulama birliğine sitemi


Sarayköy İlçesi'ndeki tarla ve bahçelerini sulamak için yeterli su alamadıklarından ürünlerinin zarar gördüğünü belirten 30 çiftçi, Denizli Valiliği'ne gelerek yardım istedi. Pamukkale Sulama Birliği'nden yeterli ve düzenli sulama yapamadıkları için başta pamuk olmak üzere çeşitli ürünlerin aşırı sıcak nedeniyle yandığını, zarar gördüğünü belirten çiftçiler, Valilikten sorunun çözülmesini istedi.

Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk ile görüşen çiftçiler, jandarma himayesinde çarşamba günü tarlalarını sulama sözünü alarak Valilikten ayrıldı.

Sarayköylü çiftçi Refik Şahin yeterli su gelmediği için pamuklarının yandığını belirterek, "Pamukkale Sulama Birliği'nden yeterli su gelmediği için mağduruz.

Pamuklar yandı, ağaçlardaki meyveler zarar gördü. Gidebileceğimiz her yere gittik, en son çözüm olarak Valiliğe geldik" dedi.

Çiftçilerden Mehmet Salih Konya ise, arazilerinde zamanında sulama yapılmadığı için ürünlerdeki rekoltenin azaldığını, verimin giderek düştüğünü belirterek, "Ben pamuk, mısır yetiştiriyorum.

Sulama birliği, kanalın son bölümünü sulamadı. Pamukların da yeterli suyu alamadığı için boyları kısa kaldı.

Kanaldaki su yönetimi uygun olmadığı için bize gelene kadar su kalmıyor. 80 gündür bizim bölgeye su verilmedi. Dekarda 500 kilogram olması gereken pamuk, yeterli sulanmadığı için 200 kilograma kadar düştü" dedi.

Çiftçilerin suçladığı Pamukkale Sulama Birliği Başkanı Ahmet Ekincier de, sulanamayan az bir alanın kaldığını belirterek, "Türkiye'nin belki de en uzun kanalına sahibiz.

Kanalda 115 kilometre sulama alanımız var. Sulanamayan 250 dekar alan kaldı. Yarından sonra kalan yerler de sulanacak" diye konuştu.

 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@