Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa verilen destek paketi limitini 150 milyar liraya çıkarıldığını duyurdu.Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Yüz Yüze Türkiye Esnaf Buluşması'' programında konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Yaşanan her kargaşadan sonra en kısa sürede toparlanmamızı esnafımızın gayretine borçluyuz.

Ülkede işlerin nasıl gittiğini görmek için esnafa bakıyoruz, orada huzur varsa 'tamam' diyoruz.

Gelişmiş ülkeler dahil, tüm ekonomiler ciddi krizlerle boğuşuyor. Türkiye, süreçten kendini pozitif olarak ayrıştırmayı başardı.

Dünya ile birlikte ülkemizi de olumsuz etkileyen bir KOVİD-19 süreci yaşadık. Yetmedi, Rusya-Ukrayna savaşı ile bir de enerji krizi eklendi. ABD'den Avrupa'ya herkes son 60-70 yılın en yüksek enflasyonu ile yaşıyor. Türkiye güçlü altyapısı ile bu süreçten kendini pozitif ayrıştırmıştır. Bazı sıkıntılar da yaşadık. Çok büyük mücadele verdik. Esnaflarımızın ve çalışanlarımızın ayakta kalmasını sağlayacak tedbirler aldık.

Verdiğimiz destek ve iyileştirmeler sayesinde sıkıntılı dönemi en az kayıpla geride bıraktık.

Dikkat ederseniz bunlar salgın dönemi ve sonrasına ilişkin çalışmalarımızdır. Son 20 yıldır esnafımıza verdiğimiz destekleri saymaya kalksak saatler, hatta günler sürer.

Esnaflarımıza tahsis ettiğimiz 100 milyarlık Halkbank kredilerinin faiz oranını yüzde 9,5'den yüzde 7,5'e indirdik.

Esnafa verilen destek paket limitini 150 milyar TL'ye çıkarıyoruz.

Paraf Troy kartlı esnafımızın hammadde, malzeme ve benzeri alımlarında kullandığı kredi kartı üst limitini 100 bin liradan 150 bin liraya yükseltiyoruz."