7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

04.08.2022, 14:48

Çukurçayır yolu ve "Tarihi Su Kemeri'nin" kadersizliği

Trabzon'un, büyükşehir statüsüne geçtikten sonra nüfusu en fazla olan mahallesi konumuna geldi Çukurçayır...

Yaşam alanlarının yetersizliği ile  sadece apartmanlardan ibaret olan,  yeni yeni sosyal alanların oluştuğu bir mahalle...

Çukurçayır, bu haliyle mahalle olmaktan çok sanki otel alanı...

Akşam yatıp,  sabah kalkıp işe gidip gelinen bir mahalle... O nedenle evler otel gibi... Sabahları ve akşamları yoğun bir kalabalık, sonrasında gün boyu sakinlik, sessizlik...

Doğal olarak özellikle sabahları ve akşamları, trafiği oldukça yoğun olan bir mahalle durumunda...

Mesele şu: Çukurçayır'ın Meydana inen ana caddesi haricinde 2 tane yan yolu var. Biri Kaymaklı üzerinden Hayali Garajı'na inen ayrıca Sülüklü Mezarlığı Şehitlik önüne inen güzergah. 

Diğeri;  Çukurçayır - Gölçayır sapağından  başlayıp hem Çukurçayır'ın hem Mısırlı Mahallesi'nin hem de yeni oluşan  okullar bölgesinin trafik yükünü sırtlayan, güzergah üzerinde bir de " Tarihi Su Kemeri'nin " bulunduğu güzergâh...

Böyle büyük yaşam alanı oluşturulurken trafik ağının da iyi planlanıp soruna dönüşmesi engellenmeliydi.  Maalesef olmadı.

Ne yazık ki; Çukurçayır'ın özellikle sabah ve akşamları yoğunlaşan ulaşımı bölgede ikamet eden ve işi olanları önemli derecede yormakta, perişan etmektir.

Son dönemde mahalle trafiğini birazda olsa rahatlatan özellikle sabah ve akşam saatlerinde Bahçecik- Cephanelik yol ayrımına varan güzergâh oldu.

Gel gör ki; yol evlere şenlik...Yol patates tarlasına dönmüş.. İlgilenen yok. Belkide şu anda Trabzon şehir merkezinde olup bu kadar berbat, perişan yol yoktur. Ayrıca yol üzerindeki " Tarihi Su Kemeri'nin " durumu da ayrıca bir vehamet...

Şehir içinde böyle bir yolu düşünmek mümkün değil. Yöre insanına ve burada işi olanlara yol, zulüm olmuş durumda.

Yol bu yıla kadar asfalt yama yapılarak ıslah edilmeye çalışılmış ama bu yıl kaderine terkedilmiş durumda. Ayrıca yol üzerindeki " Tarihi Su Kemeri 'nin " durumu içler acısı.... Bu konuya da ayrıca değineceğim. 

Yolun ne altyapısı ne üst yapısı var. 
Yol üzerinde oluşturulan taş ocakları ve bölgeden taş çeken yüksek donajlı kamyonlar yolu, patates tarlasına döndürmüş durumda. 

Yağmurlar nedeniyle yol köstebek yuvası oldu. Her yağmurda yol resmen küçük dereye dönüşüyor.

Yolun aydınlatması bulunmuyor. Gece yayaların geçmesi çok tehlikeli... Güvenli değil. Gece gündüz demeden muhabbetçiler yol kenarlarını özellikle Tarihi Su Kemeri'nin olduğu yeri eğlence alanına döndürdüler. Gece yol, korku yolu olmuş.

Milli servet olan araçların, patates tarlasına dönen yolda araçları perişan ederken hem araç sahipleri hem bölge insanı hem bölgeye servis çeken araçlar hem de okullara ulaşan veliler özellikle 2 yıldır durumdan oldukça  muzdaripler.

Güzergahın alt ve üst yapısının olmaması nedeniyle; yağmurlu havalarda yolun kalan kısımlarının delik deşik olmasına,  ayrıca büyük araçların yolu kullanması yolu yıkmış, yolu çile alanına dönüştürmüş vaziyette.

Bu ulaşım ağına bakan belediye birimlerininin vatandaşa hizmet konusunda hassasiyet göstermesi güzergaha acilen el atmasını bekliyoruz. 

Başka bir konu da " Tarihi Su Kemeri"'nin içler acısı durumu. Bu güzergah üzerinde bulunan  Tarihi Su Kemeri kaderine terkedilmiş.

Kültür Müdürlüğü, Anıtlar Yüksek Kurulu henüz bu tarihi yapıya el atmış durumda değil. Tarihi yapının her iki ayağı yavaş yavaş yıkılıyor. Sarmaşıklar yapıyı esir almış durumda. Kemerin altı muhabbetçiler alanı olmuş. İnşaat molozları çöpler yığını ile mezbeleliğe dönüşmüş. 

Kültür mirasına sahip çıkmak millî görevdir. Tarihi eserler hem şehrin hem ülkenin geçmişi hafızasıdır. Şehrin hafızasının korunması için yıkılmaya yüz tutmuş olan bu yapıyı ivedilikle restore edip kalıcı hale getirecek adım atmalıdırlar. Görüntü hiç hoş değil. Eser Trabzon turizmine ivedilikle kazandırılmalıdır.

Lütfen! İlgili birimler " Tarihi Su Kemeri "ni kendi haline bırakmayın.  Çünkü bir eser daha yok olmak üzere...

Son olarak; bu yol güzergâhı hem Çukurçayır  mahallesi'nin  hem Mısırlı mahallesine hem okullar bölgesinin trafiğini rahatlatacak bir alandır. 

Yol güzergahında yapılacak alt ve üst yapı çalışmaları hem yörenin güvenliğini sağlamaya hem de kamuya hizmet olacaktır. 

Burada bir istimlâk sorunu varsa ki, bilmiyorum. Varsa bir an önce yetkililer soruna el atıp bu yolu şehre kazandırmalıdır. Lokasyonu ve kullananları rahatlatmalıdır.

Lütfen ivedilikle belediyenin bu yola el atmasını bekliyoruz. Böyle perişan olmuş  bir yol Trabzon'da olmadığı gibi Trabzon'a da hiç  yakışmıyor. Bu kadar yol hizmetinin verildiği bir ülkede lütfen ilgili belediyeden bu kısa mesafeli yolu utanç yolu olmaktan çıkarmalıdır..

İlgilileri ivedilikle göreve davet ediyorum. Sevgi saygı ve muhabbetlerimle.

Yorumlar (9)
Talha 2 hafta önce
Sayın Yazar bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederiz. Sadece çukurçayır tarafı değil boztepe yolu da aynı. Arabalar takır tukur. Herkeste kanuni bulvarı yapılınca düzeltilecek bu yollar diye bir algı var ama bu yönetim anlayışıyla onun planlandığını da hiç sanmıyorum.
Abdurrahim Sungurlu 2 hafta önce
Duyarlılığınız için çok teşekkürler Yazınızı sonuna kadar destekliyorum
Meçhul 2 hafta önce
Allah razı olsun sizden çukurçayır mahallemizin sıkıntılarını o kadar güzel ifade etmişsiniz ki helal olsun.İnşAllah yazınızın bir karşılığı olur.
Osman Tabakoğlu 2 hafta önce
Bu konuyu gündeme taşıdığınız için teşekkürler.Kemerin yanında taş çıkarılan yerin karşında arazisi olan her gün akşama kadar toza maruz kalan sebze ve meyveleri mahvolan fındık dalları tozdan görünmeyen bir vatandaş olarak konuyu takipte kalacağınız inancıyla saygılar.
Ersan 2 hafta önce
Doğruları yazmışsınız. Tebrik ve teşekkürler. Yol konusunda çözümsüzlük diz boyu şehrimizde. Sorun her tarafta bence…
Misafir 2 hafta önce
Değerli hocam kaleminize sağlık. Ancak belki gözünüzden kaçtı bir de beton mikseri sorunu var. Özellikle beton mikserleri köpeksiz köy bulmuş, değneksiz dolaşıyorlar. Kuldan utanmıyorlar, Kanundan zaten çekinmiyorlar. Allahtan da korkmuyorlar.Aşırı yüklenip yükün fazlasını yola dokmekte bir mahsur görmüyorlar. Umurlarinda da değil ama bence kul hakkına giriyorlar. O yolu kullanan herkes gibi bende hakkımı onlara asla helal etmiyorum.
KTU lü 1 hafta önce
Bu yol Trabzona yakışmıyor. rezil bir yol. Yazık.
Murat hoca 6 gün önce
Mehmet bey bu yazınizin takipçisi olun lütfen.. kaleminize sağlık.. bu yolu ben de kullanıyorum ama tek kelime ile REZALET .. karşıdaki taş ocağı hafta sonları bile calisiyor.. 35 yıldır Trabzon da yaşayan birisi olarak söylüyorum şehir hiç bu kadar sahipsiz kaldığını hatırlamıyorum.. ne vilayet reisi var ne şehremini ne de vukelalar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@