Tayvan'da Pelosi'nin ziyaretinin başlattığı gerilim sürüyor! Çin, Ada'yı 66 savaş uçağı ve 14 gemiyle abluka altına aldı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Tayvan'a ziyaretinin başlattığı gerilim devam. Çin'in üzerinde egemenlik iddia ettiği Tayvan çevresinde başlattığı askeri tatbikatlara devam ediyor. Tayvan Savunma Bakanlığı, ada çevresinde 66 savaş uçağı ve 14 gemisinin görüldüğünü duyurdu. Öte yandan Çin'in adayı abluka altına aldığı tatbikatlarda, Tayvan karasularına 11 füze düştü.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından Çin'in 4 Ağustos'ta başlattığı geniş kapsamlı deniz ve hava tatbikatı devam ediyor.

Çin, Tayvan'ı ablukaya aldı

Türk zırhlısı Yörük’e G20’de ilk görev: Dünya liderlerini korudu Türk zırhlısı Yörük’e G20’de ilk görev: Dünya liderlerini korudu

TAYVAN ÇEVRESİNDE 66 SAVAŞ UÇAĞI VE 14 GEMİ GÖRÜLDÜ

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin'in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından başlattığı askeri tatbikatların 4'üncü gününde yerel saatle 17.00 itibarıyla (TSİ 12.00) 66 savaş uçağı ve 14 gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü duyurdu.

HAVA VE DENİZ ARAÇLARI FÜZE SİSTEMLERİYLE İZLENİYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin hava ve deniz araçlarının elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi. Açıklamada, ayrıca uçaklardan 22'sinin Tayvan Boğazı'nda tarafların etki alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusunda ve Tayvan'ın Hava Savunma Tanımlama Bölgesi'nin (ADIZ) güneybatı bölümünde uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Çin, Tayvan'ı ablukaya aldı

TAYVAN KARA SULARINA 11 FÜZE ATTILAR

Bakanlık, Pelosi'nin Ada'yı ziyaret ettiği 3 Ağustos'ta 27, ziyaretin ardından Ada çevresinde tatbikatın başladığı 4 Ağustos'ta ise 22 Çin savaş uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, 4 Ağustos'ta Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan'ın "kara suları" olarak gördüğü bölgeye düştüğünü bildirmişti. Ayrıca 5 Ağustos'ta 68 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin, 6 Ağustos'ta ise 20 uçak ve 14 geminin Ada çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

ADA'YI ABLUKAYA ALDILAR

Çin'in son 4 gündür sürdüğü tatbikatlar, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada'nın çevresinde fiili bir abluka oluşturmuştu. 6 bölgede yürütülen tatbikatlar nedeniyle bazı alanlar, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda güvenlik endişesi nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

NE OLMUŞTU?

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı ziyaret, Ada'yı topraklarının parçası gören Pekin'in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi'nin uçağının Tayvan'a inmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da Ada çevresinde "bir dizi askeri tatbikat" düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 yıl aradan sonra Ada'yı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önce 1997'de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan'ı ziyaret etmişti.