Uzungöl çamur ve alüvyonlardan temizlendi 

İlk kez geniş kapsamlı temizleme çalışmasının yapıldığı Uzungöl’de 150 bin metreküplük alan temizlendi.

Uzungöl çamur ve alüvyonlardan temizlendi 

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl’de çamur ve alüvyon temizleme işlemleri tamamlandı. 

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Uzungöl’de geçtiğimiz Şubat ayından bu yana DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalar tamamlandı. 4 metre derinlikten çıkarılan çamur ve alüvyonların pompalar vasıtasıyla başka bir yere taşındığı çalışmalarda 150 bin metreküp rüsubat çıkarıldı. 5 milyon 135 bin TL'lik bütçenin ayrıldığı çalışmalar tamamlanırken, Uzungöl'ün artık rahat bir nefes alacağı belirtildi.

Temizleme çalışmalarından önce yüzde 96’sı dolu olan gölde ilk kez geniş kapsamlı temizleme çalışması yapıldı. Çalışmada emici tarama gemisi göl rezervuarında biriken katı malzeme ve rüsübatı, göl tabanının istenilen derinlik ve bölgede GPS sistemi ile tarayarak dere içerisindeki akarlara boşalttı. Tarama işlemi pompa ve jet pompası ile 8 adet jet memeli ve jet kafalıklı emiş borusu teçhizatlı emici tarama gemisi ile yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2018, 11:58


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
ŞEHZADE
ŞEHZADE - 9 ay Önce

Kenardaki yolların kenarına büyük ağaç fidanları dikilsin.Yolun görüntüsünü kapatsın.Daha iyi olur.

araklı
araklı - 9 ay Önce

bır kac sene sonra sel olur

fatih
fatih - 9 ay Önce

otel ve pansiyonlardan temizlenemedi ama ne oldu bakan soylu talimat vermişti korkmayın yıkın diye niye halen daha yıkılmadı ??

banner426

banner421