Modern Pozitif Bilimler

banner513

Uzungöl çamur ve alüvyonlardan temizlendi 

İlk kez geniş kapsamlı temizleme çalışmasının yapıldığı Uzungöl’de 150 bin metreküplük alan temizlendi.

Çaykara 15.02.2018, 11:35 15.02.2018, 11:58
Uzungöl çamur ve alüvyonlardan temizlendi 

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl’de çamur ve alüvyon temizleme işlemleri tamamlandı. 

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Uzungöl’de geçtiğimiz Şubat ayından bu yana DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalar tamamlandı. 4 metre derinlikten çıkarılan çamur ve alüvyonların pompalar vasıtasıyla başka bir yere taşındığı çalışmalarda 150 bin metreküp rüsubat çıkarıldı. 5 milyon 135 bin TL'lik bütçenin ayrıldığı çalışmalar tamamlanırken, Uzungöl'ün artık rahat bir nefes alacağı belirtildi.

Temizleme çalışmalarından önce yüzde 96’sı dolu olan gölde ilk kez geniş kapsamlı temizleme çalışması yapıldı. Çalışmada emici tarama gemisi göl rezervuarında biriken katı malzeme ve rüsübatı, göl tabanının istenilen derinlik ve bölgede GPS sistemi ile tarayarak dere içerisindeki akarlara boşalttı. Tarama işlemi pompa ve jet pompası ile 8 adet jet memeli ve jet kafalıklı emiş borusu teçhizatlı emici tarama gemisi ile yapıldı.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
ŞEHZADE 3 yıl önce
Kenardaki yolların kenarına büyük ağaç fidanları dikilsin.Yolun görüntüsünü kapatsın.Daha iyi olur.
araklı 3 yıl önce
bır kac sene sonra sel olur
fatih 3 yıl önce
otel ve pansiyonlardan temizlenemedi ama ne oldu bakan soylu talimat vermişti korkmayın yıkın diye niye halen daha yıkılmadı ??

Gelişmelerden Haberdar Olun

@