7m


7m

hyundai

Üretici fındığını bekletsin

AK Parti Trabzon Milletvekili Mustafa Cumur, fındık fiyatını değerlendirdi. Zor şartlarda fındık fiyatı açıklandığını dile getiren Cumur yaptığı değerlendirmede, üreticinin fındığını bekletmesi konusunda telkinde bulundu. Cumur, “Fiyat fındık pazara indiğ

Bölgesel 30.08.2008, 17:28
Üretici fındığını bekletsin

AK Parti Trabzon Milletvekili Mustafa Cumur, fındık fiyatını değerlendirdi.
Zor şartlarda fındık fiyatı açıklandığını dile getiren Cumur yaptığı değerlendirmede, üreticinin fındığını bekletmesi konusunda telkinde bulundu.

Cumur, “Fiyat fındık pazara indiği zaman 5 YTL. Rekoltenin yüksek olduğu bir yerde çok iyi fiyat. Arz fazlası 450 bin ton. 4 YTL'den olsa nereden bakarsanız bakın, 1.8 katrilyon yapar. Yani bu 1.8 katrilyonun verilmesi bana çok büyük başarıdır. Bölge insanı olarak Başbakanımıza teşekkür etmemiz gerekiyor. Bana göre bölge insanı oturup fındıkla ilgili her yıl fındığın sezonu açıldığı zaman ne olacak diye düşünmektense fındığın geleceği tartışılmalı ve bir konsensüs sağlanmalı. Fındık, fiyat açıklandığı zaman memnuniyet ve memnuniyetsizlik ortaya koyulacak bir ürün değil.

Her yıl ciddi sorunlar yaşıyoruz. 1987'den itibaren Orta Karadeniz'de fındığın dikiminin serbest bırakılmasından sonra fındığın geleceği hep sıkıntılı oldu. Bununla ilgili mutlaka bir çözüm gerekiyor. Sadece iktidara yüklenmek olmaz. Bizi eleştirenler bizden önce fındığa 1 dolar bile vermediler. Bugün fındık 3 dolar, iki ay sonra verilirse 4,5 dolar seviyesinde olacak çok ciddi bir rakam. Şubat ayında belki fındık 6 YTL'ye kadar çıkabilir. Benim şahsi kanaatim önümüzdeki senede rekolte düşük olacağı için fındık değerli olacak. Bu artış olabilir. Fındık zaten Eylül ayı sonunda kuruyor ve teslim ediliyor. Bana göre 1 ay daha üretici bekleyebilir.

Çünkü bu fiyatın hangi şartlarda verildiğini herkes biliyor. Fındığın üzerinden siyaset yapmamak gerekiyor. Fındığa verilen paralar halkın alın teri ile biriktirilerek verilen paralardır. 1.3 katrilyon verilerek alınan fındıklar hala depolarda duruyor. Bu paralarda bizim insanımızın vergilerinden verilen paralardır” dedi.

elifcavus@haber61.net


Yorumlar (15)
chelseali 14 yıl önce
milletin cebinde para var mı da bekletsin fındığını.okullar açılıyor millet çoluk çocuğuna bişeler alacak.tabi milletin senin gibi kuyumcu dükkanları apartmanları lüks arabaları fındıktan başka malı yok.yine de beklesinler tabiki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
koksalaygun 14 yıl önce
Sayın Başbakan utancından bu fiyatı açıklamadı.Arz ile alakası yok.Tüccar ve ZAPSU ne derse o!Biz boşuna konuşuyoruz vesselam.
zanoy 14 yıl önce
Fındığı bekletsinlermiş soruyormusun milletin cebinde para varmı.Ramazan gelmiş,okullar açılacak millet bu fındığı nasıl bekletecek ancak boş boş konuşursunuz.Tok açın halinden anlarmı ama duur konuşma sırası bizede gelecek
iskefiyeli 14 yıl önce
Sayın milletvekili bizimle kafa bulma.Dünyanın neresinde görülmüştür bir ürünün fiyadı 7 ytl den 4 YTL ye düştüğü .İnsan utanır konuşmaya be.
yoco 14 yıl önce
BAŞIBO$ Türkiye...!!!
gülbahçe 14 yıl önce
milletvekilleri aralık ayına kadar maaş almadan beklesinler bakalım nassı oluyo...öyle gerinipte poz verebiliyomu.......bu milletin allah belasını vermiştir
BEKİRCAN 14 yıl önce
BİNLERCE FINDIK ÜRETİCİSİ FINDIK FİYATININ AÇIKLANMASINI BEKLEDİ AMA SONU HÜSRAN OLDU.FINDIK 4 YTL OLARAK AÇIKLANDI.FINDIK TOPLAMA GÜNLÜĞÜNÜN 40 YTL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK ÜRETİCİ PERİŞAN.KİM BİZLERİN HAKKINI ARAYIP SORACAK ! HİÇKİMSE ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN .
dirvana 14 yıl önce
sayin milletvekilimiz ureticiler findigi bekletsinler demis, ne guzel degilmi. Su anda acikladiginiz findik fiati gercekten icler acisi. Birde sayin milletvekilimz cikip findigi bekletin diyebiliyor. Belliki findik bahcesi yok yada keyfi yerinde. Uretici bir once findigini paraya cevirmek durumunda. Cok dogaldir anliyorum 1 ay sonra findik fiati artacaktir. Ama sayin vekilimiz bilmezki kuruyan findik kurudukca kilosundan kaybeder ve o donemde artis olsa bile alacagi para aynidir. Bu tur soylemler yerine vekilimizin bolgemiz cikarlarini korumak icin findik alim fiatlarinin yukarida olamsi icin calismasi lazimdi. Ne yazikki bizde hep soyleyilimde olsun bitsin mantigi vardir. Vekilimizde bunu yapmis. Cok gormemek lazim, buyuklerinden boyle bir egitim almis.

Saygilarimla
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@