Türkiye'de Kenevir üretimine izin verildi

Yasaklı kenevir bitkisi, Türkiye’nin 19, Karadeniz'in 10 ilinde üretilebilecek.

Türkiye'de Kenevir üretimine izin verildi

banner197

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan karara göre, aralarında Karadeniz'den 10 şehrin de bulunduğu 19 ilde izinli ve denetimli olarak kenevir üretimine verilen izin Resmi Gazete'de yayınlandı.

Tıp, kozmetik, otomotiv ve petrokimya gibi pek çok alanda kullanılan kenevir bitkisi, uyuşturucunun hammaddesi olduğu için dünyada pek çok ülkede yasaklı. Önemli ekonomik değere sahip kenevirin izinli yetiştiriciliği Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre, aralarında Karadeniz şehirlerinin de bulunduğu19 ilde ve ilçelerinde yetiştirilebilecek. Karadeniz'e ekonomisine katkı sağlaması düşünülen kenevir bitkisi, Rize, Ordu, Samsun, Kastamonu, Karabük, Amasya, Çorum, Sinop, Bartın, Zonguldak illerinde ve bütün ilçelerinde izinli olarak yetiştirilebilecek. Karadeniz bölgesi dışında ise Antalya, Burdur, İzmir, Kayseri, Kütahya, Malatya, Tokat, Uşak, Yozgat il ve ilçelerinde kenevir yetiştirilmesine izin verildi.

Ayrıca, Yönetmelik çerçevesinde belirlenen hükümlere uymak şartı ile bilimsel araştırma amacıyla ana veya tali bitki olarak kenevir yetiştiriciliğine belirtilen bölgeler dışında da izin verilebilecek. Kenevir yetiştiriciliğine getirilen düzenleme ile bu ürüne bağlı uyuşturucu madde üretiminin engellenmesinin sağlanmasına yönelik izinli ve izinsiz kenevir yetiştiriciliğine dair yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Kenevir Yetiştiriciliği̇ ve Kontrolü Hakkında Yönetmeliği” Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İhtiyaç hallerinde yetiştiricilik bölgelerini azaltmak veya çoğaltmak için Bakanlık yetkili kılındı. Bu kapsamda, Bakanlık yeni yetiştiricilik bölgeleri ihdas edebileceği gibi mevcut yetiştirme bölgelerini de iptal edebilecek.

İZİN EN FAZLA ÜÇ YIL GEÇERLİ

Kenevir yetiştiriciliği için yapılan başvuruda, çiftçinin daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine ilişkin taahhütname verilmesi gerekiyor. Yönetmeliğe göre yetiştiricilik izni; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik başvurularda en fazla bir üretim dönemi, bilimsel araştırmalar için yapılan başvurularda proje uygulama süresi dikkate alınarak en fazla üç yıl geçerli olacak. Ayrıca, Bakanlığın il veya ilçe müdürlükleri teknik personelince kenevir yetiştiriciliği izni verilen yerler kenevirin ekiminden hasada kadar en az ayda bir defa kontrol edilecek.

KENEVİR YETİŞTİRMEK İÇİN NE YAPMALI?

Lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, 1 Ocak-1 Nisan tarihlerinde yetiştiricilik yapacakları yerin en büyük mülki idare amirliğine başvuracak. Kenevir yetiştiriciliği yapan çiftçiler, kamu görevlilerinin yetiştiricilik alanında yapacağı kontrollere yardımcı olmakla, hasat sonrasında esrar elde edilmesini önlemek için kenevirin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıkları derhal imha etmekle yükümlü kılındı. Hangi amaca yönelik olursa olsun izinsiz yetiştirilen kenevirler imha edilecek ve konu adli mercilere intikal ettirilecek.

KENEVİR YETİŞTİRMEK İÇİN GEREKEN KOŞULLAR

Kenevirin üretimi için başvuruda, çiftçinin daha önce izinsiz ekim, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine ilişkin taahhütname verilmesi gerekiyor. Yönetmeliğe göre yetiştiricilik izni; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik başvurularda en fazla bir üretim dönemi, bilimsel araştırmalar için yapılan başvurularda proje uygulama süresi dikkate alınarak en fazla üç yıl geçerli olacak. Ayrıca, Bakanlığın il veya ilçe müdürlükleri teknik personelince izin verilen yerler kenevirin ekiminden hasada kadar en az ayda bir defa kontrol edilecek.

KENEVİRİN FAYDALARI NELER?

-Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.

-Bir dönümünden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar.

-Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevirse dört ayda…

-Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere…

-Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir.

-Çok az suya ihtiyaç duyar.

-Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Yani kenevirle yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşsa tarım ilacı sektörüne de gerek kalmaz.

-Tüm petrokimya ürünleri yenilenebilir olarak kenevirden daha ucuza üretilebilir.

KENEVİRİNKULLANILDIĞI BAŞLICA SEKTÖRLER

-İlaç yapımı

-Kâğıt yapımı

-Yakıt yapımı (bio yakıt)

-Kumaş yapımı

-Otomotiv sektörü

-Petrol ve petrokimyanın kullanıldığı her alanda alternatif

-Kozmetik ve sabun yapımı

-Kenevirin medikal ve çevresel kullanımı

-AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini, ayrıca ağrıyı azaltmada kullanılıyor.

-Glokom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

-Bazı doktorlar bilinçaltı temizliği için kenevirin tek yöntem olduğunu söylüyor. Eski yıllarda, eski medeniyetlerde bu gerekçe ile yoğun olarak kullanılıyordu.

-Bataklık kurutmada çok etkilidir.

-Radyasyon temizleyicidir.

-Olağanüstü miktarda oksijen üretir.

-Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yoshi - 7 ay önce
iste buna bir esrarli sigara tüttürülür.Bu zikkimin yarari zararindan cok:alkol bundan bin kat daha zararli o neden yasak degil:amerika kendi isine baksin türkiye amerikanin oyuncagi degil:isteyen sigarasini tüttürür kimseyi de ilgilendirmez
Avatar
Hamit YILDIZ - 7 ay önce
Cidden Trabzon'un neden iller arasında yer almadığını merak ediyorum. Pes Doğrusu!...
Avatar
cengiz yaman - 7 ay önce
rize ordu var trabzon giresun yok burda bir iş var siyasimi unutkanlıkmı?.