banner539

banner526

banner533

banner513

Trabzonlunun fındığı geri döndü

Arsin ve Beşikdüzü'nde yapılan alımlarda şu ana kadar 738 tonluk bir alım gerçekleşirken, bu rakam Akçakoca'da 5 bin 500, Ordu'da 3 bin 600, Samsun'da 2 bin 600, Giresun'da ise 2 bin 100 tona ulaştı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından sürdürülen fın

Bölgesel 13.09.2008, 09:11
Trabzonlunun fındığı geri döndü
Arsin ve Beşikdüzü'nde yapılan alımlarda şu ana kadar 738 tonluk bir alım gerçekleşirken, bu rakam Akçakoca'da 5 bin 500, Ordu'da 3 bin 600, Samsun'da 2 bin 600, Giresun'da ise 2 bin 100 tona ulaştı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından sürdürülen fındık alımlarında Trabzon'da yetişen fındığın yarıdan fazlasının TMO'dan geri döndüğü ortaya çıktı. Türkiye genelinde TMO randevu verdiği fındığın yüzde 69'unu alırken Trabzon'daki üretici fındığın yüzde 49'unu TMO'ya satılabiliyor.

TMO tarafından Arsin ve Beşikdüzü'nde yapılan alımlarda şu ana kadar 738 tonluk bir alım gerçekleştirildi. Söz konusu süre içerisinde randevuya giden üreticinin randevu aldığı ürün miktarı ise bin 547 ton olduğu belirtildi.

Trabzon'da günlük ortalama 70 kişiye randevu verildiği ancak bunların yarısının fındığının gerekli şartları taşımamasından ötürü geri dönmek durumunda kaldığı kaydedildi. Trabzon'da günlük olarak üreticiye ortalama 220 tonluk alım için randevu verilmesine karşılık alım miktarı 110 tona ulaşamıyor.

Türkiye genelinde TMO depolarına gelen fındığın yüzde 69'unu alırken yüzde 31'ini randımanı düşük olduğu yada nemli olduğu gerekçesiyle geri çeviriyor. Trabzon'da randevu verilen fındığın yüzde 49'u alınabilirken, Akçakoca'da randevu verilen fındığın yüzde 70'i, Samsun'da yüzde 67'si, Ordu'da yüzde 75'i, Giresun fındığının da yüzde 77'si TMO tarafından alınıyor.

TMO tarafından yapılan alımlarda şu ana kadar toplam 14.6 bin tonluk alım yapıldığı belirtilirken Akçakoca'da 5 bin 509 ton, Ordu'da 3 bin 654 ton, Samsun'da 2 bin 632 ton, Giresun'da 2 bin 073 ton alım yapılırken Trabzon'da bu rakam 738 tonda kaldı.
Yorumlar (3)
milliadam 12 yıl önce
fındıkçıyı mahvetti bu adamlar. e olacak bu halkın hali düşübnen yok. horoz dövüşü yapadursun onlar.
orto 12 yıl önce
ben de beşikdüzülü olan ve istanbulda yaşayan bir kişiyim.yerel seçimlerde seçin akp yi olsun bitsin...sizler bunu hak ettiniz...akp den iyisimi var eyyyy fındık üreticileri...bu ramazan ayında da geçen yılki seçim öncesi dağıtılan kömürleri yersiniz artık...
lazoo_pol 12 yıl önce
eyy karadeniz halkış ey fındık üreticileri yazık değil mi bize.binbir güçlükle onca masrtaf edip topladığımız fındığı satamıyoruz...kim bunun suçlusu ? iktidarmı.hayır değil bunun suçlusu iktidara oy veren halk.ne oldu yani 2 paket makarnaya 5 çuval kömüre sattınız kendinizi.geleceğinizi sattınız.bakın şimdi fındığı satamıyoruz.memurun mmaşı var geçinir ama fındıkla geçinen aileler ne yapacak...tüccar ve 5 6 tane patron bizim emeklerimizi sömürüyor.buna dur demek bizim elimizde.önecelikle bizim kuruluşumuz olan fiskobirlik tekrar eski haline getirmeliyiz.sonrada bu ruhları satılmış insanlara sandıkta gerekli cevabı vermeliyiz...tütünü bitirdiler, fındık can çekişiyor,zeytin bitii bitecek,buğday öyle...eyyyy halkım uyan artık.bu cahillik bu karanlık bitsin artık.ufak tefek şeylerle çocuklarımızın torunlarımızın geleceğini satmayalım...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@