banner192

Trabzon'da hava kirliliği

 Makina Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Şaban Bülbül hava kirliliği konusunda uyardı. Kaliteli yakıtı, bilinçli yakmak gerekir. Makina Mühendisleri Odası (MMO) Trabzon Şube Başkanı Şaban Bülbül, kalorifer kazanlarının yakılmasında uyulması gereken

Trabzon'da hava kirliliği

 

Makina Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Şaban Bülbül hava kirliliği konusunda uyardı.
 
Kaliteli yakıtı, bilinçli yakmak gerekir.
 
Makina Mühendisleri Odası (MMO) Trabzon Şube Başkanı Şaban Bülbül, kalorifer kazanlarının yakılmasında uyulması gereken kurallar ve hava kirliliği konusunda önemli açıklamalar yaptı. 
 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da doğalgazın ilimiz genelinin kullanamayışından kaynaklanan hava kirliliğinin en önemli sebebi olduğuna değinen Başkan Bülbül, “Bunun yanı sıra hava kirliliğinin başlıca nedenleri arasında kalitesiz yakıt, yakıcıların yetersiz ve eksik bilgisinden kaynaklı yakma teknikleri ve yakıtın yakıldığı kazanların bakım, onarım ve gerekli iyileştirme ile verimliliklerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmamasının sorunun kaynaklarını oluşturduğunu belirterek, kaliteli yakıt sağlanması yönünde sürdürülen olumlu çalışmaların yetersiz olmasının bu sorunu çözmekten uzak oluşunun, ısınma araç-gereç ve donanımlarının eksik ve yanlış kullanımının ve bacalarda yeterli filtreleme yapılamamasının da etkili olduğu bu faktörlerin büyük enerji kayıplarına, hava kirliliğine ve can güvenliğine olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir” ifadelerini kullandı. 
 
Daha önce yapılan çalışmalar sonucu elde edilen veriler doğrultusunda, kalorifer kazanlarının çalıştırılması hususunda, kalorifercilerin pek çoğunun yakma tekniklerini bilgi, becerilerini yenilenmemesi ve konuyla ilgili asgari bilgilerden yoksun olmalarının hava kirliliğine, enerji kaybına neden olan ısıl verim düşüklüğüne ve can alıcı kazaların oluşmasına büyük etkisi olduğunu ifade eden Bülbül, “Bu durum kalorifer kazanı yakma sistemlerinin iyileştirilmesi ve kullanımına ilişkin sürekli eğitim ve uygulama programlarının gerçekleştirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır” dedi. 
Kış mevsiminde yakıt tüketimindeki artışla birlikte hava kirliliği ve sağlık açısından Trabzon’da sağlık problemlerinin artış kaydettiğini belirterek, özellikle bilinçsiz yakma işlemlerinden kaynaklanan hava kirliliğinin tetiklediği solunum yolu rahatsızlıklarının  ölümle sonuçlanan vakalar  oluşturduğu görülmektedir” diye konuştu.  
 
BU KURALLARA MUTLAKA UYUN
Şube Başkanı Şaban Bülbül, bina yönetici ve kalorifercilerin uyması gereken kuralları da şu şekilde özetledi:
 
“Kömür satın alırken torbalı olmasına ve torbanın üzerinde kömürün özelliklerini gösteren etiketin olmasına dikkat edilmeli. Kömür torbalarının hiçbir surette kalorifer kazanında yakılmamasına özen gösterilmelidir.  Bacaları yılda bir kez olmak üzere yetkili kuruluşa ya da belediye itfaiye müdürlüklerine temizletmeli. Kalorifercilerin eğitim almış ve sertifikalı olmasına dikkat edilmeli. Valilik ve mahalli idareler tarafından verilen yakma saatlerine uyulmalı. Kazanların temizliğinin  en az dört günde bir yapılması gerekmekte  ve dış hava sıcaklığına göre kazan suyu çıkış sıcaklığının belirlenmesi önem kazanmakta. Bunlara ek olarak kazan ve ısıtma sistemine ait tesisatta sızıntı, vanalarda kaçak olması durumunda gerekli onarımların yapılmasının sağlanması, sıcak su gidiş ve dönüş hatları ve vanaların izolasyonlarının standartlara uygun şekilde yapılmasının sağlanması,baca gazı analizleri ile brülör ayarlarının tamamlanması ve katı yakıtlı kazanlarda, kazana uygun ve yeterli miktarda taze hava sağlanmasının yapılmasının sağlanması ” önem kazanmaktadır. 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HASAN UZUNALİ - 5 yıl önce
kalıtelı yakın haaa..ama kalıteden tavız vermeyın..ulan mılletın cebımde paramı varda kalıteden bahsedıyorsun...ılk once bunu yardım kuruluşlarına dıyeceksınız...adamlar mıllete yardım edecek dıye en adı komuru basıyorlar ınsanların evlerıne...ulan komur o kadar adıkı yanmıyor bıle:=))))