Trabzon Dernekleri isyan etti

Trabzon Dernekleri Federasyonu İstanbul Üniversitesi rektör seçimindeki adaletsizliğe tepki gösterdiler.Trabzon Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu olarak bir açıklama yaptılar.İşte o açıklama:"Üniversitelerimiz; Ülkemizi temsil eden en önemli kurumlard

Bölgesel 01.01.2009, 14:18
Trabzon Dernekleri isyan etti

Trabzon Dernekleri Federasyonu İstanbul Üniversitesi rektör seçimindeki adaletsizliğe tepki gösterdiler.

Trabzon Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu olarak bir açıklama yaptılar.

İşte o açıklama:

"Üniversitelerimiz; Ülkemizi temsil eden en önemli kurumlardan birisi olup, ülkemizin kalkınmasında, modernleşmesinde çağdaş demokrasimizin gelişmesinde öncülük eden aydın gençlerimizi yetiştiren ve kalkınmamızın temel taşlarını yetiştiren birer örnek kurumlar olması gerekir.

Gelişmiş ülkelerin üniversitelerinin yönetimleri ve işletilmesi özerk olup tamamen kendi muhtariyetleri doğrultusundadır.

Siyasi veya ticari bir bağlantıları yoktur. Bu nedenle, Rektörlerinin seçimleri dünyada en geçerli demokratik sistem olan özerk seçimlerle iş başına gelmekte ve insanlık buna saygı duymaktadır.

Oysa ülkemizde 12 Eylül sonrası idaresinin bir kalıntısı olarak bugün kü bilinen iki aşamalı sistem uygulanmaktadır.

Birinci aşamada seçim var ancak kazanmak yok. Buda hiç çağdaş ve demokrat olmadığı için, ilim yuvalarımız yozlaştırılıp baltalanmakta hatta siyasallaştırılmaktadır.

Bu sistemi kınıyoruz. Ülkemizin göz bebeği Üniversitelerimizin sistem değişikliği ile özerkliğine kavuşturulmasını istiyoruz.

Ve bu talihsiz sistemden mağdur olan Prof. Dr. Ali AKYÜZ hocamıza destek veriyor,

Başarılı çalışmalarından dolayı kendisinden gurur duyuyor ve çalışmalarını yılmadan devam ettirmesini diliyoruz"

Yorumlar (6)
stress 12 yıl önce
Bundan önce çok değer verdiğiniz Sezer'in atamalarına bakın. Sürekli kendi ideolojisinden adayları rektör yapmadı mı. 3 aday arasından tek oy alan rektör adaylarını rektör yapmadı mı? atamalarında sürekli tanıdığı isimleri ön plana çıkardı. işte adaletsiz atama arıyorsanız,Sezer dönemine bakınız.
GURBET GÜNEŞİ 12 yıl önce
Arkadaşlar bn de ofluyum ve çocuklarım başörtüsü yasağı yüzünden okuyamıyorlar şu an ist.ün.sinde bir çocuğum zar zor binbir zorlukla devam etmeye çalışıyor, bu zülmü alemdaroğlu zirveye çıkardı,ve trabzonlu idi a.akyüz de onun devamı gibi,onun fikrini taşıyan biri ,yahu ALLAH aşkına bir Trabzonlu hele hele bir oflu başörtüye karşı olabilirmi? oflu olmak öyle kolay olmaz benim dedem ruslarla of a moskof girmesin benim karımın kızımın örtüsü namusu ayaklar altına alınmasın diye günlerce baltayla savaşacak ,benim deremin adı baltacı deresi olacak ve o derenin çocuğu rusun yapamadığını o derenin insanına reva görecek ve ben de onu destekleyeceğim yok öyle bir şey, hiç bir tarbzonludan öyle bir tepki şahsen ben görmedim hatta soyadı akyüz olan arkadaşlarımdan dahil.bizim insanımıza böyle şeyler yakışmıyor lütfen herkes bu konuları iyi düşünsün,ve şu chp yi de trabzondan artık silin dışarıdaki trabzonlıların büyük bir bölümü bu işten rahatsiz ,çok güzel adaylar var sağ kesimde onlardan birini seçin ,SP adayı olabilir veya MHP adayı yeter ki chp den kurtulun , gurbetteki trabzonluların büyük bir çoğunluğu da mutlu olsun ,tüm trabzonluları ALLAH a emanet ediyorum esen kalın.
k.y.ayaz 12 yıl önce
Bir ülke düşünün ki Rektör seçimlerinde ki sorumluluğu Cumhurbaşkanı kabul etmiyor bu işi benim üzerimden alın diyor, seçimin ikinci aktörü YÖK de aynı şekilde ben bu işte taraf olmak istemiyorum diyor.Seçimin asıl aktörü üniversite 1.sıradaki adayının kendilerine rektör olarak atanmamasına sessiz kalarak sisteme başkaldırmıyor.Burdan soruyorum sizleri kim tutuyor, madem herkes sistemin değişmesini istiyor, bunu kim yapacak halkmı?yoksa bunları yapın diye oralara halkın gönderdiği siyasilermi?Herkes üstüne düşen görevi yapsın yoksa halk üstüne düşeni yapar!….
osmanlee 12 yıl önce
1- madem adalet, demokrasi falan istiyorsunuz neden sadece İ.Ü. deki rektörlük seçimi için toplanma gereği duydunuz? hemşehrilik yüzünden.. bumu adalet dediğiniz? ya diğer üniversite rektörleri atanırken nerdeydiniz?

2- A.Necdet Sezer atama yaparkende demokrasi, adalet terimlerini basının karşısına geçip söyleyebildinizmi?
ozlia 12 yıl önce
Ben bir trabzonlu olarak tabiki hemşerimizi destekliyorum. Trabzon Federasyonu derneğinin bu görüşü paylaştığına ve isyan etmesi gayet doğaldır.

Ama burada Trabzonlunun Trabzonluyu tutmasını değil, sistemi eleştirmeke gerekiyor. Ben bu sisteme, bu adaletsizliğe karşıyım. Bir oylama yapılıyorsa ne olursa olsun dikkate alınmalıdır.
MEHMET KÜÇÜK 12 yıl önce
AKP hükümetinden başka birşey beklenmezdi.Bütün uygulamalarında adalet ikinci planda olduğu görülmekde.Bu nedenle fazla şaşımadım.AKP yönetimi trabzona ve trabzonluya her zaman ödeki diye bakmışdır.AKP hükümetinin trabzona 6 yılda bir kayda değer yatırımı görülmemişdir.Trabzonsporun bugün uğradığı haksızlıklar AKP yönetimi tarafından secilen tff yöneticilerinin marifetleridir.Trabzonspor kurtlar sofrasında yem ediliyor,ağzını acmayan Trabzon milletvekillerine SELAM OLSUNNNNNNNNNNNNNNN

Gelişmelerden Haberdar Olun

@