kebir reklamı

Şike anıtı kriz çıkardı

 TRABZONSPOR’UN 2010-2011 Sezonunda şike yöntemiyle elinden alınan şampiyonluğunun unutturulmaması için ‘Şike Anıtı’ dikilmesine yönelik talepler Belediye Meclisi’nde kavga çıkardı. AK Partili üyeler anıtın ‘Temiz Futbol Anıtı’ olmasını talep ederken, CHP

Şike anıtı kriz çıkardı

banner197

 

TRABZONSPOR’UN 2010-2011 Sezonunda şike yöntemiyle elinden alınan şampiyonluğunun unutturulmaması için ‘Şike Anıtı’ dikilmesine yönelik talepler Belediye Meclisi’nde kavga çıkardı. AK Partili üyeler anıtın ‘Temiz Futbol Anıtı’ olmasını talep ederken, CHP’li üyeler müracaatlar doğrultusunda ‘Şike Anıtı’ olmasında ısrar ettiler.
 
 
Gümrükçüoğlu: “Herkes Birşey İster, Kararı Meclis Verir”
 
CHP Grup Başkanı Turgay Şahin, “Talep edenler Ayşe Sula, Serdar Bali ve Mustafa Yaylalı şike anıtı istediler. Bu anıt yapılacaksa şike anıtı olmalı” şeklinde konuştu. Belediye Başkanı O Fevzi Gümrükçüoğlu ise “Bu şehrin meclisinden herkes birşey isteyebilir. Herkes yazdığı dilekçede emir verme hak ve yetkisine sahip değildir. Talep ederler, karar meclisindir” şeklinde cevap verdi.
 
Adı Konmamış Anıt İçin Yarışma Açılacak
 
ANITIN isminin tartışıldığı toplantı sonunda isim oylaması yapılmazken, ismi belirlenmeyen anıt için yarışma kararı verildi. Başkan Gümrükçüoğlu, “Bu anıtın adını bu meclis koyacaktır. Hele o anıtın proje yarışması yapılsın” dedi.  Devam eden tartışmalar eşliğinde AK  Partili üyelerin tamamı ile bağımsız üye İsmail Sağlam’ın ‘Evet’ oyuyla adı konmamış anıt için yarışma açılmasına karar verildi.
 
TRABZONSPOR’UN 2010-2011 sezonunda elinden şike ile şampiyonluğunun alınması ve bu konudaki mağduriyetinin temsil edilmesi anlamında verilen dilekçelerle yapılması istenen ‘Şike Anıtı’, Trabzon Belediye Meclisi’nden CHP’li üyelerin karşı çıkmasına rağmen AK Partili üyelerin oylarıyla oy çokluğuyla ‘Temiz Futbol Anıtı’ olarak geçti. Meclisin bu kararından sonra şimdi Temiz Futbol Anıtı için Kültür Kurulu bir yarışma açacak ve ardından anıtın nereye dikileceğine Meclis karar verecek.
KOMİSYONDAN OY BİRLİĞİ İLE GELDİ
 
Kültür Çevre Turizm ve Spor Komisyonu Başkanı Nihat Demir, CHP’li iki üyenin de kabul ettiği komisyonunun raporunu okuyarak, “Yapılan görüşme sonucunda Trabzon Belediyesi Kültür Araştırma Kurulunun 12.02.2013 tarihinde yapılan toplantısında alınan tasfiye kararı üzerinde yapılan değerlendirmede şehrimizde temiz futbolun simgelediği bir anıt yapılmasına, yapılacak anıtın bir proje yarışmasıyla belirlenmesine ve bu konuda bir jürinin oluşturulmasına ve anıtın dikileceği yerin yarışma ve yapım sürecinin değerlendirilmesi komisyonumuzda oy birliği ile uygun görülmüştür” dedi.
 
Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Malumunuz Trabzon’daki STÖ’lerden de olan futbolla iştigal etmiş olan ve aynı zamanda farklı meslekleri olan hemşerilerimizin verdiği birden çok sayıda dilekçeler vardı. Konuyu komisyonumuz inceledi ve huzurunuza getirdi. Trabzonspor’umuzun 2010-2011 süper lig şampiyonu olduğunu da simgeleyen ve bu konuda hem muhtevası itibari ile birinci derece mahkemelerde o sezonda şikenin yapılmış olduğu hükme bağlanan, şimdi Yargıtay aşamasında olan şike hususunu da simgeleyecek olan ve aynı zamanda ülkemizde ve dünyada temiz futbolun Trabzon’un tümü tarafından amaçlandığını da dile getirecek olan ve adaleti de dile getirecek olan tüm bu unsurları hem yazılı metni ile hem yapımı ile simgeleyecek olan bir anıtın yapılmasına dair kararı oylarınıza sunacağız. Ondan sonra ki süreçte de yarışma projesini açacağız. Kararlarınız sonucunda oluşacak jüriyle beraber ilana çıkacağız ve bu süreci hak ve adalet için takip edeceğiz” dedi.
 
MECLİS İSİM BABALIĞI YAPMAK İSTİYOR
 
CHP Grup Başkanı Turgay Şahin, “Bu 5-6 aylık bir konu ve vatandaşlardan ve STÖ’lerden gelen bir talep. Belediye de bunu meclis gündemine aldı. Hatta ben şunu dedim, bunun hemen yapılması için meclis kararı alalım, ondan sonra komisyon yerini belirler dedim. Tabi biz muhalefet olduğumuz için bizim bu önerimiz ciddiye alınmadı. Ne oldu, kurula havale edildi. Kuruldan komisyona geldi. Komisyondan tasfiye kararı çıktı. Birincisi bu yapılacak mı, yapılmayacak mı? İkincisi, yapılacaksa vatandaşların istedikleri şike anıtıdır. Temiz futbol şehrimizi ilgilendirmez. Türkiye’yi dünyayı ilgilendiren bir meseledir.’ Meclis bir isim babalığı yapma cihetine gidiyor. Orda alacağımız karar şu olmalı. Şeklini yerini ilgili kurum belirler. Trabzon Belediyesi meclis üyeleri şike anıtı yapılmasına karar verecek mi vermeyecek mi? Temiz futbol nedir? Bunu nasıl çocuğuma anlatabilirim. Futbol zaten temiz olmalı. İnsanlar da temiz olmalı ama burada bir haksızlık yapılmış. Bu haksızlık da Trabzonspor’a yapılan haksızlık da birileri tarafından korunmuş. Amaç buna tepki. Buna tepki göstermeyeceksek, anıt yapılmış, yapılmamış bunlar çok önemli konular değil. Meclisin çok önemli karara imza atması lazım. Bu rapor da şu şekilde değiştirilmeli. Şehrimizde şike anıtı yapılmasına karar verilmiştir. Yerinin ve şeklinin nasıl olacağı ilgili kurul tarafından belirlenecek kısa ve net olmalı. Herkesin takdiridir, herkesin bir oyu var kabul ederler etmezler” diye konuştu.
 

Haberin devamı sayfa 2'de 

[PAGE]
 
Komisyonun CHP’li üyesi Lütfiye Arslan, “Ben burada Trabzonspor’umuzun bir haklı mücadelesi olduğu kanaatini taşıyorum. Trabzonspor için ne gerekiyorsa yapacağımızı ifade ettim. Yine buradaki ifade farklı olabilir. Ama biz komisyonda arkadaşlarım Bican Bey’in düşüncesi de o yöndedir. Eğer futbolda bir şike varsa, bir temiz olmayan şeyler varsa da bu Türkiye’yi ilgilendirir. Biz burada farklı bir konuyu tartışıyoruz. Trabzonspor’un hakkı olan kupayı almak istiyoruz ve bu haksızlığa karşı bunu yapmak istiyoruz” dedi. CHP’li üyelerden Ömer Dayı ise, “Kamuoyunun ve Trabzon halkının bizden beklediği şike anıtıdır. Temiz futbol bugün geneli kapsayan bir ifadedir. Ayrıca sürecin uzatılması da doğru değildir” dedi. CHP’li üyelerden Müslim Hamzaçebi de, “Biz daha önce şikeyle Trabzon’a yapılan haksızlığı simgeleyen bir anıt yapacaktık diye düşünüyordum, öyle biliyordum. Böyle yapmakla bu simgelemeyi hiçbir şekilde ortaya koymuyoruz. Bana göre böyle bir anıtı yapmaya gerek yok. Bununla şike olayını ne simgeleyecek. Eğer bunu karşılamıyorsa temiz futbol herkesin isteği ve temennisi zaten” şeklinde konuştu.
 
ÖNCE YARIŞMA AÇILSIN SONRA İSİM VERİRİZ
 
CHP’li üyelerin eleştirilerini yanıtlayan Başkan Gümrükçüoğlu, “Buradaki bütün üyeler aynı şeyi söylüyor. Farklı şeyi söylemiyor. Bu anıtın nihai adını bu meclis koyacaktır. Hele o anıtın proje yarışması yapılsın, ondan sonra kendisi icra edilsin. Varsayalım ki Temiz Futbol ve Adalet Anıtı. Anıtın altına da mahkeme kararı da dahil, şampiyonluk ifadesi de dahil meclis olarak gelen önerileri değerlendireceğimiz ibareyi yazarız. Netice olarak bu ismi Trabzon’u temsil eden meclis koyacaktır” dedi. Tekrar söz alan Turgay Şahin, “Şike anıtı talebi Serdar Bali’den, Ayşe Sula’dan, Mustafa Yaylalı’dan geldi. Hatırımda bunlar var. Ne dediler. Temiz futbol anıtı mı istediler. Hayır, şike anıtı istediler. Bir anıt yapılacaksa şike anıtı olmalı ona karar vermeliyiz. Siz diyorsunuz ki daha sonra oylarız şekli çıksın. Bu oylanacaksa oylansın oylanmayacaksa gündemden kalksın” şeklinde konuştu. Başkan Gümrükçüoğlu bu sözler üzerine, “Bu şehrin meclisinden herkes bir şey isteyebilir. Herkes yazdığı dilekçede emir verme hak ve yetkisine sahip değildir. Talep de öneri de olabilir. Ama karar meclisindir. Burada hep beraber bir yönetmelik yaptık. O yönetmeliğin gereğini de yapıyoruz. Bu hakkın gasp edilmesini, şikeyi de Türkiye ve dünyada temiz bir futbolun artık cereyan etmesinin ön görülmesini de sağlayacak” dedi. Ardından oylamaya geçildi. AK Partili üyelerin tamamı ve bağımsız üye İsmail Sağlam komisyon raporu doğrultusunda ‘evet’ oyu kullanırken, aynı zamanda komisyon üyesi de olan CHP’Lİ Lütfiye Arslan ve Bican Hasançebi çekimser kalırken diğer CHP’li üyeler ise ‘ret’ oyu kullandı.
 
OYLAMA BİTTİ, ŞAHİN KÜPLERE BİNDİ
 
Oylama yapılırken Dayı’nın söz isteme talebi ise Başkan Gümrükçüoğlu tarafından kabul görmezken, oylama bittikten sonra Turgay Şahin Başkan Gümrükçüoğlu’na sert sözlerle tepki gösterdi. İşte o diyaloglar:
 
Şahin: Ben sizden beklerdim ki şike anıtı diye karar çıksın.
 
Gümrükçüoğlu: Biz bu meclisin kararıyla karar veriyoruz, sayın başkan.
 
Şahin: Maalesef hiç demokrat davranmıyorsunuz. Bakın biz 4 senedir bu meclisteyiz.
 
Gümrükçüoğlu: Onu bu meclis de çok iyi biliyor.
 
Şahin: Eğer siyaset yapmaya kalkarsak ben de bundan sonra her karara hayır derim. Az sıkıştığın zaman oylayalım. Bu demokratik değil.
 
Gümrükçüoğlu: Oylamayacak mıyız? Ne yapacağız. Sizin dediğinizi mi yapacağız? Bizim dediğimizi mi yapacağız? Oylamadan başka bir metot var mı demokraside.
 
Şahin: Yanlış yapıyorsunuz. Sayısal gücünüz var. 6 ay geçti aradan. Vatandaşın gazını alıyorsun. 6 aydır bir o komisyona bir bu komisyona. Benim dediğimi de kendi dediğini de yapamazsın halk seçiyor. Halkın dediğini yapacaksın. Dayatma yapıyorsunuz. Askerler kaldır, indir.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir. - 4 yıl önce
Trabzonda şike anıtı anıt dikmesinden daha doğal ne olabilir, kim neden kimlerden korkuyor, temiz futbol farklıdır, şike anıtı belli bir yıldaki olayı hafızada tutmak ve haksızlığa uğramışlığı gösterdiği için çok farklıdır
Avatar
murat toygar - 4 yıl önce
bu anıt haksızlığa ve adaletsizliğe tepki anıtı olarak adı her ne konulursa konulsun "şike" anıtı olarak anılacaktır. Ak partil üyeler fenerli başkanlarının korkusundan Trabzon halkının isteğini yerine getiremeyeceklerse, Trabzon halkı da onların temsilciliklerine seçimlerde son vermelidir.
Avatar
rahmi keskin - 4 yıl önce
Gizli kapılar ardında aykut , başbakan ve şeytan rıdvanla üçgen kurdular ; bu üçgene uymak istiyor bizim çakma TS lular.
Avatar
rahmi keskin - 4 yıl önce
İsterse olur ancak
Avatar
isa sayar - 4 yıl önce
CHP'nin dediği olacağına anıt dikilmesin daha iyi.
Avatar
akif çebi - 4 yıl önce
biz böyle oldukça korkak yalaka gevşek biz değil hakkımızı hiç bişey alamayız hatırlayın şike olayı oldu adamlar aziz içerdeyken toplantılar yapıp başbakanı atarız seni üyelikten diye tehtit ettiler söylemedik söz bırakmadılar ama camia olarak dik durdular baş kaldırlar sonuç hem suçlu hem güçlü oldular bide bize bak hakkı yenen biz halen yalakalar yardıkçılar çıkan biz üzülmemek eldemi
Avatar
kadirbilir - 4 yıl önce
sen istediğin kadar bağır çağır yırtın ey trabzonlu, kendi şehrinin meclisi bile yanlışa yanlış diyemiyor, şikeye şike diyemiyor neden? çünkü emir büyük yerden o meclisin sahibi sen değilsin recep tayyip, o yüzden onca adam delikanlı gibi çıkıp da şikedir kardeşim diyemiyor, anladın mı şimdi, herşey menfaat herşey alicengiz oyunları, bir tane dürüst-mert adam olmaz mı arkadaş yazıklar olsun
Avatar
Ali Han - 4 yıl önce
yoksa bu anıtın hiçbir değeri olmaz..sıradan bir anıt olur..bu konuda ikili oynamaya ve birilerinden korkmaya gerek yok..burası Trabzon...