banner536

banner526

banner513

Rize'de Atatürk heykeli kaldırıldı!

Rize'de tepki çeken karar. Atatürk heykeli kaldırılarak yerine 15 Temmuz Anıtı yapılacak

Bölgesel 22.12.2016, 13:05
Rize'de Atatürk heykeli kaldırıldı!

RİZE'de, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda yenileme projesi kapsamında Atatürk anıtının kaldırılarak valilik önündeki tören alanına taşınması için bu sabah çalışma başlatıldı. Alana gelen Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ömer Toprak, "Bugün Rize için kara bir gündür" diyerek anıtın  kaldırılmasına tepki gösterdi.

Rize Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nın yenilenme projesi için başlatılan çalışma kapsamında Atatürk heykelinin valilik önündeki tören alanına taşınması için ekipler bu sabah işe koyuldu. Dev bir vinçle bağlanarak güvenliği sağlanan heykelin beton zemininin sökülmesi için çalışma başlatıldı. Çevrede toplanan vatandaşlarda çalışmayı izledi, cep telefonları ile kayda aldı. 

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Ömer Toprak ile CHP İl Yönetim Kurulu üyesi Saltuk Deniz, heykelin kaldırılmasına tepki göstererek görevlilerle tartıştı. Gerginliğin artması sonrasında polis ekipleri, Toprak ve Deniz'i inşaat sahasından uzaklaştırdı. Polis ve zabıtaların aldığı güvenlik önlemi ile heykelin kaldırılma çalışması sürdürüldü.


"RİZE İÇİN KARA BİR GÜN YAŞANIYOR"

Alanda açıklama yapan ADD Rize Şube Başkanı Ömer Toprak, "Bugün Rize için kara bir gündür" dedi ve şunları söyledi:

"Atatürk'ü, Cumhuriyet'i hedef alan bir çalışma eyleme dönüştürüldü. Rize'nin hafızasından Atatürk'ü silmeye çalışıyorlar. Biz Rizeliler olarak bu çalışmadan rahatsızız. Atatürk'ü kaldırarak yerine çay bardağı koymak istediler. Tepkiler üzerine bundan vazgeçtiler. Şimdi 15 Temmuz anıtı yapacaklar. Atatürk'ü silmek istiyorlar. Bu çalışma trafiği rahatlatma değil Cumhuriyet'e meydan okuma çalışmasıdır. Bu projeden derhal vazgeçilmelidir. Vazgeçilmezse Atatürk anıtını en kısa sürede tekrar yerine taşıyacağız. Bu projeyi hayata geçirenler gidecek Atatürk bu meydanda kalacak. "

Valilik önündeki tören alanına taşınacak Atatürk heykelinin yerine 15 Temmuz Şehitler Anıtı konulacak.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (27)
TARKAN 4 yıl önce
YAPACAKSAN BAŞKA BİR YERE YENİ YAP, ATATÜRK'Ü NEDEN KALDIRIYORSUN ????
hakan albayrak 4 yıl önce
Yobazlığın bağnazlığın ve Cumhuriyetin düşmanlığının Başkenti RİZE.
doğan yıldız 4 yıl önce
yazıklar olsun size.
Adem ayyıldız 4 yıl önce
Hayatı boyunca bu din tacirle ugrassn adamın heykelini kaldirip yaptıgınız mallıgı tescilleyecek anıtı koyun aferın
OFLU 4 yıl önce
BU BAŞKAN DAHA ONCEDE ATATÜRK HEYKELINI KALDIRMAYI DENEDI HEYKEL YERINI CAY BARDAGI KOYACAKTI BIRAZ SIKINTI OLDU ŞİMDİ DE 15 TEMMUZ U BAHANE EDIP EMELINE ULAŞTI YAŞA PROF BAŞKAN YAKIŞANI YAPTIN.UNUTMA BU YANINA KALMAZ.
osman yavuzyilmaz 4 yıl önce
alni secdeye eriyor,ayni menzile yürüyoruz, cemaat tarikat yuvalarini hos görten cübbelileri mollalari kiymete bindiren mezhep kardesimiz diye köktendinci örgütlerin sirtini sivazlayan zihniyetin eseridir bu yaziklar olsun.
selim soylu 4 yıl önce
Bırakın vatanı kurtarmayı kantinde askerlik yapan çok sevdikleri kişinin heykelini yaparlar yakında
CENGIZ CAVUS 4 yıl önce
Rizeyi gemi ile bombalamismiydi kamal?
murat yılmaz 4 yıl önce
Hamidiye zırhlısı havaya ateş açtı insanların üzerine değil.Ayrıca aklın sıra kamal diyerek dalga geçtiğini sanıyorsun ama kamal Türkçe'de kale demektir cahil herif!!!
kamal diyen mala cevap 4 yıl önce
püsküllü maymun tarihini bırak insanların tarihini oku, vatan haini...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@