Rize Belediye Başkanı'ndan skandal sözler

Rize'de Atatürk heykelinin sökülmesiyle ilgili tartışmalar işçilerin fotoğrafların da ortaya çıkmasıyla artarak devam ederken Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap'tan ilginç bir çıkış geldi.

Rize Belediye Başkanı'ndan skandal sözler
banner432

Rize'de Atatürk heykelinin sökülmesiyle ilgili gelişmeler ÇAYKUR protestosu ve işçilerin Atatürk heykelinin eski yerinde çekildiği fotoğrafların ortaya çıkmasıyla devam ederken Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap'ın sosyal medyadaki sözleri yeni bir tartışma başlattı. 

Kendisine Atatürk'ün Rize ile ilgili bir sözünü hatırlatan sosyal medya takipçisine yanıt veren Reşat Kasap, "2 Mart 1918 RİZE'NİN KURTULUŞU. ATATÜRK henüz Samsuna çıkmamıştı. Önce öğrenin." diye yazdı.

Rize Belediyesi tarafından 15 Temmuz darbe girişimi kapsamında yapılacak yenileme bahane gösterilerek Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli Rize’deki meydandan sökülerek valilik önündeki tören alanına taşınmıştı. Ardından sosyal medyada heykelin söküldüğü alanda verdiği zafer pozları ortaya çıkmıştı.

Konuşmanın medyaya yansımasından sonra Başkan Kasap'ın twitter iletilerini sildiği görüldü.

DÜN DE İŞÇİLERİN FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Atatürk heykelinin sökülerek başka yere taşınması olayında dün de işçilerin heykelin söküldüğü yerde çekildiği fotoğraf gündemi çalkalamıştı. Heykeli söken işçinin fotoğrafı paylaşarak "işte yeni atanız" notuyla paylaşması büyük tepki toplamıştı. 
RİZE'NİN RUS İŞGALİNDEN KURTULUŞU

Dünya Savaşında Osmanlı İmparatorluğunun paylaşılması amacıyla İngiltere ve Fransa, yaptıkları Petrograt Protokolü ile Erzurum, Van ve Bitlis dışında Trabzon’a kadar Doğu Karadeniz kıyılarının Rusya’ya bırakılması konusunda anlaşmaya varmışlardı. Bu antlaşma doğrultusunda Ruslar ordularıyla hem karadan hem de denizden Karadeniz kıyılarına doğru yola çıktılar. Fazla zorlukla karşılaşmayan Ruslar 6 Mart 1916 tarihinde Rize’yi işgal etti.

17 Ekim 1917 tarihinde Lenin ve arkadaşları Rusya'da Çarlık dönemini yıkıp yeni bir düzen kurunca, aldıkları kararlarla işgal ettikleri devletlerden geri çekilmeye başladılar. 1916 yılında işgal ettikleri Doğu Karadeniz Bölgesini 1918 yılında terk ettiler. Ve Doğu Karadeniz Bölgesi işgalden kurtulmuş oldu. Rize’den çekildikleri tarih olan 02 Mart tarihi de kentin kurtuluşu olarak kutlanıyor.


 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2016, 12:46

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
halim
halim - 3 yıl Önce

GIR GERCEK TARIHI SEN OKU
TARIHINI BILMEDEN KONUSMA
SENIN ATAN ATATURK ZATEN OLMAMAZ
SENIN ATAN NE OLDUGU BELIRSIZ .
YEDI CEDDINI ARASTIR TOHUMNDA BUKALEMUN CIKAR .

ibrahim C.
ibrahim C. - 3 yıl Önce

Rus işgalini esaret görmeyen beyin .. Hem de Prof. :(

ö
ö - 3 yıl Önce

Reşat Kasap hepayni (malum) hesap

serkan sarı
serkan sarı - 3 yıl Önce

başkan doğru diyor gürcü tarihinde Mustafa Kemal gibi bir kahraman yok.O bizim liderimiz olduğu için başkanı artık kim kurtardıysa gürcü tarihine bakmak lazım kesin V.zaakaşvili kurtarmıştır bunu...

Gurbetçi
Gurbetçi - 3 yıl Önce

Seni kim prof yaptı açıkcası çok merak ediyorum yazdıklarına bakılırsa torpil ile gelmiş torpil ile hayat sürüyorsun
Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

Mustafa Fevzi KOCATEPE
Mustafa Fevzi KOCATEPE - 3 yıl Önce

Biz kendi Kurtuluşumuzu sağladıktan sonra sizin Kurtuluşunuza katkı sağladık diyor...Biz dediği siz dediği kim? Bu cahil adamın... Rusların işgalini esirlik olarak görmediği için Kurtuluş ifadesine de karşı... Fatih'in ordusu İstanbuluda fethetti ama İngilizi Fransızı Yunanı işgal yıllarında kimin ırzına geçti... İngilizler İstanbulda Galataya İngiliz bayrağını dikerken biz diyen siz nerdeydiniz.Atatürkün ordusu olmasaydı İstanbul Anadolu kurtulabilir miydi? Onu söyle vicdansız!.. PKK'dan farkınız yok.. T.Cyi kaldırdınız PKK bayrağa saldırdı PKK terörü Atanın heykelini resimlerini yakıyor siz çöpe atıp kaldırıyorsunuz... PKKdan işgalcilerden farkınız yok...

ŞEHZADE
ŞEHZADE - 3 yıl Önce

ülkemizi milletimiz kurtardı.Şehitlerimiz kurtardı.Canıyla kanıyla sulayarak.Fakat bu tür konulara girmemek lazım.Zaten herkes neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor.

banner421