7m


7m

hyundai

Önce helallik aldı sonra yaktı!

İslamdağ beldesinden otomobiline yüklediği fındığını pazara getiren Turkay Omar, tüccarın çok düşük fiyatla fındık almasına sinirlenerek, fındığını yakmaya karar verdi. Fındığını satmak için gittiği tüccarın mağazasının yanındaki boş arsaya 2 çuval fındığ

Bölgesel 06.09.2008, 10:23
Önce helallik aldı sonra yaktı!

İslamdağ beldesinden otomobiline yüklediği fındığını pazara getiren Turkay Omar, tüccarın çok düşük fiyatla fındık almasına sinirlenerek, fındığını yakmaya karar verdi. Fındığını satmak için gittiği tüccarın mağazasının yanındaki boş arsaya 2 çuval fındığını döken ve daha sonra üzerine benzin dökerek yakan Turkay Omar, Karadenizli fındık üreticisinin hakkını aramak için böyle bir eylem yaptığını söyledi.


Tüccarın fındığa 2.5 YTL fiyat verdiğini belirten Turkay Omar, "Tüccar da doğru söylemiyor. Tüccar randıman kırıyor. 2.5 YTL dediği fındığı 1.90 YTL'den alıyor. TMO'da fındık aralık ayında 5 YTL olacak. Köylü şu anda Ramazan'da yiyeceğini neyle alacak? Çocuğunun okul masraflarını bu ayda fındık parası alamadan nasıl karşılayacak? 2007 mahsulüne 330 YTL'den gübre attım. 2008 mahsulüne ise 600 YTL'den attım.

Şu anda gübre 800 YTL. Devletin bundan haberi yok mu? Tüccar şu anda köylü üreticiden 2 YTL'ye topluyor fındığı. Aralık ayında götürecek TMO'ya 5 YTL'ye satacak, parayı tüccar kazanacak. Büyük ihracatçı tüccarlar parayı kazanacak. Üniversiteye öğrenci kaydettiren veli tüccara 2 YTL'den fındık sattı" dedi.

"ANNEMDEN HELALLİK ALDIM"
Fındığını TMO'ya vermek için belgelerini hazırladığını, TMO'dan gün bile aldığını ifade eden Turkay Omar, "İnanmayanlar görsün. Tapu kendi üstüme ama vermeyeceğim fındığı, yakacağım.

Anneme dedim ki, 'ben Karadenizli fındık üreticisi için pazara gidiyorum, fındığı yakacağım.' Annem bana hakkını helal etti, 'git oğlum' dedi. Ben de tüccara kızıp benzinle fındığı yakmaya karar verdim. 5 ton fındığım var. Her gün fındık yakacağım. Hakkımı her gün eylem yaparak arayacağım" diye konuştu.


Yorumlar (9)
kelmas 14 yıl önce
Fındığın yakılmasıyla AKP 'nin oylarının %65 çıkacağı şimdi belli oldu. Geçen dönem Ordu'da yakmışlardı orada %65'i buldu da.
karsiyanlal 14 yıl önce
valla bize ne güzel oldu haktır bizki olduğumuzdan daha fazla yaşamak için bol bol harcayıp fındık zamanı sıkışırsak ; birleşip fındığı kendi elimizle satamassak böle daha çooookkk fındık yakarız yakındada kesmeye başlarız.
kaptan-i derya 14 yıl önce
karsiyanlal arkadaşım ne dediğini zannediyorsun sen hayatında kaç kez fındık topladın veya kaç kez fındık toplayan birinin çektiği çileleri gördün gitmiş orda kafadan bişeler sallıyorsun ula yaptığın terbiyesizliğin alasıdır sen kendini ne zannediyorsun kaç milyon fındık üreticisiyle alay ediyorsun burada ne daha fazla yaşaması o adamların tek gelir kaynağı fındık ne ile fazla yaşayacaklar haddini bil adamın kafasını bozma karadeniz insanı vatanına milletine bayrağına bağlıdır ama iş yatırıma paraya gelince kimse bu gözle bakmıyor yazıklar olsun başınızdakilerede sizede !!!!!!!!
haber hakkı 14 yıl önce
yorum yazarken karala, kötüle, palavra sık.. ohh ne ala

böyle yorumu herkes yapar. Önemli olan çıkış yolu ne onu söylemek söyleyebiliyormusun yokk... Trabzon giresun ordu 3 il % 90 oranında Türkiyenin fındığını üretiyordu. Şimdi ise % 50 üretiyor. Bunu biliyormusunuz. Sakarya _ Düzce - Çarşamba vs. taraflarına fındık diktirenlere hesap sorun önce...

bilmem anlatabildimmi

saygılar..
KARS 14 yıl önce
size cok kısa bir sey hatırlatım değilmiyid bu millet ordu mitinginde fındıkları yakdılar bunu mahsere kadar unutmaycaz dediler ne oldu 22 tem unuttular gelelim diğerine sizler oy verdiniz fındıga az para veridler üüzlmeyin bu sze yerel secilerde kömür erzak vs olarak dönecek adamalrın politikası bu sizde yine unuturusnuz
rehamustafa 14 yıl önce
mehdi eker olacak adam kalkmış birde dalga geçiyor biz hesapladık fındığın maliyeti 2 ytl diye.baksanıza adamlar 2 bile vermiyorlar.gönlüm partinin tamamen kapatılıp gitmesinden yana ama o adam tarım bakanı insallah görevden alınır bir kaç bakan değişecekmiş oda onlardan biri olur umarım...
haber hakkı 14 yıl önce
2001 yılında devlete ricada (kafa tutup) ricada bulunan, köylünün kooperatifi olan ve kendi malımızı kendimiz satarız diyen Fiskobirlik nerde ??????

Devlet devlet olsa 2001 yılından sonra fındığa karışmazdı. Karıştı ve kötü oldu.
torik 14 yıl önce
ee arkadaşım akpartiyi kapatmak çözümmü.ne oldu geçmş senelerde popilist politika uğruna bir sürü para verdiler fındığa depolarda çürüttüller fındığı.sen mutlu oldun ama düşünemedinki devlet zarar etti.ondan sonrada devlet bunun acısını senden develüasyon yaparak çıkardı.iyi düşündünmü anlaşılır dediklerim.ne oldu fisko iyi para verdi sonrada devlete dediki benim sana olan 2.5 katrilyonluk borcumu sil.hükümetede helal olsun sildi.üstüne üstelik fiskoya depolarını açtı, yüzde 25 avans verme taahhüdünde bulundu.madem öyle fisko verseydi ya 6-7 ytl fiyat.öle ordan birilerini karalamak kolay.hiç kimse geçmişe bakmıyo.ne olacak devlet vercek fındığa 7 milyon ondan sonra onun zararını yükleycek yine sana bana.mantıklı düşünüp dürüst olmak lazım.olaylara herkes kendi ideolojisinden bakarsa bu ülkeye peygamber bile gelse başbakan olarak kimse ona inanmaz.bu arada fındık işini sadece sen bilmiyosun kaptanı deryaa.bende trabzonluyum ve bende iyi biliyorum fındık işini.benim çevremdeki hiçbir insan gelirini tamamen fındığa bağlamamış ve geçmiş seneden aldığı fındık paralarıda fazlasıyla yetiyo kendilerine.zaten yetecek kadar fındığı olmayan başka işler bulmuşlar kendilerine geçimlerini ordan sağlıyoal olan fındığınıda yemeye ayırıyo.yani şöle bi tesadif yok.efendim ben geçen sene aldığım fındık parası tam gılıgılına eylülün birine kadar yetti daha param yok.o yüzden fındığımı acilen satmam lazım.bunlar doğru laflar değil.daha dürüst olmaz lazım...saygılarımla
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@