Numune Hastanesinin taşınması

Trabzon Tabip Odası yeni yönetimi, önceki dönem yönetim kurulu başkan ve üyelerine plaket vererek hizmetlerinden ötürü teşekkür etti.KTÜ Sahil Tesisleri'nde düzenlenen törende konuşan Trabzon Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Yakup Aslan, önceki yönetimin 4 y

Bölgesel 15.05.2010, 15:40
Numune Hastanesinin taşınması

Trabzon Tabip Odası yeni yönetimi, önceki dönem yönetim kurulu başkan ve üyelerine plaket vererek hizmetlerinden ötürü teşekkür etti.

KTÜ Sahil Tesisleri'nde düzenlenen törende konuşan Trabzon Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Yakup Aslan, önceki yönetimin 4 yıl boyunca çok güzel hizmetler yaparak Oda'nın prestijini çok daha ilerilere taşıdığını belirterek "Yeni çıkan yasalarla ilgili her zaman söylenmesi gerekenleri dürüstçe ve doğru bir şekilde söylediler.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı devlet memuru olmalarına rağmen söylenmesi gerekenleri söylediler. Biz üniversite personeli olmamıza rağmen en az bizim kadar cesaretliydiler" dedi.

Aslan, iyi bir seçim geçirdiklerini ve Türkiye genelindeki Tabipler Birliği nezdindeki bütün odalar arasında kendileri kadar yüksek oy kullanan bir oda olmadığını tahmin ettiklerini kaydederek “Yüzde 80'e varan bir oy kullanma oranı vardı. İki listenin olması bize avantaj sağladı. Demokratik sistemlerde ne kadar oy kullanılırsa, meslektaşlarımızın düşünceleri yönetimlere o kadar yansımış oluyor. Biz yüksek oy oranı içinde seçilmiş kişiler olarak büyük bir kesimi temsil ediyoruz. Çok güzel bir mücadele oldu, herhangi olumsuz bir olay olmadı" diye konuştu.

Tabip Odası eski Başkanı Dr. Aydın Aydın ise Trabzon Tabip Odası'nın Türk Tabipler Birliği nezdinde özel bir yeri olduğunu vurgulayarak “Orada her zaman sözü dinlenen merak edilen bir oda konumundadır. Bu konumunu gerek Trabzon yerelinde gerekse uluslar arası faaliyetlere katılarak düşündüklerini aktarma yönündeki becerisinden geliyor. Bu gelenek artarak devam edecektir. Trabzon Tabip Odası demek sadece Trabzon'daki hekimlerin veya sağlık camiasının problemleri ile ilgilenen bir oda değildir. Trabzon Tabip Odası sadece sağlık ayağı ile ilgili değil Trabzon’un siyasetinde, sporunda, sosyal olaylarında her zaman görüşünü bildirmek durumundadır” şeklinde konuştu.


Son günlerde Trabzon’da tartışılan Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni Kaşüstü’ne taşınmasına ilişkin görüşlerini de açıklayan Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Yakup Aslan, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde taşınmama yönünde bir eğilim olduğunu söyledi. Bu konuda henüz yöneticilerle görüşmediklerini ve bu konuda hem meslektaşlarıyla hem yönetimle konuşacaklarını kaydeden Aslan “Elbetteki meslektaşlarımızın istediği şekilde davranacağız. Biz devletin değil doktorların temsilcisiyiz. Meslektaşlarımız için hangisi daha iyi olacaksa ve halkın yararına hangisi olacaksa o şekilde en doğru olanı yapmaya gayret edeceğiz" ifadelerini kullandı.
 

Eski Başkan Dr. Aydın Aydın ise bu konuda iki yönlü düşündüklerini ve merkezdeki hastanelerin fonksiyonlarını sürdürmeleri taraftarı olduklarını vurguladı. Aydın, "Hastane tabiki fiziksel olarak değişmek zorunda. Olayı sadece Numune Hastanesi taşınacak mı taşınmayacak mı diye bir kısır çekişmeye götürmeye gerek yok. Sonuçta Kaşüstü'nde ve Akçaabat tarafında modern hastaneler yapıldı. Ancak, Trabzon'un merkezinde genel hastane olması zorunludur. Çünkü merkezdeki halkın bir alışkanlığı bir tarzı, hatta çevre illerin getirdiği hastalar var. Bu alışkanlık birden değişmez. Taşınma sürecinin hekimleri de halkı da mağdur etmeyecek tarzda olması gerekiyor" görüşlerini savundu.


Ahi Evren Hastanesi'ne kardiyologların toplanmasıyla diğer hastanelere bir güvensizlik ortamının doğduğunu ileri süren Aydın, "Kaşüstü'ne taşınma aşamasında buna dikkat etmek gerekiyor. Branş hastaneciliğini de asla desteklemiyoruz. Çünkü asla güvenli bir hastanecilik değildir. Rehabilitasyon veya psikiyatri gibi hastaneler olabilir, ama bunu cerrahi branşta spesifik bir hastane yapmak ne hasta ne hekim için güvenli değildir" dedi.
 

Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Alperen ise Numune Hastanesi'nin 1947'den beri Trabzon’da hizmet verdiğini hatırlatarak, "Kurumsallaşmış bir yapı var. Hastanemiz sadece Trabzon'da değil bölgede de hizmet vermektedir. Araştırma Hastanesi açısından Kaşüstü'ne taşınması fevkalade iyi olabilir fakat diğer açıdan kurumsallaşmış bir yapı devlet hastanesi statüsü söz konusu. Yılda yaklaşık 1 milyon 200 bin hastaya hizmet veriyor. Bunu siz Kaşüstü gibi ulaşımın biraz zor olduğu bir yere taşıdığınızda hastaya yükleyeceği en önemli şey çok ciddi bir ekonomik tablodur. Onun haricinde orada çok güzel bir hastane yapılmıştır. Bunun değerlendirilmesi lazım. Daha üst anlamda Eğitim Araştırma Hastanesi olarak hizmet verebilir" diye konuştu.
 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (6)
fatihten 11 yıl önce
Yeni bir hastane açabilirsin, o zaman aynı büyük hastaneyi batıya da yap , bu kurumları Şanaya taşıyan gizli bir el olduğunu tahmin ediyorum, koca Doğu Karadenizin en köklü hastanesi Trabzondan taşınıyor, ardından Adliye sarayı, ardından yedibin kişilik kapalı spor salonu, ardından öğrenci yurtları,gizli ellerin marifetleri milleti hiç gözleri görmüyor duymuyor, siz SSK hastanesinden memnun deyilseniz Numuneye gidiyordunuz şimdi herkes perişan olacak Trabzona batıya da Tam teşekküllü bir hastane yapılmadan bu hastanenin taşınmasına kesinlikle karşıyız...
HAKKITOPCU 11 yıl önce
sayın hemşerim sizler akçaabat veya çevresinden trabzona 15 dakikada ulaşıp hastaneye gidebiliyorsunuz da bizler sürmenenin dağ köyünden 50-60 km.gittikten sonra anca hastaneye ulaşabiliyoruz oda üç dört vasıta değiştirdikten sonra aslında hastanelerin birazda trabzonun doğu kısmına yapılması lazım eğer adalet aranıyorsa
isaksoy 11 yıl önce
Öncelikli olarak Tabibler odasının görev değişikliği de yapan seçimini diğer bütün seçim yapan örgütlere örnek göstermek istiyorum. Verilen demeçler tek kelime "Adam" gibi. Okuyunca adeta ruhum ferahladı Vallahi. Gerçekten Dr.lara yakışır seçim ve devir-teslim. Allah razi olsun emeği geçelerden.

Gelelim Nümünenin taşınması olayına: Bu durumu doğu-batı gibi ayırıma tabi tutmak çok dar görüşlülüktür. Bilenler bilir TEKEL şimdiki Zorlu Grand'ın yerinde idi. Taaaaaa Akçaabat-Düzköy bilmem kaçıncı km.ye kadar gitti idi ve şimdi de kapandı. :D Deletimizi yöneteler zaman zaman rantabl ararlar aldıkları gibi bazan uzun vadeli düşünemeyebilirler. Yapılan yatırımların öncelikle vatandaşların lehine olmak üzere çalışaları da düşünerek en güzel uygulamayı yapmak gerekir. Yoksa doğuydu-batıydı diyeek maydanoz olmanın alemi yok. Mesela şimdi geldi aklıma Akyazı Stadyumu hangi yöne kalıyor?????
cesur_tr 11 yıl önce
fatihten trabzonda yaşayanlar sadece merkezde oturmuyor..hastanenin taşınması güzel oldu doğuya bir kapı oldu o hastane..hem onlarda şimdi daha iyi sağlık hizmeti alabilecek ve şehir bi yere yığılmayacak..artık merkez haddini aştı kaldıramıyor..şehrin doğu ve batıya doğru gelişmesi şart..ayrıca merkezden şananın uzaklığı 15 dk..çok büyük bir sorun değil bu..
tomasson 11 yıl önce
sen yeni bir hastane yapıyorsun ama oraya eskisini taşıyorsun..peki eskisinin yerine ne olacak? yoksa yandaşlaramı hibe edilecek??!!
ADIL 11 yıl önce
Yeri vakıf tı ve hibe edildi.80-90 bin m2 lik bir alanı var.Böyle bir yeri bulmak Trabzon sahilinde çok zor veya maliyeti çok yüksek olur.Karalamak yerine sahiplenilmeli ve diğer dilek ve isteklerede cevap verecek bir çözüm oluşturulmalı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@