banner518

Karadeniz'de palamut tükendi

Karadeniz'de palamut az miktarda avlanıyor.

Bölgesel 24.09.2019, 10:18 24.09.2019, 10:26
Karadeniz'de palamut tükendi

Karadeniz'de, 1 Eylül itibariyle balık avı sezonu açıldı ancak balıkçılar palamut avcılığında umduğunu bulamadı. Geçen yıl tanesi ortalama 750 gram ve bol olan palamut, bu yıl ortalama 350 gram ve az miktarda avlanabiliyor.

Uzmanlar, geçen yılki aşırı avlanma nedeniyle bu yıl palamut kalmadığını belirtirken, balıkçılar ise uzun yıllardır böyle bir durumla karşılaşmadıklarını söyledi. 

Karadeniz'de, 1 Eylül'de 'Vira bismillah' diyen balıkçılar ağlarını denizlere bırakmayı sürdürüyor. Geçen yıl sezona palamut bereketi ile başlayan ancak bu yıl umduğunu bulamayan balıkçılar, hayal kırıklığı yaşıyor. Geçen yıl ortalama tanesi 750 gram ve bol olan palamudun tanesi10 liraya satılırken, bu yıl ortalama 350 gram ve az miktardaki palamut 35 liradan satılıyor, çoğu zaman da balıkçı tezgahlarında bulunmuyor.

Karadeniz'de palamut tükendi

PROF. DR. KOCABAŞ: BU AŞIRI AVLANMANIN BİR YANSIMASI

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet Kocabaş, palamut yokluğunun aşırı avlanmadan kaynaklı olduğunu belirtti.

Kocabaş, “Geçen yıl çok palamut vardı, çok avladık, çok fazla yedik. Çok avlarsanız bir sonraki sene karnınızı ovuşturursunuz. Palamut böyle çok olur avlanır daha sonraki yıl az olur. Bir iki senede kendi popülasyonunu tamamlar sonra da tekrar hasada gider. Bu aşırı avlanmanın bir yansıması. Geçen yıl limitlerin altında yani üreme boyu denilen 25 santimetrenin altındaki palamutlar avlandığı için bu sene yeterli döngü tamamlanamadı. Bu yıl kendini göstermese de seneye fazlasıyla palamut çıkacaktır. Tabii ki hava koşulları da etkili oluyor. Palamudun istediği bir su sıcaklığı var. Palamudun çevresel besin istekleri de oluyor. Bu şartlar oluşmadıysa bizim su sahamıza girmemiş olabilir. Erken geçmiş de olabilir, gecikmiş de olabilir” dedi. 

‘35 YILDIR İLK DEFA BÖYLE BİR ŞEYLE KARŞILAŞIYORUM’

35 yıllık balıkçı İbrahim Örseloğlu da, palamut bulmakta zorlandıklarını söyleyerek, “Benim tezgahımda palamut var. Ama tanesi 35 lira. Tüketmek isteyen alıyor. Diğer balıklarda sıkıntı yok. Bütün balıklar geldi. Hamsinin çıkmasına 1 buçuk ay daha var ama tezgahımıza geldi. Palamut bulmakta zorlanıyoruz. Tezgahtaki palamut 1 buçuk karışı zor buluyor. Normalde palamut 800 gram olmalıydı ama şimdi 350 gram. 35 yıldır balıkçıyım ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Palamut yok, olan ise çok pahalı” diye konuştu.

Karadeniz'de palamut tükendi

‘HAVALARIN SOĞUMASINI BEKLİYORUZ’

Balıkçı Ayhan Keleş ise havaların soğumasını beklediklerini kaydederek "Sadece istavrit ve mezgit var. Palamut hava sıcak diye gelmiyor sanırım. Hiç palamut koyamadık bu yıl tezgahımıza. Havaların soğumasını bekliyoruz. Palamut kuyulara kaçmış. Olan palamut da ‘Çingene palamudu’ dediğimiz bir tür. Palamuttan daha küçük. O da çok pahalı. Kimse almaya yanaşmıyor” şeklinde konuştu. 

'BU YIL YOKSA SENEYE OLUR'

Geçen yıl palamudun bol olduğunu anlatan balıkçı Engin Kazoğlu "Bu sene yok desek yeridir. Havalardan dolayı olmadığını düşünüyorum. Her yıl zaten palamut bol olmaz. Bu yıl yoksa seneye olur. Tezgahlarda 6 tane 20 liraydı şimdi ise tanesi 30-35 lira. Ben tezgâhımdaki palamutları henüz satamadım” ifadelerini kullandı. 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (4)
Halil 9 ay önce
El birliği ile geleceği düşünmeden avlanirsaniz. boy limitlerini dusururseniz.
Yeterli denetlemeleri yapmazsaniz olacağı budur.
Geçen sene, 30 yıl sonra marmara denizinde gorununen yerli uskumru balığının avlanması için ışıkla avlanma yasağını 45 günlüğüne kaldirtan sayın yetkililer., alanın bize verdiği nimetin tekrar yok edilmesine sebebiyet verdiler.
Sonrada diyorsunuz ki böyle bir şeyi ilkkez gördük. Kuzey ülkeleri yıldır bikere bile dedilermi acaba uskumru veya yengec vb. bu sene az böyle birşey gormedik.?!
Alp TÜRK 9 ay önce
Geleceğini düşünmeden avlanırsan...Torununu düşünmeden yer içer kirletirsen daha beter olacaksın...oluyorsun da....
miraç 9 ay önce
molozda satılan balıklara bakıyorum gülüyorum israize balıgının boyutuna bakıyorum sizin sattıgınız balığı ben denize iade ediyorum hamsi ufacık istavrit ufacık sonra aglıyorsunuz son 30 yılda ilk dea böle oldu daha beter olun inşAllah balık biterde rahatlarsınız eskiden balık boldu herkes ucuz diye balık yerdi siz mahvettiniz bu denizi yetki denetim hiç yok zaten 2 3 yıl yasaklanmalı balık avı
Murat.34 9 ay önce
Hiç utanmıyormusunuz ufacık defne yapraklarını çinekop diye tutmaya kıraçalara ufacık hamsilere hiçmi düşünmediniz yarın bu denizlerde balık kalmayacak diye yarınki nesillere böylemi anlatacaksınız memleketimin 3tarafı denizlerle çevrili bir zamarın balık bolluğunu şimdi bitti diye böylemi torunlarınıza lanse ettireceksiniz görüyorum gecen seneye kadar semt pazarlarında balık boylarını denetim sıfır belli ülke olarak bir balık kültürü bile yok nedir bu troller gırgır balıkçılığı denizlerimiz okyanusmu bir Norveç, bir kanada olamıyorsunuz sürdürüle bilen balıkçılık yok adamlar endüstriyel avlanıyorlar tüm dünyaya balık satıyorlar bilinçli bilgili sizler gibi katliyamci deyil sizlere müstahak bu canım ülke denizlerinin kıymedini bilmiyorsunuz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@