Karadeniz'de o proje fındık bahçelerini gençleştirecek

Karadeniz'de 4 ilde uygulanan projeyle 216 dekar alandaki fındık bahçelerinde gençleştirme çalışmaları yapılacak. 

Karadeniz'de o proje fındık bahçelerini gençleştirecek

Advertisement Advertisement

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenen "DOKAP Bölgesinde Ekonomik Ömrünü Tamamlamış Fındık Plantasyonlarının Rehabilitasyon ve Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi" başladı.

DOKAP, Ordu Üniversitesi, Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Fındık Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle yürütülen projeye 24 üretici katıldı. 

Proje Koordinatörü ve Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali İslam, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin Samsun, Ordu, Trabzon ve Giresun'u kapsadığını söyledi.

Her ilde 6 örnek bahçede projenin uygulanacağını belirten İslam, yaşlanmış ve verimden düşmüş bahçelerin tekrar üretime kazandırılmasıyla daha yüksek verim elde edilmesinin amaçlandığını kaydetti.

İslam, 30 yaşından daha eski bahçelerde yenileme yapacaklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bahçelerde söküm ve yeniden dikim yapılacak. Bahçelerin durumuna göre dikim metodu uygulanacak. Bahçeler tombul, foşa ve çakıldak çeşidiyle tesis edilecek. Sahil, orta ve yüksek kesimlere göre çeşit değişimlerine, arazinin durumuna göre karar verilecek. O bölgeye uygun çeşitlerle bahçeler tesis edilecek."

Projedeki amaçlardan birinin de mekanizasyonun önünü açmak olduğuna işaret eden İslam, işçilik maliyetlerini düşürmenin hedeflendiğini aktardı.

İslam, 24 üretici bahçesinde projenin uygulanacağını belirterek, her üreticide 9 dekar olmak üzere 216 dekarlık alanda çalışılacağını kaydetti.

Bahçelerin sökümünün bu yıl yapılacağını bildiren İslam, "Bahçeler bir yıl dinlenecek, önümüzdeki sonbaharda fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Projede ürün kaybı ödemesi var, dekar başına 80 kilogram telafi edici ödeme yapılacak. 3 yıllık bir proje, bittikten sonra ikinci dilimi olarak 5 yıl daha uzatılması planlanıyor." dedi.

Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar ise projede hem verimi hem de kaliteyi artırma yönünde çalışmaların olacağını söyledi.

Projede enstitü olarak Giresun'un koordinatörlüğünü yapacaklarını aktaran Akar, "6 üreticinin bahçesinde hem söküm hem rehabilitasyon işlemleri yapılacak. Hem verimi hem de kaliteyi artıracağımızı inanıyoruz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 16:58

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fındık agasi
Fındık agasi - 8 ay Önce

Fındık para etmiyor siz neyi gencleştiriyorsunuz birakin bu işleri da bu üreticeler için careler bulun

murat başkan
murat başkan - 8 ay Önce

fakir parasız devletimizden inciler. TMO ile milleti uyutup arkasında tarlayı beğenmeme. bu proje fındık üreticisine hakarettir. bu proje küfürdür,bu proje bizleri aşalamaktır. sözüm ona kendini akıllı sanan bu projeyi dillendiren mahlukatlar bir süre daha fındık umut vermez ise kimse o tarlaya girmez fındığı toplamaz. dahada fenası türk fındığının lezzeti hiç bir ülkede olmadığı için çoğu sektörün sonu olur.. bu senaryoyu en son tütünde yaşadık ve bakın bakalım türün işini yapan kaldımı

mehmet
mehmet - 8 ay Önce

Findik bahcesimi biraktiniz , Sahildeki tum bahceleri yuksek bina yapip araplara satiyorsunuz.

Metin ÖZTÜRK
Metin ÖZTÜRK - 8 ay Önce

Eski yaptığınız bahçeler ne durumda gelip bir kez bakmıyorsunuz. Bahçeme 4 yıl oldu dikilen fındık hala büyümedi ne gelen var ne soran var siz yeni bahçe yapımından bahsediyorsunuz.

banner393

banner426

banner204