banner556

Hes Eylemine Soruşturma

Rize'de doğal SİT alanı ilan edilmesine rağmen hidroelektrik santrallerin (HES) elektrik üretimine başladığı İkizdere Vadisi'nde, yapımına yeni başlanan HES projesine tepki için geçen ay protesto gösterisi düzenleyenlerden 42 kişi hakkında soruşturma başl

Bölgesel 03.10.2013, 11:33
Hes Eylemine Soruşturma

Rize'de doğal SİT alanı ilan edilmesine rağmen hidroelektrik santrallerin (HES) elektrik üretimine başladığı İkizdere Vadisi'nde, yapımına yeni başlanan HES projesine tepki için geçen ay protesto gösterisi düzenleyenlerden 42 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca 22 Ekim 2010 tarihinde doğal SİT alanı ilan edilen ve 26 HES projesinin yapımının planlandığı İkizdere Vadisi'nde geçen ay yapımına başlanan Şimşirli HES Projesi için protesto gösterisi düzenlendi. Şimşirli Köyü'nde düzenlenen eylem sırasında Rize-Erzurum karayolunu bir süre ulaşıma kapatan köylüler iş makinelerinin çalışmasına da izin vermedi.

42 KİŞİ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İkizdere Cumhuriyet Savcılığı, aralarında Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) İkizdere Temsilcisi İsmet Ekşi'nin de yer aldığı 42 kişi hakkında, 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet', 'Mala zarar verme', 'İş ve çalışma hürriyetinin ihlali' ve 'İşyeri dokunulmazlığının ihlali' suçlamasıyla soruşturma başlattı. Polis ve jandarma marifetiyle köylüleri ifade vermeye çağıran savcılığın ifadeye gelmeyenler hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarılacağı öğrenildi.

'BU PROJELERE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Hakkında soruşturma başlatılanlardan biri olan DEKAP İkizdere Temsilcisi İsmet Ekşi, HES'lere karşı mücadeleye devam edeceklerini belirterek, "Birileri bu tür baskı ve yıldırmalarla verdiğimiz mücadelenin önünü keseceklerini zannediyor. Yanıldıklarını görecekler. Dün olduğu gibi bugün de yarın da doğal yaşam alanlarımızı, tarihimizi ve kültürümüzü yok ederek bizi yurtsuzlaştıracak, sularımızın kontrol altına alınıp ticarileştirilmesinin önünü açacak, derelerimizi ve vadilerimizi katledecek bu projelere asla izin vermeyeceğiz" dedi.

'HES'LERİ DAYATANLAR HUKUKU HİÇE SAYIYOR'

İkizdere Vadisi'nin doğal SİT alanı ilan edildiğine dikkat çeken Ekşi, iptal kararları varken HES projelerinde ısrar edilmesine anlam veremediklerini belirterek şunları söyledi:

"Yargı kararlarında bu projelerin yasa ve yönetmeliklere, hukuka ve kamu yararına, uluslararası anlaşmalara açıkça aykırı olduğu vurgulanıyor. HES'leri dayatanlar açıkça hukuku hiçe sayıyor, mevzuat ve yasadışı işlemler yapıyor. Devletine, milletine koşulsuz bağlı olan köylüler, yurttaşlar olarak ikilem yaşıyoruz. Demokratik bir hukuk devletinde devlet, hukuk dışı, yasadışı, halkının istemediği, onaylamadığı bir işlem yapabilir mi? Yapamaz ise demokrasiye, hukuka ve yasalara aykırı ise bu projelerden derhal vazgeçilmeli ve taleplerimiz dikkate alınmalıdır."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@