Gümüşhane'de hayvanlar unutulmadı

Son yılların en karlı ve soğuk Aralık ayını geçiren Gümüşhane’de sokak ve yaban hayvanları için yemleme çalışması yapılıyor. 

Gümüşhane'de hayvanlar unutulmadı
banner432

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Gümüşhane Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışma kapsamında kurum tarafından alınan 10 ton buğday ile 5 ton kuru ot yoğun kar yağışı ve aşırı soğuklarda doğada hayvanların ulaşabileceği uygun yerlere bırakılıyor.

DKMP ekipleri ayrıca kurum ve kuruluşların yemekhaneleri ile lokanta, kasap ve manavlardan topladıkları katı yemek artıklarını da soğuk ve karlı günlerde uygun yerlere bırakıyor.
Son olarak Gümüşhane kent merkezinin eski çöp döküm sahasının bulunduğu Topal yolu mevkiinde ve Doğu Anadolu’yu Doğu Karadeniz’e bağlayan en önemli geçitlerden Zigana Dağı Tüneli mevkiinde yemleme çalışması gerçekleştiren ekipler, daha sonra Torul ilçesine bağlı Zigana köyünde de kanatlı hayvanlar için buğday bıraktı.

Bizzat ekiplerle birlikte etkinliğe katılan ve kendi elleriyle sokak ve yaban hayatına yem bırakan Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhan Şube Müdürü İlbeyi Aydın, kurum olarak yemleme çalışması için 10 ton buğday, 5 ton ot aldıklarını söyledi.
Sokak hayvanları için ise kurum ve kuruluşların yemekhaneleri ile lokantaların, manavların, kasapların katı artıklarını belirli periyotlar halinde toplayıp sokak hayvanlarının yaşam alanlarına bıraktıklarını kaydeden Aydın, bu çalışmaları belirli periyotlar halinde fakat havanın çok soğuk, kar yağışının da çok olduğu zamanlarda yaptıklarını söyledi.


Buğdayları kanatlı hayvanlar için hem şehir merkezlerinde hem de dağlarda belirli yerlere bıraktıklarını dile getiren Aydın, otları ise yaban keçileri için çok kar yağdığında bırakmaya devam ettiklerini dile getirdi.
Gümüşhane’de bu konuda vatandaşların duyarlılığının her geçen yıl arttığını ifade eden Aydın, vatandaşların kendi imkanlarıyla bu tür uygulamaları yaptıklarını sıklıkla gördüklerini belirterek, teşekkür etti.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner421