banner526

banner533

banner513

Giresun'dan kolbastı açıklaması

Giresun Valiliği tarafından, son dönemlerde Giresun ile Trabzon arasında tartışma konusu olan Kolbastı oyunu müziği hakkında araştırma yapıldığı, müziğin Giresun türkülerine ait olduğunun belirlendiği bildirildi. Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğ

Bölgesel 25.02.2009, 19:34
Giresun'dan kolbastı açıklaması

Giresun Valiliği tarafından, son dönemlerde Giresun ile Trabzon arasında tartışma konusu olan Kolbastı oyunu müziği hakkında araştırma yapıldığı, müziğin Giresun türkülerine ait olduğunun belirlendiği bildirildi.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Giresun Valiliği olarak konunun incelenmesi için Araştırmacı Hayrettin Günay'ın görevlendirildiğini ve kendisinin de bir rapor hazırladığı belirtildi. Açıklamada, Günay tarafından hazırlanan raporda, Kolbastı müziğinin Giresun'un Dereboyu Kavaklar ve Sokakbaşı Meyhane türküleri ile oluştuğunun ifade edildiği kaydedildi.

Açıklamada, rapor içerisinde, "Giresun'un Dereboyu Kavaklar, Sokakbaşı Meyhane türkülerinin müziğiyle son yıllarda Trabzon'da oluşturulan, Trabzon Kolbastısı adıyla yaygınlaştırılan oyunun müziği Giresun'un, Trabzon'da söylenen, çalınan, oynanan biçimiyle de Erkan Ocaklı'nın başlattığı, yaygınlaştırdığı özgün beste değil Giresun Müziğinin söz değişikliğiyle yazıldığı biçimidir" denildiği vurgulanarak," Bilimsel çalışmalarda ve güvenilir kaynaklarda 'Trabzon Kolbastısı' terimleri geçmemektedir. Müzik, Halkbilim konusunda ülkemizin önde gelen araştırmacılarından Mahmut Ragıp Gazimihal'in, Türk Halk Oyunları Kataloğu'nda Kolbastı Havalarına yer verilir. Karşılamaları da açıklar ve örnekler verirken Giresun, Bulancak, Görele anılır. Tiyatro tarihçisi, bilim adamı Metin And'ın Türklerde oyun kavramının tarihsel, toplumsal, psikolojik, yerel etkinliklerle anlatıldığı anıt yapıtında bölgelerin tüm oyunları sıralanırken Giresun için 'Kol Oyunu' örneği verilir başka örneklerin yanında. Trabzon için verilenlerse horon çeşitleridir. Aynı zamanda TRT Yayını Türk Halk Müziği Repertuarında da Trabzon Kolbastısı bulunmamakta, ama müziği 'Sokakbaşı Meyhane' kaynak kişisi Giresun Yöresinden Cemil Uzel, derleyen Ümit Tokcan ve noktalayan Yücel Yaşmakçı olarak yer almaktadır" denildi.

Açıklamada, raporda, Kolbastı'nın, Giresun'un ezgisi, türküsü olduğu ve kültür etkileşimi neticesinde de il dışına gittiği ve oralarda benimsendiğinin çok açık şekilde görüldüğü belirtilerek, şunlar kaydedildi:
"Türkiye'de bilimsel çalışmaların çoğu Cumhuriyet döneminde başlamıştır. İlk derleme çalışmasının 1926 da yapıldığı derlemelerde bulunmayan Kolbastı Havaları 1929, 1937, 1943 yıllarındaki derleme çalışmalarında saptanmıştır. Halkbilimci, yayıncı İ. Günday Kahyaoğlu'nun yönlendirmesiyle ve desteğiyle Süleyman ŞenelL'in Trabzon Bölgesi Halk Musikisine Giriş adıyla yayınladığı önemli yapıtta, Trabzon'un olmayan ama Trabzon'a ulaşan türkülerin, ezgilerin tümünün Trabzon'da yazıldığı belirtilmektedir. Örneğin; Terme Horon Havası, Tamzaranın Üzümü de alındığı gibi Trabzon'daki kaynak kişilerden kolbastı da alınmış. Süleyman Şenel'de bu türkülerin tamamının Trabzon Türküleri ezgisi olamayacağını vurgulamış. Bunların çoğu sonradan yapılan derleme çalışmalarında düzeltilmiştir. Kolbastı adıyla ilgili açıklamalar Halkbilimci Mahmut Ragıp Gazimihal'in Makalesinde de yer almaktadır. 1900'lü yıllarda yöremizde çapkınlar, bıçkınlar kimi delikanlılar uygun barınaklarda, evlerde, dere kıyılarında çalgılı eğlenceli oyunlar tertip ederlermiş. Eğlence yerleşim birimleri yakınındaysa kolluk güçlerinin baskınına karşı gözcü dikerlermiş. Gözcü baskını 'kol geliyor' tümcesiyle bildirirmiş, yeme içme, çalgı, oynama, oynatma tümden durmaz, önlem olarak ses azaltılır devinimler yavaşlarmış. Kolbastı'nın adı da bu eğlence biçiminden gelmektedir.

Sonuç olarak Kolbastı'nın Giresun'un ezgisi, türküsü olduğu ve kültür etkileşimi neticesinde de İlimiz dışına gittiği ve oralarda benimsendiği de çok açık şekilde görülmektedir."

Giresun Valiliği tarafından "Giresun Türküleri ve Oyun Havaları" isimli Giresun'a ait türküler, ezgiler ve oyun havalarını içeren bir kitabın hazırlandığı vurgulanan açıklamada, kitabın kısa zamanda piyasaya çıkarılacağı ifade edildi.

Yorumlar (25)
ahanda 12 yıl önce
ya saygıdeger giresunlular oki bu kültürünüz kaçtaneniz kolbastı oynamayı biliyorsunuz trabzon kolbastısı nam salmaya trabzonun adını duyurmaya başlayınca kalktınız sahiplenmeye siz en iyi fındık babahçelerin de fındık ayıklayın ve şu şarkıyı söleyin ... oy bulancak bulancak bu işler ne olcak .... ayıptır hiçbir zaman trabzonumuzun çevre illeri trabzonu çekememiştir halen daha çekemiyor bizim ufak dek yapan çoçuklar bile trabzon kolbastısı ruhu ile doğuyor deklerken başlıyor oynamaya siz giresunlular yaptınız yanlışa bak ayıp tır giresunlular ayıp trabzon kolbastısı faroz da doğmuş faroz kesmesi trabzon kolbastısıdır
haravalı 12 yıl önce
fındık bizim tütün bizim çay bizim hamsi bizim kolbastı bizim işinize gelirse hadi oradan gidin kendinizi gezdirin en büyük TRABZON
BABOŞ 12 yıl önce
Başka işiniz gücünüz yok mu arkadaş sizin boş mu kaldınız, memlekette millet açlık derdine düşmüş sizin derdinize bak. Oyun da müzik te Giresun'un olsa ne olur Trabzon'un olsa ne olur. Milletçe izliyoruz,oynuyoruz, eğleniyoruz kim yapmışsa helal olsun. Sanki 2 ayrı ülkeden bahsediyorsunuz komiksiniz komikkkk. Bunları araştırmak güzel öğrenmek ve öğretmek güzel de amaç sanki bağcıyı dövmek gibi geliyor....
saharsu 12 yıl önce
Kolbastı oyununun hangi ile ait olduğunu tartışmak yerine daha düne kadar trabzonun ilçesi olan giresunun böyle bir iddiada bulunması abesle iştigaldir hele bir araştırmacının böyle yazması utanmazlıktan öte bir durumdur.giresunun tarihi öyle çok eski değildir giresunun tarihinin eskiliği trabzonla birliktedir kolbastı oyununun ana mekezi GÖRELE ve yöresidir ama görele trabzonun bir ilçesiydi üstelik 1924 yılında giresuna nufus azlığı nedeniyle verilmiş ve bugün giresunun ilçesi olarak geçmektedir Folklor tarihinin eskiliği asla bilinemez insanoğlu varolduğundan beri varolan bir olgudur uzatmaya gerek yok giresun trabzonun ilçesi olduğu tarihlere bakın kolbastı oyununun hangi ile ait olduğunu bulursunuz hangi kişi olursa olsun her zeminde tartışmaya hazırım davet etmek isteyen varsa bana aşağıdaki telefonlardan ulaşabilir hasan DÜZGÜN ist 532 2269748-5325274111-2123560366-67 nolu telefonlardan ulaşabilirler saygılarımla
CODERX 12 yıl önce
ya bu karadeniz de bi tane il trabzon u sevmezmi ya .. giresunda kac kişi bu oyunu bilir .. ben 38 yasındayım .. her ili gezdim giresun dada kaldım samsun dada dügünlere gittim egrencelere gitti ama daha 1 seneye kadar bu oyunun k sini bilmeyen adamlar bu oyun bizim diyorlar hadi ordan hadi ..gidin baska kapıya .. sizin oyun ankara misket o sizin ..
stress 12 yıl önce
Giresun çevre iller içerisinde Trabzon'a en yakın olan ve sevilen ildir. Kolbastı tartışması bu ilişkiyi bozamaz, sizde bi kolbastı yüzünden giresun'a ve giresunlulara ağır ithamlarda bulunmayın. Bir Trabzonlu olarak Giresunla aramızın kötüleşmesi bize bir fayda sağlamaz düşüncesindeyim. Bu arada kolbastı meselesine gelince: kolbastı yani hoptek Trabzon'a özgü bir oyun olmakla birlikte, sadece oyunda çalınan müzik giresun yöresine aittir. Yani horon oynarken de konya türküsü söylesek horon konyaya aittir mi demeliyiz? Giresunlular boşuna yere uğraşıyorlar.
arslan dogan 12 yıl önce
madem sizin türkülerinizdi sizin yörenin oyunlarıydı niye siz tanıtmadınız bu oyunu şimdi kolbastıyı dünya biliyor ismi duyuldu diye bizim oyunumuz diyosunuz...
maraba 12 yıl önce
Kolbastı yı biz tanıttık Türkiyeye yaydık ondan sonra çıkıp müziği bizim dediler.Birde Rahmetli abimiz ERkan Ocaklı öldükten sonra.Benim dikkatimi çekti bunlar.Bu müziği yapan Rahmetli üstad yaşadığı zaman neden böyle bişey var demediler???Ben bunu çok merak ediyorum.Neden kimse gidipte Rahmetli Ocaklıya sormadı ya da o zaman müzik çalıntı demedi.Burada kolbastının müziğinden öteye bir hırsızlık suçlaması var gibime geliyor.Sonra bunun yapılmasındaki amaç ne?HAdi diyelim müzik giresunun ne olacak?Ne yapacaklar???Türkiye bu oyunu TRABZON KOLBASTISI olarak bilmiyor mu???Bunların yapılmasının amaçı nedir???Birde son söz olarak Giresun Valiliği çalışırken bizim valilik napıyor???Yine meyve tabaklarıyla mı uğraşıyor???Neden araştırmasını yapıp tescilletmiyor veya napılması gerekiyorsa yapmıyor???
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@