7m


7m

hyundai

Giresun'dan Hasan Ali Yücel tepkisi

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Hasan Ali Yücel'in isminin Trabzon'da ilkokuldan kaldırılmasına tepki gösterdi.

Bölgesel 06.09.2016, 15:41 06.09.2016, 16:06
Giresun'dan Hasan Ali Yücel tepkisi

Efsane Milli Eğitim Müdürü Hasan Ali Yücel'in isminin, Trabzon'daki ilkokuldan kaldırılmasına bir tepki de Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu'dan geldi.

Giresunlu Hasan Ali Yücel'in isminin kaldırılmasına ilişkin açıklama yapan Kerim Aksu şunları söyledi: “Cumhuriyet Döneminin aydın yazarlarından öğretmen, Milli Eğitim Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma aşamasında ve daha sonra kalkınma yıllarında eğitim seferberliği yürütmüş, birçok üniversitenin kurulumunda ve eğitim kitaplarının düzenlenmesinde büyük rol oynamış, Ankara Devlet Konservatuarı’nın kurulumu, Türk Dil Kurumu’nun geliştirilmesi, Köy Enstitüleri kurulması ve Türkiye’nin UNESCO’ya girmesi gibi çok önemli çalışmalara imza atmıştır. Aslen Giresunlu olan ve Cumhuriyetin kuruluş yıllarına damgasını vuran, Köy Enstitüleri’nin kurucusu, yazar, şair çevirmen, efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in adını taşıyan ilkokulun isminin değişmesi tarihe, cumhuriyete, çağdaş eğitime yapılan ağır bir saldırıdır. Eğitim çalışmaları ve köy enstitüsü modeli ile birçok ülkenin takdirini kazanmış Hasan Ali Yücel’e yapılan saygısızlığın sorumlularının ortaya çıkarılmasını istiyorum. Cumhuriyet’in kurulmasına, gelişmesine büyük katkı sağlamış Hasan Ali Yücel’in ismine tahammülü olmayanların, eğitim kurumlarını yönetmeleri, geleceğimiz için, Cumhuriyet’in kazanımları için tehlikedir. Geçmişi yok sayanların geleceği kurmaları mümkün değildir. Giresun Belediyesi olarak hemşehrimiz Hasan Ali Yücel ismine, hatırasına yapılan saygısızlığa kayıtsız kalamayız. Bu önemli tarihi kişiliğin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve tanıtılması için gerekli çalışmaları yapacağız” ifadelerini kullandı.

 


Yorumlar (3)
Long 6 yıl önce
Giresun belediye başkanı gitsin de Giresun'un sorunlarıyla ilgilensin. Bıraksın Trabzon'la polemiğe girmeyi..
Long sen kimsin ? 6 yıl önce
Giresun Belediye Başkanı ne yapacağını sana mı soracak ? Trabzon'da bir ilk okuldan Hasan Ali Yücel'in isminin değiştirilmesi çok önemli bir iş galiba demek ki Trabzon'da işler bitmiş artık bu gibi şeylerle uğraşılır olmuş..
abdullah 6 yıl önce
Efsane milli Eğitim Müdürü (!!!) mü???

Gelişmelerden Haberdar Olun

@