Fiskobirlik alım tarihini açıkladı

Fiskobirlik'in, alımlarda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fiyatlarını dikkate alacağı belirtildi . Fiskobirlik Genel Müdürü Lütfi Bayraktar, Giresun'da düzenlediği basın toplantısında, 2008 yılı ürünü fındık alımlarına 27 Ekim'de başlayacaklarını söyled

Bölgesel 22.10.2008, 18:28
Fiskobirlik alım tarihini açıkladı

Fiskobirlik'in, alımlarda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fiyatlarını dikkate alacağı belirtildi
.
Fiskobirlik Genel Müdürü Lütfi Bayraktar, Giresun'da düzenlediği basın toplantısında, 2008 yılı ürünü fındık alımlarına 27 Ekim'de başlayacaklarını söyledi. Bayraktar, yönetim kurulu olarak bugün yaptıkları toplantıda, 50 kooperatif aracılığıyla beyanname ve gün verme işlemlerine başlanmasını ve alımların da 27 Ekim pazartesi günü başlamasının kararlaştırıldığını söyledi.

Lütfi Bayraktar, fındık alımlarında TMO'nun fiyatlarını dikkate alacaklarını da kaydederek, “Fiskobirlik, Ekim- Kasım ayında 50 randıman Giresun kalite fındığın kilosuna 4.5 YTL, levant kalite fındığa 4.4 YTL, sivri- kara fındığa 4.2 YTL brüt fiyat uygulayacaktır. Aralık ve sonraki aylarda da Giresun kalite fındığın kilosuna 5 YTL, levant fındığa 4.9 YTL, sivri-kara fındığa da 4.7 YTL fiyat uygulanacaktır” dedi.

Fiskobirlik'in alımını yaptığı ürünün bedelinin yüzde 75'ini 35 gün içerisinde nakit olarak ödeyeceğini belirten Bayraktar, “Kalan yüzde 25'lik bölüm ise üreticilere market alışverişi, sigorta, zirai araç- gereç ve zirai ürün olarak ödenecektir” diye konuştu.

Lütfi Bayraktar, meydanın tüccara kalmasını istemedikleri için alım yapmaya başladıklarını da vurgulayarak, “Fındığını TMO'ya veremeyenlerin, mağdur olan üreticilerin fındığını alacağız” dedi. Bayraktar, üreticiye ödenecek paranın kaynağını nasıl bulacaklarıyla ilgili bir soruya ise, “Ticari bir sır olarak bunu açıklamıyoruz.

Ancak 40- 50 bin ton arası ürün alacağımızı düşünüyorum. Bunun 10 bin tonunu TMO'ya satacağız” yanıtını verdi.
Fiskobirlik'in 2006 yılı alım döneminden üreticiye 65 milyon YTL borcu bulunuyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
cemcell 13 yıl önce
Bu yıl fındık rekortesi çok fazla diye şişirildi,fiyat ve pazarlama kıskacında kalan fındık üretici,yeterli pazarlama yeteneğine sahip olmayan iktidarlarda bir sorun olunca.olan fındık üreticisine oldu,Dünyada fındık talebi belli iken,orman arazilerine fındık diktirmek kimin aklıydı.düz -ova arazıler fındık alanı oldu,ordu bölgesi bile ikinci üretici durumuna düştü.fındık ürünü kadar erozyonla mücadelede önemli yeri vardır.prinç tarlaları bile fındık bahçesi oldu.yanlışlar,yanlışlarla üstüstte geldi.

Şimdi TMO uzun zamandır fındık bedelini ödeyemez durumda olduğu ve bedelleri ödemediğini görüyoruz.Bu çıkmazı fiskobirliğe havale etmenin ne anlama geldiğini iler ki zamanda daha iyi ortaya çıkacak.fisko da yüzde 25 ini market ürünü vereceğim diyor,yani seni yüzde 25 ......diyor,bu kadar yanlışın yapıldığı bir sistem olamaz.sen iyi prinçi 1.50e,ariel 9 kiloyu 22.00,makarnayı 650,etin kilosunu 13.00 ytl mi vereceksin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@