7m


7m

hyundai

Fındıklı'da Fındık Protestosu

Rize'nin Fındıklı ilçesinde bir grup üretici, fındık taban fiyatını ve izlenen politikaları protesto amacıyla “Fındık Fiyatını Protesto” mitingi düzenledi. Fındıklı'nın Ada mevkisinde yapılan mitinge, bazı siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri

Bölgesel 02.10.2008, 16:32
Fındıklı'da Fındık Protestosu
Rize'nin Fındıklı ilçesinde bir grup üretici, fındık taban fiyatını ve izlenen politikaları protesto amacıyla “Fındık Fiyatını Protesto” mitingi düzenledi.

Fındıklı'nın Ada mevkisinde yapılan mitinge, bazı siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, dernekler, kooperatifler, çevre il ve ilçelerden gelen fındık üreticileri ile eski Rize milletvekillerinden Mehmet Bekaroğlu katıldı.

Çeşitli döviz ve pankartlar taşıyan üreticiler, Cumhuriyet Caddesi'ne kadar slogan atarak yürüdüler.

Tertip komitesi başkanı Avni Ertaş, burada yaptığı konuşmada, mitingin amacının, fındıktaki sorunları konuşmak ve birey olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmek olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye'nin fındığının ve üreticisinin bu hale niçin geldiği sorusuna cevap aradıklarını belirten Ertaş, “Bunu konuşmak, sesimizi yükseltmek için buradayız. Ülkemiz dünya fındık rekoltesinin yüzde 70'ini üretiyor. Ama üretmiş olduğumuz fındığın dünya piyasasında satılmasına dış güçler karar veriyor. Fındıkta dışarı bağımlıyız” dedi.

Birkaç yıl önce Ordu'da yapılan fındık mitingi olmasaydı Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bile bugün alım yapmayacağını savunan Ertaş, “Eğer bu mitingleri yapmazsak, gelecek yıl TMO da olmayacak. Böyle olunca tüccar da fındığı 1 YTL'den alacaktır. Bunun için bu mitinglerle sesimizi ilgili yerlere ulaştırmalıyız” diye konuştu.

Eski milletvekillerinden Bekaroğlu ise fındık ve çaydaki sorunların, AKP hükümeti ve önceki hükümetlerin uygulamış olduğu serbest piyasa ekonomisinin kuralları sonucu ortaya çıktığını ileri sürdü.

Miting, katılımcıların tulum eşliğinde horon oynamalarının ardından sona erdi.

Yorumlar (4)
akis 14 yıl önce
AKP burda en az % 70 oy alır.. Bizim millet bi acayip zaten.. Sadist bir miletimiz var. kendilerine işkence edenlerden zevk alıyorlar.. ( yorumumu lütfen onaylayın)
bostan 14 yıl önce
ordu'da da öyle olmamışmıydı zaten. bu halk herşeyi hak ediyor. ben olsam hiç almam fındığı nasıl olsa yine seçilecek yine seçilecek...
MURATTALHAKALYONCU 14 yıl önce
bugün internetten okudum birazdüşündüm fındıklıda ne kadar fındık var diye bir yalnışlıkolmasın sakın siz çay fiyatlarını protesto etmeyin.birde şunu diyeceğim fındık üreticisine birlik beraberlikolun piyasaya fındık vermeyin bakalım nerden fındık alacaklar çok merak ediyorum
aldirmareis 14 yıl önce
3 ton fındığım var 1 kilo satmış değilim.kredi çekip 3500 ytl günlükçü parası verdim.fındığımı da hergün kırıp yiyorum.benden ne kilosu 1 ytlye fındık ne de oy alamazlar.ama çıkıp miting de yapmıyorum.bi misal vardır.zamanın birinde adamın birisi gider arkadaşının evini yakar ve ev yandıktan sonra da ilk o gider ve geçmiş olsun arkadaşım nasıl oldu falan der ve onunla vahlanır...o miting yapanlar değilmiydi yolu kesip olay yaratan ses getiren ve senesi dolmadan bu hükümete %50 nin üstünde oy veren.beter olsunlar.oy vermedim vicdanım rahat.1 ytl ye fındığımı da vermem yine rahatım...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@