Fındık fiyatlarına Düzce'den açıklama: "Fiyatlardan memnunuz"

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, açıklanan fındık fiyatlarından memnun olduklarını belirtti.

Fındık fiyatlarına Düzce'den açıklama: "Fiyatlardan memnunuz"

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, açıklanan fındık fiyatlarından memnun olduklarını belirterek, "14 lira açıklanan rakam, çiftçilerimizi tatmin edecek bir rakamdır. Fakat bundan 1 ay önce açıklanmış olması, çiftçilerimizi çok daha memnun ederdi" dedi.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatlarının kendilerini memnun ettiğini söyledi. Çiftçilere hayırlı olması dileğinde bulunan Öztürk, şunları söyledi:

"14 lira açıklanan rakam çiftçilerimizi tatmin edecek bir rakamdır. Fakat bundan 1 ay önce açıklanmış olması çiftçilerimizi çok daha memnun ederdi. Okullar açıldı, kış geldi. Çiftçilerimizin büyük bir kısmı fındığını sattı. Sattığı için memnuniyet biraz daha az oluyor. 1 ay önce açıklanıp, çiftçiler 14 liradan satmış olsaydı çok daha sevinirlerdi. Ama her şeye rağmen bu sene rekoltemiz çok düşük. Yüzde 50'ye varan düşme var. 2019 yılı ürünümüzü taban baz alacağı için bizi memnun edici bir rakamdır. Yani önümüzde ki yıl yüzde 20 gibi bir zam yapılırsa, fındık fiyatının 16-17 lira civarında olacağını tahmin ediyoruz. Biz bu fiyatı memnuniyetle karşılıyoruz. Serbest piyasada fındık 11,75 lira ile 12 lira arasında değişiyor. Bu fiyat açıklanması otomatikman serbest piyasayı etkileyecek. Fındık alanlarda ister, istemez fiyatlarını yukarı çekecektir. Çünkü yukarı fiyat çekmezse fındık alamazlar. Sadece geç açıklanması bizi üzdü. Yoksa 14 liradan çiftçilerimiz gayet memnunlar. Bize gelen Sadece sorun geç açıklanması. Çok acil ihtiyacı olanların fındığını satmak zorunda kalması gerekti. Ancak taban fiyatın belirlenmesi konusunda da memnunuz."

Fındık üreticisi Turgut Sine, fiyattan memnun olduğunu ve fındığını satmadığını belirterek, "Üreticiler olarak 14 liradan memnunuz. Biraz geç kaldı. 1 yada 1,5 ay önce açıklanması gerekiyordu. İleriye doğru iyi bir rakam oldu memnunuz. Ortalama ben 7-8 ton fındık alıyorum. Bu sene fındık olmadı. 3'te 1 oranda fındık aldık. 2 yada 2,5 ton fındık aldık. Satmadım ve taban fiyatı bekliyordum. Şu anda memnunuz" diye konuştu.

Fındık üreticisi Saim Kıl ise "Bir fındık üreticisi olarak fiyatın geç açıklanması bizleri biraz üzdü. 1 yada 2 ay önce açıklansaydı bizim için daha makul olurdu. Ben bir fındık üreticisi olarak verilen bu fiyattan memnunum. 2019 yılı taban fiyatı da bu sayede belirlenmiş oldu. Ben olursa 5 ton civarında fındık alıyorum. Satmadım ben emanete de fındık vermiyorum. Memnunum fındığım evde ve satılmayı bekliyor" dedi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
müslüm
müslüm - 3 ay Önce

kim de fındık kaldı utanın Kasım ayına giriyoruz,
göya oda başkanı bir kaç ayarlama vatandaş ta fiyattan memnunmuş.
memnun olan vatandaştan 11-12 liradan fındık toplayan tüccardır ancak.
ama reis dediyse doğrudur.
sandıkları patlatmaya devam.

sedat
sedat - 3 ay Önce

sakarya duzce ,
memnunsaniz
ver mehteriii .

ibrahim çevik
ibrahim çevik - 3 ay Önce

alan aldı satan sattı şimdimi açıklıyorsun fiyatı. düğün geçti efendi,, kına ne işe yarar..

fugcc
fugcc - 3 ay Önce

he he

Muhammer
Muhammer - 3 ay Önce

Bu kg başına 2 TL olayı ne oluyor acaba bilgisi olan varsa bizi de bilgilendirsin

Ahmet
Ahmet - 3 ay Önce

Bu milleti enayi yerine koyuyorlar

Sezgin
Sezgin - 3 ay Önce

Sayın başkan kim memnun bana söylermisin deposu dolu tüccarmı fındığını 2 ay önce satan üreticimi mart ayında ben çok mutlu olacam

FATİH
FATİH - 3 ay Önce

düzce sakarya gibi toprağı verimli ve düz olan yerler niye fındık diker ki devlet buna neden müsaade ediyor arazisi sadece fındığa müsait olan bir ili yok ediyorlar bence halk olarak gereken tepkiyi veremiyoruz


banner443