banner536

banner526

banner513

Doğu Karadeniz'de insanlar bu nedenle ölüyor

Doğu Karadeniz'de en fazla ölüm dolaşım sistemi hastalıklarından ötürü yaşandı.

Bölgesel 24.06.2020, 14:42
Doğu Karadeniz'de insanlar bu nedenle ölüyor

Türkiye genelinde 2018 yılında 426 bin 449 kişi ölürken bu sayı 2019 yılında 435 bin 941 kişiye yükseldi.

Ölümlerin yüzde 36,8'ini oluşturan dolaşım sistemi hastalıkları ilk sırada yer alırken, bunu yüzde 18,4 ile iyi ve kötü huylu tümörler, yüzde 12,9 ile solunum sistemi hastalıkları izledi. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde de en fazla ölüm “dolaşım sistemi hastalıkları” nedeniyle gerçekleşti.

Doğu Karadeniz'de vefat eden kişilerin ölüm nedeni dağılımı incelendiğinde, ölüm vakalarının 2018 yılında yüzde 39,7’sini, 2019 yılında ise yüzde 37,8’ini “Dolaşım sistemi hastalıkları” oluşturdu. İkinci sırada ise 2018 yılında yüzde 18,7 oranında gerçekleşen “İyi huylu ve kötü huylu tümörlerden ölümler, 2019 yılında yüzde 18,5 olarak gerçekleşti.

Rize'de “iyi huylu ve kötü huylu tümörler” nedeniyle ölenlerin oranı yüzde 21,5

2019 yılında Doğu Karadeniz illerinde vefat eden kişilerin ölüm nedenleri incelendiğinde dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklanan ölümlerin toplam ölümlere oranı Artvin’de yüzde 39,8, Giresun'da yüzde 39,7, Ordu’da yüzde 38,5, Gümüşhane'de yüzde 38,3, Trabzon'da yüzde 36,4 ve Rize’de yüzde 34,4 oldu. Doğu Karadeniz’de bulunan illerden Trabzon ve Rize hariç diğerleri bu oranlarla dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklanan ölümlerde yüzde 36,8 olan Türkiye değerinin üzerinde yer aldı.

Ölüm nedenlerinde ikinci sırada yer alan iyi ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölümlerin toplam ölümlere oranı Rize'de yüzde 21,5, Artvin’de yüzde 19,8, Trabzon’da yüzde 19,5, Ordu’da yüzde 17,8, Giresun’da yüzde 16,3 ve Gümüşhane’de yüzde 16,2 olarak gerçekleşti. Bu kapsamda Rize, Artvin ve Trabzon yüzde 18,4 olan Türkiye değerinin üstünde yer aldı.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (6)
OFLU TÜRK 2 hafta önce
DOĞU KARADENİZİN RUTUBETİ ÇOK 40 DERECE OLAN İLLERDEDE ÇOK YAŞADIM BURASI KADAR BUNALTMIYOR VE TERLETMİYOR.BİRDE HAVA GENELDE KAPALI,BULUTLU BUDA STRESİ ARTIRIYOR.
ggg 2 hafta önce
yaptığınız habere bak niye insan ölüyor eceli geldi ölüyor
ünal 2 hafta önce
1986 yılı çernobil patlamasının radyasyonun etkisini trabzon rize gibi karadenizin doğu kesimini daha çok etkilediği tezini güçlendiriyor
Cayci 2 hafta önce
Bizim Insanimiz gereksiz cay iciyor bir, iki ,on, elli bardak cay iciyor!
Cay tüketimi gereksiz ve cok fazla bagimlilik yapmış
buda damar sertligi,kalp vs sagligimizi kötü etkiliyor.
trabzonlu 2 hafta önce
çernobilin acıları şimdi çıkıyor unutmayın karadenize bakın kanser hastası sayısını kim biliyor
RUSTEM AĞA 2 hafta önce
DOĞU KARADENİZDE ÇİLE ÇOK, DENİZİ DALGALI RÜZGARI SERT ESER.BU SERTLİK KARA DENİZ İNSANINADA YANSIMIŞTIR. BiZİM ANATOMİK YAPIMIZ HİÇ ROLANDİDE ÇALIŞMA YA ALIŞIK DEĞİL, YANİ HEP İSTİM ÜZERİNDE BİR YAŞAM YANİ RAHAT RAHAT ÇALIŞAMADIK. GEZİP TOZAMADIK. BU HAL HALİYLE SİNİR SİS TEMİZDE TAHRİBAT YARADIYOR. BÜTÜN BUN LAR SADECE DOLAŞIM SİSTEMİNİ DEĞİL BEYNİ MİZİ BİLE ANVELE YAPIYOR.
BU MEMLEKETİN YÜKÜNÜN ÇOĞUNU İNANIN KARADENİZLİ SIRTLAR FAKAT MİLLİ GELİRİN EN AZINA LAYIK GÖRÜLÜR. BAKARSAN MEM LEKETİ KARADENİZLİLER İDARE EDİYOR DERLER. ALLAH İÇİN DİĞER BÖLGELERİN REFAH SEVİYESİ İLE KARA DENİZ BÖLGESİNİ BİR KARŞILAŞTIRIN.BIRAKIN BATIYI DOĞU ANA DOLU BÖLGESİNE BAKIN O DÜĞÜNLERDEKİ TAKIYI ALTIN KEMERLERİ KARADENİZDE GÖREMESİN.
BİZ BÜTÜN BUNLARA RAĞMEN SAĞLIĞİMIZI BİLE DÜŞÜNMEDEN, BU VATANA VE İNSANLI ĞA NASIL FAYDALI OLURUZ CABASINDAYIZ. KARADENİZ BU ÜLKENİN ÇİMENTOSUTUR.HİÇ BİR AYRIMÇILIĞA MAHAL VERMEZ.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@