7m


7m

hyundai

Doğu Karadeniz'de dere taşkınlarına cam korkulukla önlem

Doğu Karadeniz'in en büyük sorunlarından olan sel ve heyelanlarda taşkın riskini azaltmak için Rize'de ilk kez 'cam korkuluk' ile önlem alındı.

Bölgesel 08.06.2021, 10:24 08.06.2021, 10:52
Doğu Karadeniz'de dere taşkınlarına cam korkulukla önlem

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde her yıl can ve mal kayıplarına yol açan sel ile heyelanlarda taşkın riskini azaltmak için dere kenarlarına yüksek dayanımlı cam korkuluklar monte ediliyor. 3 tabakadan oluşan, özel kimyasallar ile birleştirilmesiyle 30 milimetre kalınlığa ulaşan camlar, ilk olarak Rize'nin Güneysu ilçesinde dere yatağına uygulandı. 

Doğu Karadeniz'de dere taşkınlarına cam korkulukla önlem

Doğu Karadeniz'de her yıl yaşanan, can ve mal kayıplarına yol açan sel ve heyelanlarda taşkın riskini azaltmak için yeni proje hayata geçirildi. Devlet Su İşleri (DSİ) Trabzon Bölge Müdürlüğü'nce uygulanan proje ile yüksek dayanımlı cam korkuluklar, dere kenarlarına monte ediliyor. 3 tabakadan oluşan, özel kimyasallarla birleştirilen ve 30 milimetre kalınlığa ulaşan camlar, taşkınları önlemede kullanılacak. Gazi Üniversitesi Malzeme Laboratuarı'nda test edilen yerli üretim camlar kırılmaya, çarpmaya ve su yükselmesine karşı testlerden olumlu not aldı. Avrupa'da uygulanan proje ile 1 santimetre karesi 998 kilogram kuvvete dayanıklı camlar, ilk olarak Rize'nin Güneysu ilçesinde dere yatağına uygulandı. 

Doğu Karadeniz'de dere taşkınlarına cam korkulukla önlem

'İLK KEZ UYGULANDI'


DSİ 22'nci Bölge Müdürü Dr. Emre Akçalı, Doğu Karadeniz’de sık sık taşkın olduğunu belirterek, “Bunun için derelerin akış kapasitelerini artırmak gerekiyor. Bununla ilgili yeni bir uygulama başladı. Avrupa ülkelerinde de uygulanan yüksek dayanımlı cam korkuluklar Türkiye’de ilk kez Rize’de uygulandı. Yılda yaklaşık metrekareye 2500 milimetre ile en çok yağış alan il Rize olduğu için ilk uygulamayı burada yaptık. Yüksek dayanımlı cam korkuluklar, kırılmaya, çarpmaya ve su yükselmesine oldukça dayanıklı. 1 santimetre karesi yaklaşık 1 ton kuvvete dayanıklı. Yani hem suyun yükselmesine hem de ağaçların çarpmasına dayanıklı olarak yüzde 100 yerli üretildi" diye konuştu. 

Doğu Karadeniz'de dere taşkınlarına cam korkulukla önlem

'GÖRSEL GÜZELLİK DE YAŞANACAK'

Özel üretim camların dere kenarlarında kullanılacağını söyleyen Akçalı, "İlk uygulamasını Rize Güneysu’da gerçekleştiriyoruz. Başarılı sonuç alacağımızı düşünüyoruz sonrasında yaygınlaştıracağız. Beton duvar yerine cam korkulukların yapılması ile dereler insanların görüş açısından çıkmayacak. Cam korkuluklar sayesinde hem dere kenarında olmanın görsel güzelliğini yaşanacak hem de taşkın koruma görevi sağlanmış olacak” dedi.

Doğu Karadeniz'de dere taşkınlarına cam korkulukla önlem


Yorumlar (7)
misafir 1 yıl önce
Görüntü hoş olur da, olası taşkınlarda deredeki taş camı parçalamaz mı?
tonyalı 1 yıl önce
İyi para verilmiştir bunlara
erdi61 1 yıl önce
harika fikir ? koskoca istinat duvarlarını un gibi yıkıp gecen sel cam duvara toslayınca hemen yatağına dönecek
eko 1 yıl önce
görsel amaclı tamamda sel olunca camlı korkuluk komik fikir seli önleme amaclı yapılmışsa insanın başka bir yeriyle gülesi gelir
Zabun Toth 1 yıl önce
peki suyun getirdiği ağaçlar, kütükler o camlara vurdumu ne olacak ?
ömer Cinemre 1 yıl önce
madem cok güzel işler yapıyorsunuz. şu bizim Akçaabat Söğütlü ve yıldızlı karayolumuza da bir el atsanız size cok dua ederiz.
Gökhan 1 yıl önce
Hiç bir koruma sağlamayacaktır,bu sektörün için de olarak cam korkuluğunun o denli yüksek debisi olan bir su taşkınını koruyamaz,giden paralara yazık.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@