banner556

Cemaati olmayan imamın psikolojisi bozuldu

Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, Ordu’da köylülerin yüzde 75’inin şehir merkezi’nde yaşadığını, din görevlilerinin ise yüzde 75’inin köylerde görev yaptığını söyledi.Müftü Kolukısaoğlu, “Arkadaşlarımız cemaatsizlikten dolayı bazen köyde kimse ile muhata

Bölgesel 03.10.2013, 12:02
Cemaati olmayan imamın psikolojisi bozuldu

Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, Ordu’da köylülerin yüzde 75’inin şehir merkezi’nde yaşadığını, din görevlilerinin ise yüzde 75’inin köylerde görev yaptığını söyledi.

Müftü Kolukısaoğlu, “Arkadaşlarımız cemaatsizlikten dolayı bazen köyde kimse ile muhatap olamıyor. Onların da psikolojisi bozuluyor” dedi.

“Köydeki görevlilerimizin cemaati az” diyen Müftü Kolukısaoğlu, “Bizim sıkıntılarımızdan biri şehrin yüzde 75’lik nüfusu merkezlerde yaşıyor. Din görevlilerin yüzde 75’i köylerde görev yapıyor. Yani nüfusun yüzde 25’ine din görevlilerinin yüzde 75’i hizmet ediyor. Ama biz görevlilerimize kaç cemaatin var dediğimiz zaman köydeki herkesi bize cemaati olarak söylüyor. Bu beni mutlu oluyor. Bizim cemaatimiz camiye gelen değil, o köydeki herkestir. Arkadaşlarımız cemaatsizlikten dolayı bazen köyde kimse ile muhatap olamıyor. Onların da psikolojisi bozuluyor. Türkiye’de din çok magazinsel hale getirildiğinde, ‘horozdan da kurban olur’ dendiğinde din görevlimize soruyor. Problemler din görevlilerimize vatandaşlar tarafından soruluyor. Din görevlileri eskiden sağlık bilgisi, kanun bilgisi, derslerinde aşı yapma dahi bizlere öğretilirdi. Demek ki imam sadece namaz kıldıran değil, acil bazı şeyleri de yapabilecekti. Bu maalesef kalktı” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
hamdi tolga kahraman 7 yıl önce
madem öyle cemaati olmayan köye ne diye imam ataması yapıldı. ben cevabı iyi biliyorum da bu millet bunu sorgulamaz. kardeşim, akp nin il-ilçe başkanından daha iyi çalışan bir kesim varsa onlar da cami görevlileri. ikide bir din görevlisi kadrosu açılıp duruyor. niye? adamlara bir de dolgun maaş veriyorlar ki aklınız durur. ne öğretmen ne akademisyen din görevlileri kadar maaş alamıyor biliyor musunuz. öğretmen maaşı 1850 tl müezzin maaşı 2500 tl.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@