Ayder'deki kaçak yapılar yıkıldı

Ayder Yaylası Turizm Merkezi ve Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde kaçak yapılan ve mahkemece yıkılmalarına karar verilen dokuz ev, pansiyon ve tesis Rize Valiliği Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün kontrolünde yıkıldı. Gergin anların yaşandığı yık

Bölgesel 05.12.2008, 08:58
Ayder'deki kaçak yapılar yıkıldı

Ayder Yaylası Turizm Merkezi ve Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde kaçak yapılan ve mahkemece yıkılmalarına karar verilen dokuz ev, pansiyon ve tesis Rize Valiliği Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün kontrolünde yıkıldı.

Gergin anların yaşandığı yıkım sırasında Mustafa Durmuş isimli vatandaş tek geçim kaynağı olan pansiyonu iş makineleri tarafından parçalanırken gözyaşlarına hakim olamadı. Kaçak yapıldığı için yıkılan pansiyonun içindeki eşyalar tam olarak boşaltılmadan yıkılınca, Durmuş ailesinin komşuları pansiyondaki eşyaları enkaz arasından çıkarmak zorunda kaldı.

KENDİMİ YAKARIM

Mustafa Durmuş'un eşi Ayşe Durmuş bir ara yıkımı engellemek için eline aldığı bir bidon benzinle yıkılacak Serender'e çıkarak Rize Valisi'nin olay yerine gelmesini istedi. Durmuş, Rize Valisi Kasım Esen'in kendilerine izin verdiğini ileri sürerek yıkımın vali gelmeden gerçekleşmesi halinde kendisini yakacağı tehdidinde bulundu. Durmuş, basın mensuplarının olay yerinden uzaklaştırılmasının ardından jandarma güçleri tarafından ikna edilerek çıkmış olduğu Serender'den indirildi.

Mustafa Durmuş, yaptığı açıklamada, Rize Valisi Kasım Esen'in geçmişte kendilerine izin verdiğini şimdi ise verdiği izine rağmen dededen kalma topraklar üzerinde yapmış olduğu pansiyonları yıktırdığını iddia ederek, "Ekmek teknemiz yıkıldı. Şimdi ben çocuklarımı nasıl okutacağım. Onları eğitimini nasıl devam ettireceğim. Benim buradan başka gelirim yoktu" dedi.

Gülüşmelere neden oldu

Yıkım sırasında izleyenleri güldüren sahnelerde oldu. Mustafa Durmuş'a ait Milli Parklar sahası içerisinde kaldığı için hakkında yıkım kararı verilen tek katlı tekerlekli pansiyon, iş makinesinin yardımı 100 metre itilerek Milli Parklar sahasının dışarısına çıkarıldı. Durmuş'un yıkımdan kurtardığı tek pansiyonu bugünleri düşünerek geçmişte tekerlekli olarak inşa ettiği bu yapı oldu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@