7m

uzungöl yayla otel

Artvin'de minare su üstüne çıktı (!)

Artvin'de 2012 yılında hizmete açılan Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali (Hes) suları altında kalan Narlık Camisi'nin minaresi, barajda su seviyesinindüşmesi üzerine ortaya çıktı.Çoruh Nehri üzerinde yapımına 1988 yılında başlanan ve249 metre gövde

Bölgesel 16.03.2014, 19:14
Artvin'de minare su üstüne çıktı (!)

Artvin'de 2012 yılında hizmete açılan Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali (Hes) suları altında kalan Narlık Camisi'nin minaresi, barajda su seviyesinindüşmesi üzerine ortaya çıktı.

Çoruh Nehri üzerinde yapımına 1988 yılında başlanan ve249 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise altıncı yüksek gövdeli barajı olan Deriner Barajı ve Hes'te, Şubat 2012'de su tutulmaya başlandı.

SU SEVİYESİ ÇOK DÜŞTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 12.12.2012'de hizmete açılan barajda, su tutulmasıyla Yusufeli ilçesine bağlı Narlık köyünün de aralarında bulunduğu bazı yerleşim yerleri sular altında kaldı.

Maksimum işletme kotu 392 metre, minumum ise 347,83 metre olan Deriner barajında son günlerdesu seviyesi yaklaşık 361,4 metre seviyesinde.Barajda, su seviyesinin düşmesiyle ilginç görüntüler de ortaya çıktı.

Artvin-Yusufeli kara yolunun yaklaşık 40. kilometresi mevkisindeki Narlık köyünün sular altında kalan bazı yapıları ve köy camisinin minaresi, su seviyesinin düşmesiyle ortaya çıktı. Baraj gölü ortasındakiminare, yöre halkınında ilgi odağı oldu. Bazı vatandaşlar, minarenin fotoğraf ve görüntüsünü çekiyor.

"ANILARIMIZ TAZELEDİ"

Yusufeli ilçesinde yaşayan 68 yaşındaki Muhlis Cömert, Yusufeli halkının barajdan dolayı çok etkilendiğini belirterek, "Köylerimiz,camilerimiz, mezarlarımız ve bahçelerimiz sulara gömüldü" dedi.

Bu yıl kış mevsiminin kurak geçtiğini, kar ve yağmurun çokyağmadığını dile getiren Cömert, "Bu sebeple barajda su seviyesi yaklaşık 10 metre düştü. Narlık camisive kubbesi ile terk edilen evler ortaya çıktı, oradaki anılarımız tazelendi. Çok duygusal bir anyaşıyorum. Bu anı hem fotoğraf hem de görüntüleyerekölümsüzleştirdim" dedi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@