kebir reklamı

Akçaabat'tan haberler

 Şoförler isyandaAkçaabat Şoförler Odası Başkanı Ali Şentürk, son günlerde Beşirli Mahallesi ile Moloz mevkii arasında faaliyet gösteren gezici radarların şoförlere yazdığı cezalara tepki gösterdi. Şentürk, “Moloz Beşirli arasındaki gezici radarın 50km, o

Akçaabat'tan haberler

banner197

 

Şoförler isyanda

Akçaabat Şoförler Odası Başkanı Ali Şentürk, son günlerde Beşirli Mahallesi ile Moloz mevkii arasında faaliyet gösteren gezici radarların şoförlere yazdığı cezalara tepki gösterdi. Şentürk, “Moloz Beşirli arasındaki gezici radarın 50km, opsiyonlu 57 km olarak belirlemiş olduğu hız sınırından dolayı yazılan cezalar esnafımızı mağdur etmektedir” dedi.

Akçaabat-Trabzon hattında çalışan minibüslerin o güzergâhta ikinci vitesle 50 km hıza ulaştığını ifade eden Şentürk sözlerine şöyle devam etti: “Biz radar uygulanmasına esnaf olarak karşı değiliz ancak km’nin çok düşük tutulması sebebiyle bu kararın İl Trafik Kurulu tarafından tekrar gözden geçirilmesi, hususi araçların opsiyonlu 60 km olarak belirlendiği güzergahta, minibüs ve kamyonetlerin 50 olarak belirlenmesi şoför camiasından tepki almıştır.”

Şoför esnafının geçim sıkıntısı çektiğini sözlerine ekleyen Şentürk şöyle konuştu: “Esnafımızın sigorta artışlarından dolayı, akaryakıt fiyatlarındaki artışlarda baza alınarak masraflarını zor karşılamakta iken böyle bir uygulamadan dolayı daha da fazla mağdur olmaktadırlar. Son yıllarda otomotiv şirketlerinin ürettiği minibüslerin zaten en düşük 2 viteste hız sınırının 50’ye ulaştığı bir durumda, bu uygulama böyle devam ettiği sürece bizler belirtilen güzergâhta Akçaabat’tan aldığımız yolcularımızı bir saatte gidecek oldukları yere ancak götürebiliriz. Bu uygulama sanki Akçaabat-Trabzon arası çalışan minibüslerimiz için alındığı kaygısı taşıyoruz.  Bu durum karşısında dolmuşla birlikte seyahat eden vatandaşlarımız ve şoför esnafımız karşı karşıya gelecektir.”

Oda Başkanı Şentürk, belediye otobüslerinin ve ihale edilen otobüs ve minibüslerin güzergah izin belgesi olmadan taşımacılık yaptığını iddia ederek, “İl Trafik Komisyonu yokmuş gibi hareket eden belediyeler hiçbir meclis kararı almadan ihale yapmadan, ihale tutanağı asmadan A4 kağıdına ‘size güzergah belgesi verdim çalışın’ diyor. Bu durum esnafımızın ve yetkililerin kafasını karıştırıyor. 5393 sayılı belediyeler kanunu çok açık ve net. Belediyeler kendi mücavir alanı içinde hat belirleyip, ihale yoluyla bu hizmeti verebilir. Yine belediye 5393 sayılı yasanın ilgili maddesinde derki belediye seçimlerini takiben ilk 6 ay içinde bu ihaleyi yapıp, hizmeti sunabilir. Bu hukuksuzluk biraz denetim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu araçlarında denetlenmesini ayrıca il trafik kurulunun almış olduğu 50 km hız sınırını biraz daha yukarı çekilmesini valimizden, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Trabzon İl Emniyet Müdürlüğümüzden rica ediyor,   esnafımız adına yardımlarınızı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Akçaabat’ta kaçak sigara ele geçirildi - Devamı diğer sayfada - 

[PAGE]

Trabzon’un Akçaabat İlçesi’nde gerçekleştirilen operasyonda 3 bin 500 gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. Edinilen bilgiye göre ilçeye bağlı Dürbinar Mahallesi’nde İ.K. isimli bir şahsa ait işyerine giren polisler, bandrolsüz sigara ele geçirdiler. Polisler sigaralara yakıp, imha etmek üzere el koyarken şahıs hakkında işlem yapıldı.

 

 Akçaabat’ta otopark yetersiz - Devamı diğer sayfada - 

[PAGE]

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in ilçedeki otopark sorunuyla ilgili Akçaabat Emniyet Müdürlüğü trafik ekiplerini suçlaması, ilçede tartışma konusu oldu. “Otopark yasağı varsa polis oraya araç çektirmesin. Eğer otopark bulamıyorsa onun hesabını ben veririm. Polis görevini yaparsa araç sahibi kendine yer bulur” şeklindeki açıklaması ilçedeki otopark yetersizliğini gündeme taşıdı.

Elde edilen bilgilere göre Akçaabat’a kayıtlı yaklaşık 17 bin araç bulunurken, ilçede belirlenen otoparkların bu araç sayısına cevap veremediği dikkat çekti. “Polis görevini yaparsa araç sahibi kendine yer bulur” diyen Türkmen’in açıklamaları farklı yankı bulurken, ilçenin yurtiçi ve yurtdışından özellikle yaz aylarında turist alması 17 binlik araç sayısını neredeyse ikiye katlar durumda.

 

OTOPARK YOK, CEZA VAR - Devamı diğer sayfada - 

[PAGE]

Akçaabat’ta yaklaşık 800 araçlık otoparkın bulunduğu öğrenilirken, bu da ilçede trafiğe kayıtlı araçların yüzde 5’ine bile karşılık gelmiyor. Başkan Türkmen’in okları yönelttiği emniyet güçlerinin ise araç sahiplerine yönelik başta usulsüz parklar olmak üzere kestiği cezalar da dikkat çekici seviyede. Araç yoğunluğunun düşük olduğu ış aylarında Akçaabat’ta günde ortalama 15 araca ceza kesilirken, araç yoğunluğunun had safhaya ulaştığı yaz aylarında ise günde yaklaşık 60 araca ceza kesiliyor. Kimi günler 100 aracın cezaya maruz kaldığı Akçaabat’ta yetersiz otopark nedeniyle sık sık vatandaşla polis karşı karşıya geliyor.

Resim Çalıştayı başladı - Devamı diğer sayfada -

[PAGE]

Akçaabat Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi organize edilen “Ulusal Akçaabat Resim Çalıştayı” başladı. 25 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Çalıştay, bu yıl 25 ressamın katılımıyla yapılıyor. 25 Haziran Salı günü Akçaabat’ta olan sanatçılar aynı gün bir Ortamahalle gezisine katıldı. 26 Haziran’da Rize Ayder Yaylası’nda, 27 Haziran’da Sümela Manastırı’nda olan sanatçılar, bugün Hıdırnebi Yaylası ve Zağnos Vadisi ve Boztepe’de olacak. Sanatçılar, 30 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında ise atölye çalışmalarını gerçekleştirecekler. Çalıştaya katılan ressamların ürünlerinden bazılarının yer aldığı sergi ise 4 Temmuz Perşembe günü saat 17.00’de Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Akçaabat Yerleşkesi’nde yer alan Güzel Sanatlar Fakültesi’nin fuayesinde sergilenecek. Çalıştaya katılan ressamlar şunlar: Hakan Esmer, Ayhan Çetin, Arif Aleskerov, Baki Bodur, Berk Arıkan, Ekrem Kutlu, Engin Korkmaz, Fatih Karakaş, Kadir Akyol, Melek Kaman, Mehmet Yıldırım, Metin Kalkızoğlu, Nur Hilal Harsa, Nurdan Liekos, Özgür Uğuz, Rıdvan Özgür, Serdar Leblebici, Selda Eren, Sertap Yeğin, Şahin Demir, Turgut Akarsu, Ümit Yiğit, Ümit Türk, Yasin Dağ, Zeki Sarıca.

Seçimde zorlanmayacağız - Devamı diğer sayfada - 

[PAGE]

Milliyetçi Hareket Partisi Akçaabat Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Ali Topsakal, ilçede yaptığı temaslar sonucu kendisine olan ilginin oldukça yoğun olduğunu söyledi. Topsakal, “Akçaabat halkı parti ayırmaksızın Mehmet Ali Topsakal ismi etrafında birleşiyor. Bunun partime ve seçime yansıması olumlu yönde olacağına inanıyorum” dedi.

Sivil toplum örgütleri ve bazı partililerle istişare yapan Topsakal şöyle konuştu: “Allah nasip eder de adaylığımız netleşirse seçimde çok fazla zorlanacağımızı zannetmiyorum. Projeler yavaş yavaş su üzerine çıkmaya başlayacak. Akçaabat için kim hangi projeyi öne atıyorsa, bunların hepsi Akçaabat için önemlidir. Bu aday adaylığı sürecinde Akçaabat'a bir renk kattığıma inanıyorum. Artık adaylık belirleme işleri eskisi gibi olmuyor. İlçemizde bir parti sandık kurdu, kamuoyunu araştırıyor ve böylece adayını tespit etmeye çalışıyor. Artık Akçaabat'ta adaylar sohbet ortamında birkaç kişiyle belirlenmiyor. Bütün kamuoyunun görüşünü alarak, şeffaflık içerisinde aday belirleniyor. Bu bile benim için bu süreçte yer almaktan mutlu olacağım bir durumdur” diye konuştu.

AKÇAABAT BELİRLEYİCİDİR

Akçaabat İlçesi’nin Trabzon için belirleyici bir unsur olduğunu ifade eden Topsakal sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık büyükşehir olduğumuz için Akçaabat’ın seçimleri Trabzon’dan bağımsız değil. Bu nedenle parti anlamında MHP’nin büyükşehir belediye başkan adayı bizi çok fazla ilgilendiriyor. Akçaabat’taki projeler artık büyükşehirden bağımsız yapmamız mümkün değil. O yüzden güzel bir birliktelikle belli dönemlerde futbol takımıyla, folkloruyla, turizm ve kültürüyle ön plana çıkan Akçaabat’ı yeniden ön plana çıkarabiliriz. Biz Akçaabat’la gurur duyuyoruz. Akçaabat marka olma yolunda hızla ilerliyor. Bu noktada mevcut belediye başkanı Şefik Türkmen’in de büyük katkıları olmuştur. Bizim amacımız bu ilerlemeyi en zirveye taşımaktır ve bunda da kararlıyız. Akçaabat’ta yapılacak olan projeler bu ilçeyi ülkede ön plana çıkarır.”

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismail küçük - 4 yıl önce
Akçaabat dolmuşları ayakta yolcu aldığı için ceza kesilmeli