banner526

banner513

60 yıllık hayal gerçek oldu, Karadeniz Doğu Anadolu'ya bağlandı

Karadeniz'i Bayburt üzerinden Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayan Salmankaş Geçidi'ne yapılan 4 bin 30'ar metrelik çift tüp tünel ile viyadük ve bağlantı yolları projesi tamamlandı.

Bölgesel 09.03.2020, 11:55

Trabzon'un Araklı ilçesi ile Bayburt arasında yeni güvenli bir ulaşım koridoru oluşturan projenin tamamlanmasıyla 60 yıllık hayal gerçek oldu, 3 saatlik yol mesafesi de yarı yarıya indi.

Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi'ni, Trabzon ve Bayburt illeri üzerinden daha kısa mesafede birbirine bağlayacak Salmankaş Tüneli ve bağlantı yolları projesi 1960 yılında gündeme geldi. Proje için 2012 yılında ilk adım atılarak, çalışma başlatıldı. 170 milyon liraya mal olan proje ile Salmankaş Geçidi'ne 4 bin 30'ar metrelik çift tüp tünel ile viyadük ve bağlantı yolları yapıldı. Trabzon'un Araklı ilçesi ile Bayburt arasında yeni güvenli bir ulaşım koridoru oluşturan projenin tamamlanmasıyla 60 yıllık hayal gerçek oldu, 3 saatlik yol mesafesi de yarı yarıya indi. Tünele, İstanbul Beşiktaş'ta meydana gelen terör saldırısında şehit olan Bayburtlu polis memuru Hamit Şahin'in adı verildi.

VALİ: 60 YILDIR HAYAL EDİLİYORDU

Salmankaş Tüneli'nin yöre halkı tarafından 60 yıldır hayal edildiğini ifade eden Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, yolun Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinin ulaşımında alternatif olacağını belirtti. Vali Epcim, "Bölgemize ve ilimize önemli katkıları olacak. Öte yandan bu yolun turizme de katkısı olacağını düşünüyoruz. Bu tünel, Karadeniz güzergahını kullanacak turistleri, Trabzon'a ve Araklı bölgesine daha erken yaklaştıracak. Arap turizmi için önemli bir fırsat olacak. Salmankaş Tüneli, bölgede ekonomik bir potansiyel de sağlayacak. Ulaşım süresi önemli oranda düştü bu da turistlerin Bayburt'tan, Doğu Anadolu'ya geçişini hızlandıracak" ifadelerini kullandı.

YÖRE HALKI İÇİN MUAZZAM BİR GELİŞME?

Tünelin giriş noktasındaki Çatıksu Köyü'nde projenin tamamlanmasının sevinci yaşanıyor. Çatıksu Köyü Muhtarı Numan Şahin, tünel sayesinde zamandan ve paradan tasarruf ettiklerini söyledi. Şahin, "Bu tünel sayesinde Bayburt-Trabzon yolu kısalmış oldu. Yöre halkı için muazzam bir gelişme. Çünkü tünel yapılmadan önce bu yolu kullanmak mümkün değildi. Şimdi, Bayburt?tan sahile varmak 50 dakika sürecek" diye konuştu.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (11)
Salih saka 4 ay önce
Bakkk ozellikle arap turizmi için çok önemli. Araplar rahat etsin 4 karilari ve çocuklarıyla rahat ulasamiyorlardi doguya paşalar.
ercan 4 ay önce
O beğenmediğin Araplar bu yıl Corona virüsünden gelmeyebilir. O zaman bu şehir ne yapar? Sen 657 ile korunan bir memur isen ya da mirasyedi isen sorun yok ama Bölgeyi, esnafı düşün ! Trabzonda en azından göç verişi durdu, yazın göç te alıyor bu şekilde. Yatak sayısı 2 binden 40 bine çıkmış. Bu işten binlerce insan ekmek yiyor. Antalya 20 sene önce ilk 10 da değilken şu anda ilk 4 te !! Biraz kafayı çalıştır diyeceğim ama sen magazine çalıştırırsın kesin..
mühendis orhan61 4 ay önce
senın kafadakiler bu ulkeye ne katkısı olacak..evet chp zihniyeti budur..ulkede bır tane dikili agacları yok tur....yazık be yazıkk
yorumcu 4 ay önce
AK sarayimizin gunluk maliyetinin 2 milyon lira oldugunu dusununce 170 milyon liralik yol yatirimi cok da buyuk is gibi gelmedi gozume.Halkimiza hayirli ugurlu olsun.
fatih 4 ay önce
hekesi mühendis yapasrsan ,yorumu da böyle olur.tirol kafası
yakun 4 ay önce
CHP' nin bir dikili ağacı yoktur diyenler. Lütfen; akepenin 20 yıldır satarak zor bitirdiği kamu kurum ve kuruluşlarının sanayi tesislerinin kimin zamanında yapıldığına bir baksın. Kimin ağaç diktiğini, kimin bu ülke için sanayi yatırımları yaptığını öğrensin. Cehalet kadar büyük düşman yoktur.
Yusuf 4 ay önce
Yahu şaka gibisin,ciddimisin
Fahris 4 ay önce
Chp nin bütün fabrikalarını sattın. Parasını bile bizlere dağıtmadın. Sen mi yedin o paraları. Sen bana söyle hangi fabrikayı yaptın. Hangi yolu yaptın halkın için
Bayburtlu TS 4 ay önce
çok güzel bir yol oldu. devletimiz var olsun
yakun 4 ay önce
İnsanlar, yeni yerleşim yerleri keşfederken, biz hala; ortaçağ zihniyeti olan yol yapmakla övünüyoruz. Karadeniz' de, nüfus kalmadı, Doğu Anadolu' da nüfus kalmadı, sen yol yaptın. Ne işe yarar? O yoldan yılda kaç araba geçecek. Milleti uyutmaya çalışmaktan vazgeçip, hırsızlık yapmayı bırakmadıktan sonra yaptığınız hiç bir şeyin, hiç bir hükmü yok. Temel şart hırsızlığı bırakmak.
hasan 4 ay önce
bize her yer inşaat.özellikle de deniz dolgu ve tünel olursa tadından yenmez
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@