60 yıllık hayal gerçek oldu, Karadeniz Doğu Anadolu'ya bağlandı

Karadeniz'i Bayburt üzerinden Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayan Salmankaş Geçidi'ne yapılan 4 bin 30'ar metrelik çift tüp tünel ile viyadük ve bağlantı yolları projesi tamamlandı.

Trabzon'un Araklı ilçesi ile Bayburt arasında yeni güvenli bir ulaşım koridoru oluşturan projenin tamamlanmasıyla 60 yıllık hayal gerçek oldu, 3 saatlik yol mesafesi de yarı yarıya indi.

Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi'ni, Trabzon ve Bayburt illeri üzerinden daha kısa mesafede birbirine bağlayacak Salmankaş Tüneli ve bağlantı yolları projesi 1960 yılında gündeme geldi. Proje için 2012 yılında ilk adım atılarak, çalışma başlatıldı. 170 milyon liraya mal olan proje ile Salmankaş Geçidi'ne 4 bin 30'ar metrelik çift tüp tünel ile viyadük ve bağlantı yolları yapıldı. Trabzon'un Araklı ilçesi ile Bayburt arasında yeni güvenli bir ulaşım koridoru oluşturan projenin tamamlanmasıyla 60 yıllık hayal gerçek oldu, 3 saatlik yol mesafesi de yarı yarıya indi. Tünele, İstanbul Beşiktaş'ta meydana gelen terör saldırısında şehit olan Bayburtlu polis memuru Hamit Şahin'in adı verildi.

VALİ: 60 YILDIR HAYAL EDİLİYORDU

Salmankaş Tüneli'nin yöre halkı tarafından 60 yıldır hayal edildiğini ifade eden Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, yolun Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinin ulaşımında alternatif olacağını belirtti. Vali Epcim, "Bölgemize ve ilimize önemli katkıları olacak. Öte yandan bu yolun turizme de katkısı olacağını düşünüyoruz. Bu tünel, Karadeniz güzergahını kullanacak turistleri, Trabzon'a ve Araklı bölgesine daha erken yaklaştıracak. Arap turizmi için önemli bir fırsat olacak. Salmankaş Tüneli, bölgede ekonomik bir potansiyel de sağlayacak. Ulaşım süresi önemli oranda düştü bu da turistlerin Bayburt'tan, Doğu Anadolu'ya geçişini hızlandıracak" ifadelerini kullandı.

YÖRE HALKI İÇİN MUAZZAM BİR GELİŞME?

Tünelin giriş noktasındaki Çatıksu Köyü'nde projenin tamamlanmasının sevinci yaşanıyor. Çatıksu Köyü Muhtarı Numan Şahin, tünel sayesinde zamandan ve paradan tasarruf ettiklerini söyledi. Şahin, "Bu tünel sayesinde Bayburt-Trabzon yolu kısalmış oldu. Yöre halkı için muazzam bir gelişme. Çünkü tünel yapılmadan önce bu yolu kullanmak mümkün değildi. Şimdi, Bayburt?tan sahile varmak 50 dakika sürecek" diye konuştu.

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih saka
Salih saka - 3 hafta Önce

Bakkk ozellikle arap turizmi için çok önemli. Araplar rahat etsin 4 karilari ve çocuklarıyla rahat ulasamiyorlardi doguya paşalar.

ercan
ercan @Salih saka - 3 hafta Önce

O beğenmediğin Araplar bu yıl Corona virüsünden gelmeyebilir. O zaman bu şehir ne yapar? Sen 657 ile korunan bir memur isen ya da mirasyedi isen sorun yok ama Bölgeyi, esnafı düşün ! Trabzonda en azından göç verişi durdu, yazın göç te alıyor bu şekilde. Yatak sayısı 2 binden 40 bine çıkmış. Bu işten binlerce insan ekmek yiyor. Antalya 20 sene önce ilk 10 da değilken şu anda ilk 4 te !! Biraz kafayı çalıştır diyeceğim ama sen magazine çalıştırırsın kesin..

mühendis orhan61
mühendis orhan61 @Salih saka - 3 hafta Önce

senın kafadakiler bu ulkeye ne katkısı olacak..evet chp zihniyeti budur..ulkede bır tane dikili agacları yok tur....yazık be yazıkk

yorumcu
yorumcu - 3 hafta Önce

AK sarayimizin gunluk maliyetinin 2 milyon lira oldugunu dusununce 170 milyon liralik yol yatirimi cok da buyuk is gibi gelmedi gozume.Halkimiza hayirli ugurlu olsun.

fatih
fatih - 3 hafta Önce

hekesi mühendis yapasrsan ,yorumu da böyle olur.tirol kafası

yakun
yakun - 3 hafta Önce

CHP' nin bir dikili ağacı yoktur diyenler. Lütfen; akepenin 20 yıldır satarak zor bitirdiği kamu kurum ve kuruluşlarının sanayi tesislerinin kimin zamanında yapıldığına bir baksın. Kimin ağaç diktiğini, kimin bu ülke için sanayi yatırımları yaptığını öğrensin. Cehalet kadar büyük düşman yoktur.

Yusuf
Yusuf @yakun - 3 hafta Önce

Yahu şaka gibisin,ciddimisin

Fahris
Fahris - 3 hafta Önce

Chp nin bütün fabrikalarını sattın. Parasını bile bizlere dağıtmadın. Sen mi yedin o paraları. Sen bana söyle hangi fabrikayı yaptın. Hangi yolu yaptın halkın için

Bayburtlu TS
Bayburtlu TS - 3 hafta Önce

çok güzel bir yol oldu. devletimiz var olsun

yakun
yakun - 3 hafta Önce

İnsanlar, yeni yerleşim yerleri keşfederken, biz hala; ortaçağ zihniyeti olan yol yapmakla övünüyoruz. Karadeniz' de, nüfus kalmadı, Doğu Anadolu' da nüfus kalmadı, sen yol yaptın. Ne işe yarar? O yoldan yılda kaç araba geçecek. Milleti uyutmaya çalışmaktan vazgeçip, hırsızlık yapmayı bırakmadıktan sonra yaptığınız hiç bir şeyin, hiç bir hükmü yok. Temel şart hırsızlığı bırakmak.

hasan
hasan - 3 hafta Önce

bize her yer inşaat.özellikle de deniz dolgu ve tünel olursa tadından yenmez


SIRADAKİ HABER

banner513