Mustafa Cengiz kimdir? Galatasaray'ın yeni Başkanı Mustafa Cengiz

Galatasaray'da gerçekleştirilen kongrede Mustafa Cengiz başkan oldu. Peki Mustafa Cengiz kimdir? İşte detaylar

Biyografi 20.01.2018, 20:30 06.08.2019, 16:33
Mustafa Cengiz kimdir? Galatasaray'ın yeni Başkanı Mustafa Cengiz

Galatasaray 20 Ocak'ta kongreye gitti. Kongrede mevcut başkan Dursun Özbek'in yanı sıra, Mustafa Cengiz de başkanlığa aday oldu. Seçim sonunda Cengiz yeni başkan oldu. Bu konuyla gündeme gelen Mustafa Cengiz kimdir? İşte detaylar...

MUSTAFA CENGİZ KİMDİR?

Gaziantep'te 1949 yılında dünyaya gelen Mustafa Cengiz ilk ve ortaöğretimini Nizip'te tamamlamasının ardından lise eğitimini Gaziantep Lisesi'sinde tamamladıktan sonra Ankara siyasal bilgiler fakültesinde bitirdi.


Mustafa Cengiz Tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı. Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye’nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı. İktisadi hayata belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamudan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği ortadoğuda yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Petrol Sektöründe TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yapmıştır. Galatasaray Spor Kulübü, Mülkiyeliler Birliği, İstanbul Mülkiyeliler Vakfı, İTO, Büyük Kulüp, Tüyak (Türkiye Yangınla Mücadele Vakfı) üyesidir. İngilizce, Fransızca ve Arapça bilen Mustafa Cengiz evli ve bir çocuk sahibidir. Mustafa Cengiz, 23 Mayıs 2015 tarihinde yapılan Galatasaray Spor Kulübü Olağan Genel Kurulu’nda başkan adayı olduğunu açıklamıştır.

SEÇİM HAYIRLI OLSUN
Galatasaray Başkan adayı Mustafa Cengiz, eleştirilerini seçim sürecinde yaptığını belirterek, “Buradaki dostane havayı eleştirerek bozulmasını istemiyorum. Seçim hayırlı olsun” dedi.

Galatasaray’ın Olağanüstü Seçim Genel Kurul Toplantısında başkan adaylarından Mustafa Cengiz açıklamalarda bulundu. Seçimin sarı-kırmızılı camiaya hayırlı olmasını dileyen Cengiz, “Galatasaray için 2.5 yılda görevde olan Dursun başkanımıza teşekkür ediyorum. Ekibiyle çalıştı, bizi bugünlere getirdi. Ben eleştirilerimi ifade ettim. Buradaki dostane havayı eleştirerek bozulmasını istemiyorum. Galatasaray’ı diğer olgulardan ayrı olarak daha centilmen bir karakteri olduğunun inancındayım. Ekip olarak Dursun Başkan, Ali Sami Yen, eski başkanlara teşekkür eder, hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@