banner526

banner535

03.07.2020, 12:42

‘’Bir kadının iki seçeneği vardır: ya bir feministtir ya da bir mazoşist’’

Siyasi bir terim olarak ‘’feminizm’’, bir 20. Yüzyıl buluşudur ve 1960’lardan beri günlük dilin bir parçası haline gelmiştir. Ancak hala feminizmi erkek düşmanlığı ya da kadın üstünlüğü, eşitsizlik arayışı olarak bilinmesi gerçekle uyuşmamaktadır. Modern kullanımda feminizm kadın hareketiyle ve kadının sosyal rolünü geliştirme çabasıyla ilişkilendirilir.  Dolayısıyla feminizm 2 temel inançla bağdaştırılır: Kadınlar cinsiyetleri nedeniyle dezavantajlı durumdadır; bu dezavantaj ortadan kaldırılabilir ve kaldırılmalıdır. 

Kadın hareketi, seçme ve seçilme hakkının elde edilmesi, eşit eğitim almanın yerleştirilmesi ve kamusal hayatta elit konumda olan kadınların sayısındaki artıştan kürtajın yasallaşmasına, kısıtlayıcı ve alçaltıcı giyim yönetmeliklerine kadar geniş bir yelpazede hedeflere ulaşmaya çalışmıştır. 

Benzer şekilde feministler, devrimci ve reformcu siyasi stratejiler benimsemişler, feminist teori ise zaman içinde farklı siyasi gelenek ve değerlere yönelmiştir. 1960’lara kadar toplumsal cinsiyet ayrımı, siyasi açıdan önemli bulunmamıştı. Eğer erkek ve kadınların çok farklı sosyal, ekonomik ve siyasi rolleri hiç göz önünde bulundurulmasaydı, bu roller ‘’doğal’’ bir durum ve dolayısıyla kaçınılmaz olarak görülürdü. Örneğin erkekler ve muhtemelen çoğu kadın, toplumda kadın- erkek iş bölümünün biyolojik gerçeklerden kaynaklandığını kabul ediyordu: Çocuk doğurup emzirme gerçeğinden dolayı kadınlar evcimen bir hayat tarzına uygundu, erkeklerin daha fazla fiziksel güce sahip olması nedeniyle dışarıda ve kamusal dünyada çalışması uygun görülüyordu. 19.Yüzyıl’ a kadar organize bir kadın hareketi geliştirilememişti. 

Fransız Devrimi’nin temeline karşı yazılmış olan Mary Wollstonecraft’ın Vindication of the Rights of Women ( Kadın Haklarının Savunması) (1792), ilk modern feminizm metni olarak kabul edilir. Bu kitabında Wollstonecraft, İnsan Hakları Bildirgesi'ni temel almakta, görüş ve düşünceleriyle Fransız devriminin görev ve amacına hizmet etmektedir.

"Kadının ufkunu genişleterek güçlendirin aklını; körü körüne itaat sona erecektir; ancak, iktidar her zaman körü körüne itaate ihtiyaç duyduğundandır ki zorbalar ve şehvet düşkünleri, haklı olarak karanlıkta tutmaya çalışırlar kadını; çünkü bunlardan birincisinin tek istediği bir köledir, ikincisinin istediği ise elinde tutacağı bir oyuncak." 

“SAMİMİ OLARAK SÖYLÜYORUM BİR KADININ İKİ SEÇENEĞİ VARDIR. Ya bir feministtir ya da  bir mazoşist”  demiş GLORIA STEINEN.

Günümüzde hala kadına şiddet, kadını sınıflandırma, kadını  sadece anne rolüyle ön plana çıkaran ve buna hizmet eden hem erkekler hem kadınlarda var. Dolayısıyla öncelikle feminizmin toplumsal cinsiyet eşitliliğine eş olduğunu anlayarak adım atmayalız. Kadının cinsiyeti yönünden ilişkilerinde, ailesinde, mesleki yaşamında ayırt edilmesi hem kendini hem de tüm hem cinslerini etkilemektedir. Psikolojik açıdan da kendini yetersiz ve değersiz hissettirmektedir. Bunu kabul eden bir kadın ise kendine en büyük zararı verir. 
 

Yorumlar (10)
Aile Danışmanı 1 ay önce
Yazarın bu çağda hâlâ feminizmi öne sürmesi ne kadar acı ! Feminizm kadını aşağılayan, hor gören batıda ortaya çıkan bir akımdır, buna bir tepki olarak gelişmiştir. Yıllar içinde aile kavramını çökermek için bize de empoze edilmiş, kadınların bağımsızlığını vadeden için boş ve tehlikeli bir dayatmadır. Kadına hakettiği değeri dinimiz zaten vermiştir. Huzur İslamda Merve hanım, özünüze dönmeniz yeterli...
yazık 4 hafta önce
ucu kapatılmış dayatmalar suçlu psikolojisinin dışa vurumudur, dikte etmektir. emir komutada emre uymaktır. feminizm cinsi ırkçılıktır. ırkçılığı savunmak için kişinin akıl sağlığnın yerinde olmaması gerekir.
Mehmet 1 ay önce
Merve hanım olmadı bu yazdıklarınız.Bir kadının tek seçeneği vardır.İyi bir müslüman olmak,sevgi dolu bir anne ve kocasına iyi bir eş olmak.Yani faziletli insan olmakPeygamber efendimiz kadınlarımız için bir hadisinde der ki".Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olaninizdir."
Okur 1 ay önce
Kendisini zamanın sahibi sananlar, kadına da erkeğe de tek seçenek sunuyor. Erkek, erkek değilmiş gibi yaşayacak, kadın da kadın değilmiş gibi yaşayacak. Bunu adına da çağdaş insan diyorlar. Ey insanlık, çağdaş köle olma, dünyanın tadına var, erkeksen erkek gibi, kadınsan kadın gibi yaşa…
özgür 4 hafta önce
Gericilik sarmalındaki bir ortadoğu ülkesinde üzerine gidilmesi gereken konular. Tebrik ederim. Kadını ev işlerini yaptıracak bir hizmetçi, çocuk doğuracak bir araç olarak görenlerin işine gelmez . Bir de köleliğinden memnun kadınlar var tabi.
KALYONCU 4 hafta önce
He he kadını şımartmaya devam edin, zaten Aile Bakanlığı gibi saçma eşitliğe karşı erkek düşmanı bir kurum dünyada yok. Bu AKP Türk Aile geleneğinin genetiğiyle oynayarak kadın cinayetini artırmıştır Türk Aile yapısını temelden sarsmıştır bu iktidar bu Ülkeye büyük zararlar vermiştir
Serko61 1 ay önce
Feministi biraz anlarım fakat mazoşist ne demek onu anlamadım Türkçeye kramp mi girdi,artı insanın değeri aldığı egitime göre artar yada aynı kalır nokta.
Merve 1 ay önce
1. 'yada' bitişik yazılmaz, ayrı 'ya da' yazılır. 2. 'Kramp' kelimesi Fransızca 'crampe' sözcüğünden alıntıdır. 3. Her noktalama işaretinden sonra boşluk bırakılır. Eleştirirken lütfen kendi dil kullanımımıza dikkat edelim nokta(!).
Serko61 1 ay önce
Enazindan yazıyı okuyabildim buda büyük başarı ????????
Recep 3 hafta önce
Merve hanım, kurulan birçok topluluk zamanla amaçlarından sapmıştır ve feminizm buna örnektir. Günümüzde birçok feminist örgüt yahut topluluk ilk olarak erkek düşmanı ikinci olarak da manevi değerlerden yoksun, anarşist kadınlar ortaya sürmektedir. Bu toplumun refahını ve düzenini bozar. Burada manevi değerlerden kastım İslami değerler değildir. Elbette kadınlar öldürülmesin, şiddet görmesin, her alanda eşit haklara sahip olalım fakat bunları sağlaması gereken feminist düşünce yahut topluluklar değildir. Bu topluluklar az önce bahsettiğim düşünceler dışında siyasi olarak günümüzde pkk kadın kolları gibi çalışmaktadır. Yazdıklarınıza hele bir kadın ya feministtir ya da bir mazoşist gibi sığ, genelleyici bir cümleye kesinlikle katılmıyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@