NASA'da görevli Türk Bilim insanı dünyanın ölüm tarihini açıkladı

NASA'da görevli Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız, "Dünya şu anda 4,5 milyar yıl yaşında. Size dünyanın ölüm için tarih verebilirim. Dünyanın geride 5 milyar yıl yaşı kaldı" dedi.

NASA'da görevli Türk Bilim insanı dünyanın ölüm tarihini açıkladı
banner432

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nda (NASA) görevli Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız, Ordu Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı´nda 'Uzayda Neler Oluyor' konulu sunumda öğrenciler ve uzay meraklılarıyla bir araya geldi.

Yıldız, yaptığı sunumda dünyanın 5 milyar yaşı kaldığını söyledi. Yıldız, "Dünya şu anda 4,5 milyar yıl yaşında. Size dünyanın ölüm için tarih verebilirim. Dünyanın geride 5 milyar yıl yaşı kaldı. Bakın evrenin geriye kalan ömründen söz etmiyorum, dünyadan söz ediyorum. Tabi bu arada biz başka bir şey yaparak dünyanın sonunu getirmezsek" dedi.

'GÜNEŞE AKIN VAR'

Güneşle ilgili çalışmalar kapsamında uzaya 'Parker Solar Probe' isimli bir araç gönderdiklerini dile getiren Dr. Yıldız, "Bu araç güneşe 6,2 milyon kilometre kadar yaklaşacak ve incelemelerde bulunacak. Mars'a gelecek yıl göndereceğimiz araç 2021'de kızıl gezegene iniş yapacak. Bunun en büyük özelliği yaşam araştıracak. Detayları, çizimleri yapıldı. Çok heyecan verici bir olay. Parça toplayacak. Buradan toplanan numunelerin getirilmesi de gündemde" diye konuştu.

'MARSA GİDENLER GEZEGENDE 2 YIL YAŞAMAK ZORUNDA'

Mars'a yolculuk hakkında da konuşan Yıldız, roketin inşa sürecinin devam ettiğini ve 2 yıl içinde test sürüşünün gerçekleştirileceğini aktardı. Yıldız, "Roketin ucunda 4 kişilik bir kapsül var. Mars'a gidiş minimum 6 ay sürecek. Mars'a gidenler gezegende 2 yıl yaşamak zorunda. Çünkü Mars ile dünya her 26 ayda birbirine yaklaşıyor. Yolculuğun bu döneme denk gelmesi gerekiyor. Canınız istediğinde Mars'a ya da Mars'tan dünyaya dönemezsiniz. Mars'a gitmek isterseniz, 3 kişiyle 3 yıl geçireceksiniz" ifadelerinde bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 20:45

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Horyanlı kazim
Horyanlı kazim - 4 ay Önce

Buna gargalarda güler boşuna nefesiniz tuketmeyiniz ancak dünyanın işinin ne zaman bitecek onu yaratan bilir ama sizlerin yaptığı pisliklere bakarak belki yaratan bu işi fazlada uzatmaz ginede endogrusunu Allah bilir,

Emrah
Emrah - 4 ay Önce

Bende diyorum 5.1 milyar yasi kaldi.Bakalim kimin tahmini tutacak :)

TS61
TS61 - 4 ay Önce

Dünyanın bu insan muamelesine iki yüz yıl daha dayanabilecegini düşünmüyorum

TS1967
TS1967 - 4 ay Önce

Horyanlı kazım koskoca bilim adamına hem de Türk,pislik yaratıyorsunuz dedin ya çok komik. Komedyenmisin.Amerika ya söylesen haklısın.adam uzay bilimcisi ne işi olur ABD politikalarıyla.bilim adamına bile kin kusan zihniyet.senin gibiler yüzünden bu hale geldik ama anlayacak kafa var mı sizde

611
611 - 4 ay Önce

şuan yaşayan kimse bunu yaşarken görmiyeceğine göre doğruluğunu sorgulamaya gerek yok

Ali KAYA
Ali KAYA - 4 ay Önce

Allah'ın işine fazla karışmayın.Adam gibi akıbetinizi bekleyin.

Abdul
Abdul - 4 ay Önce

Dünyanin 400 yüz yilli kaldi idaaya girerim Kim isterse ispat edemem

banner421