kebir

KTÜ'den önemli proje: Artık o boyalar ithal edilmeyecek

KTÜ DNA görüntülemede ve Parmak izi tespitinde kullanılan boyayı üretti.

KTÜ'den önemli proje: Artık o boyalar ithal edilmeyecek

Haber61/Haber Servisi -KTÜ Tıp Fakültesi Eczacılık Fakültesi’nde Öğretim Üyesi Doç Dr Ahmet Yaşar, uzun çalışmalar sonucu DNA görüntülemede kullanılan boya ve polislerin kullandığı parmak izi boyasını üretmeyi başardı. Türkiye artık bu boyaları milyonlarca dolara ithal etmeyecek.


Haber61’den Levent Ustabaşı’na konuşan Doç Dr Ahmet Yaşar, şunları söyledi:

İlk ürünüm DNA görüntüleme ve Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) cihazlarında görüntülenmede kullanılan boyadır. İthal ettiğimiz bu ürünün gramına 375 TL+KDV para harcıyoruz. Yıllık yaklaşık kullanım miktarı 5 ila 10 Kg arasında değişiyor. Ethidium bromür, Sybr green boyama için kullanılan maddelerden ikisi. Ethidium bromür en çok kullanılan boya. Çünkü suda çözünüyor ve kullanımı kolay. Fakat çok kansorojen bir madde. Solunumu bile çok tehlikeli. Sybr green ise boyama zorluğu ve DMSO’da çözünen suda çözünmeyen bir boya. Bu boyanın 5 ml’si 2000TL civarı. Hem çok pahalı hem de boyama güçlüğü dolayısıyla çok tercih edilmiyor. Benim geliştirdiğim boya ise güvenli bir boya.

DOÇ DR AHMET YAŞAR'IN AÇIKLAMALARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Analizlerini yaptırdım. İkinci ürünüm, emniyette kullanılan gözeneksiz yüzeylerde parmak izi tespit boyasıdır. U çalışma Trabzon Emniyet Müdürlüğü Olay yeri incelemede görevli polis memuru Mehmet Ziya Hacımurtazaoğlu ile yapılmıştır. Gözeneksiz yüzeylere uygulanan Süper Glu yöntemi sonrası gelişen vücut izlerinin boyar maddemiz ile hazırlanan çözelti ile boyanması sonucu görünür ışıkta ve floresans ışıkta vücut izleri gözlemlenmiştir. Bu boyar madde Rhodamime 6G boyar maddesinin yerine kullanılabilecek özellikte boyar maddedir. Rhodamine 6G yöntemi, kansorejendir, solunmamalıdır ve deriye temas ettirilmemelidir. Akciğerde ödem, göz, boğaz ve burun solunum yolu ve mide barsak sistemi mukozasında etkileri ile birlikte kırmızı idrar yapma etkileri görünebilir.

Ardrox yöntemi, santral sinir sistemi ile solunum sisteminde sinirsel etkileri vardır. Deri üzerinde kızarıklık ve pullanmaya sebep olur. Yüksek dozda alındığında bilinç kaybı konvülsiyon, solunum arresti etkisi görülmüştür. Buruna çekildiğinde ani ölümlerin görüldüğü birçok vaka görülmüştür. Gözenekli yüzeylere uygulanan Ninhidrin yöntemi ve gözeneksiz yüzeylere uygulanan süper glu yöntemi eski izlere duyarlı ve Parmak İzi Geliştirme Laboratuvarında en çok kullanılan yöntemlerdir.
Boyamız yine güvenli bir boyadır. Analizleri yaptırılmıştır.  

Boyalarımız ile ilgili görüşmeler ilgili kurumlarla sürmektedir. Bize söylendiğinde kurduğum bir şirket üzerinden üretime geçeceğim. Yurt dışından 600-1000 kat pahalıya alınıyor. Ben bunu çok çok daha az fiyata imal etmeyi başardım.
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2017, 09:51
Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
mmmm
mmmm - 1 yıl Önce

ktü birşeyler bulsun artık....

öner
öner - 1 yıl Önce

helal olsun yakışır ahmetim

Kahveci
Kahveci - 1 yıl Önce

Üniversite işte bu demektir. Tebrikler.

Pınar
Pınar - 1 yıl Önce

Ülkeme hayırlı uğurlu olsun.Yolunuz açık olsun.

Güzel insanlar
Güzel insanlar - 1 yıl Önce

ülkemiz için gerçek manada faydalı şeyler yapan güzel insanlar mevlam önünüz sıra sizlere yardımcı olsun ...