Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüs açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, son günlerde Çin dışındaki ülkelerde pek çok yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının çıkmasıyla, virüsün "belirleyici bir noktaya" ulaştığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüs açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros  Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın  toplantısında, Kovid-19'un Çin'de kontrol altına alınıyor gibi göründüğünü  belirterek, "Ama bildiğiniz gibi dünyanın geri kalanında olanlar şimdi bizim en büyük endişemiz." dedi.

Dün düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 için "salgın (pandemi)"  kelimesinin kullanılmasına karşı çıkan Ghebreyesus, bugün ise "Virüs, salgın  (pandemi) potansiyeli taşıyor." ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, virüs için endişeye kapılınmaması çağrısında bulunarak,  "Şimdi korkmanın zamanı değil ama enfeksiyonu önlemek ve hayat kurtarmak için  harekete geçme zamanı." değerlendirmesini yaptı

"Bu ülkelere tavsiyem, hızlı hareket etmeleridir"

Son birkaç günde Çin dışında rapor edilen vaka sayılarının, ilk kez  Çin'deki yeni duyurulan vaka sayılarını aştığını anımsatan Ghebreyesus, "Belli  bir noktaya ulaştık." dedi.

Ghebreyesus, son 24 saatte ilk kez Brezilya, Gürcistan, Yunanistan,  Kuzey Makedonya, Norveç, Pakistan ve Romanya'da Kovid-19 vakalarının ortaya  çıkmasına ilişkin, "Bu ülkelerin her birine mesajım şudur ki; bu sizin için bir  fırsat penceresi." ifadesini kullandı.

Bu ülkelerin virüse karşı şu anda agresif şekilde mücadele vermeleri  durumunda, virüsün kontrol altına alınabileceğine işaret eden Ghebreyesus,  "İnsanların hasta olmasını engelleyebilirsiniz, hayat kurtarabilirsiniz.  Dolayısıyla bu ülkelere tavsiyem, hızlı hareket etmeleridir." diye konuştu.

"Virüs, grip değildir. Doğru önlemlerle frenlenebilir"

Ghebreyesus, virüsün İran, İtalya ve Güney Kore'de "neler  yapabileceğini" gösterdiğine değinerek, "Ancak bu virüs, grip değildir. Doğru  önlemlerle frenlenebilir." dedi.

İki haftadan uzun süredir Belçika, Kamboçya, Hindistan, Nepal,  Filipinler, Rusya Federasyonu, Sri Lanka ve Vietnam'dan yeni vaka  bildirilmediğini aktaran Ghebreyesus, bununla beraber salgının her ülkeyi  vurabileceği ve sınır tanımadığını kaydetti.

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER