Avrupa'da saat değişince Türkiye'de ayar bozuldu

Avrupa'da saatler 1 saat ileri alındı, Türkiye'de ise aynı kaldı ancak bazı telefonların saat ayarı otomatik olarak değişince kafa karışıklığı yaşandı.

Bilim / Teknoloji 26.03.2017, 09:35 26.03.2017, 10:03
Avrupa'da saat değişince Türkiye'de ayar bozuldu

Şu an saat kaç? günün en çok sorulan sorusu oldu. Avrupa'da saatlerin ileri alınması Türkiye'deki bazı telefonları şaşırttı. Bazı cep telefonlarının saati otomatik olarak değişti.


Avrupa'da gece yarısından sonra saatler 1 saat ileri alınarak 'Yaz saati' uygulamasına geçildi. Böylece Avrupa ülkelerinin Türkiye ile arasındaki 1 saatlik fark ortadan kalkacak. Türkiye'de ise saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilerek yaz saati kalıcı hale getirilmesi üzerine saatler geri alınmamıştı. Bu durum bazı cihazların otomatik saat güncellemesi yapması ile kafa karışıklığına sebep olabilir... Avrupa'da saatler 1 saat ileri alınınca Türkiye'de bazı cep telefonlarının saatinin de otomatik olarak değiştiği belirtiliyor. Bugün sık sık 'şu an saat kaç' sorusunu duyabilirsiniz...

SAATLER İLERİ Mİ ALINDI? 

Yaz saati uygulaması nedeniyle bir saat ileri alınan saatler, alınan karar doğrultusunda Türkiye'de artık ileri alınmıyor. Avrupa ülkelerinde 26 Mart pazar günü saat 03.00'te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate düşmüş olacak.

AVRUPA'DA 1 SAAT İLERİ ALINDI

Avrupa ülkelerinde 26 Mart pazar günü saat 03.00'te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate düşmüş olacak.

Türkiye ise saatler aynı kaldı. Ancak bazı elektronik cihazların otomatik olarak saati değitirdiği belirtiliyor. Bu nedenle çok sayıda kişi sosyal medyada paylaşımlarda bulunmaya başladı.
TELEFONLARIN SAAT AYARLARI NASIL YAPILIR?

ANDROİD TELEFONLAR İÇİN (Samsung, Sony, HTC, LG, Huawei, Casper)

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmında 'Tarih ve Saat' bölümünü bulun ve girin. Yan ekranda görülen "Otomatik Tarih ve Saat" ile "Otomatik Saat Dilimi" ayarlarını aktif durumdan pasif duruma getirebilirsiniz.

İOS YANİ İPHONE TELEFONLAR İÇİN

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına gelin. Genel Kısmını seçin. Genel kısmında Tarih ve Saat bölümünü bulun. Tarih ve Saat bölümünde "Otomatik Ayarla" kısmını bulun ve onu devre dışı bırakabilirsiniz.

BİLGİSAYARLAR (Windows 10 için)

Masaüstü'nde altta bulunan görev çubuğu'nda Saat ve Tarihin yazdığı kısma sağ tıklayın. Tarih ve Saat Ayarla bölümünü bulun. "Saati otomatik olarak ayarla" bölümünü devre dışı bırakın. Hemen Altında bulunan "Saat Dilimini otomatik olarak ayarla" bölümünü de devre dışı bırakabilirsiniz 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Seyyah 4 yıl önce
Demekki onların telefonu akıllı değilmiş. Benimki dün neyse bugünde aynı saatte :)
Emre 4 yıl önce
Saatten haberiniz yoksa analog duvar saatlerine bakmaniz yeterli.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@