Türkiye’de bir ilke imza attı!

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, bir süre önce Vecihi Hürkuş’un isminin ilçedeki bir sokağa verilmesinden dolayı Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin’e teşekkür ziyaretinde bulundu.

Bilecik 17.03.2017, 17:44
Türkiye’de bir ilke imza attı!

Bilecik’in Osmaneli İlçe Belediyesi Türkiye’de bir ilke imza attı. Osmaneli Belediye Meclisinin geçen ayki toplantısında cadde ve sokak isimlerinin tarihi ve kültürel mirasa uygun olarak değiştirilmesine oy birliği ile karar verilmişti. Sokak isimlerinin değiştirilmesinde Türkiye’nin bir ilki daha Osmaneli’nde yaşandı. Türk Havacılık tarihinin en önemli şahsiyeti olan Vecihi Hürkuş’un ismi Osmaneli’nde bir sokağa verildi. Türk havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran Vecihi Hürkuş’un ilk kez Türkiye’de bir şehirde bir sokağa isminin verilmesi dolayısıyla, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin’e teşekkür ziyaretinde bulundu.

“Bu durum karşısında heyecanlanmamak mümkün değildir”

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Gürer, ziyarette yaptığı konuşmada, “Türk havacılık tarihinde ilklerin yaşanmasına vesile olan Vecihi Hürkuş’un ismi Türkiye’de ilk kez bir Belediye tarafından bir sokağa verilmiştir. Bu durum karşısında heyecanlanmamak mümkün değildir. İlkelerinden sapmayan, proje üzerine proje gerçekleştiren, derin bilgisi, sarsılmaz azmi, sınırsız çalışmasıyla Türk havacılık tarihine ilkleri armağan eden göklerin aşığı Türkiye sevdalısı olan Vecihi Hürkuş’un isminin bir sokağa verilmesi de Osmaneli ilçemizde bir ilk olmuştur. Türkiye’ye ilkleri yaşatan Vecihi Hürkuş, burada bu topraklarda yine bir ilke vesile olmuştur. Bu nedenle ben ve yönetim kurulu üyelerim olarak sayın Başkanımız Münür Şahin beyefendiye çok çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Osmaneli’nde bir ilki yaşattığımız için de ayrıca gururluyuz”

Belediye Başkanı Münür Şahin de ziyarette yaptığı konuşmada, “Türk Havacılık tarihine geçmiş, önemli bir şahsiyet olan Vecihi Hürkuş’un ismini Osmaneli’nde bir sokağa vermek bizler için de gurur vesilesidir. Osmaneli’nde bir ilki yaşattığımız için de ayrıca gururluyuz. Bizden önce Türkiye’de hiçbir belediye tarafından Vecihi Hürkuş’un ismi bir sokağa veya caddeye verilmemiş. Ben bu vesileyle bütün Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımı da kutluyor ve kendilerine teşekkür ediyorum. 975 yıldır kesintisiz Türk şehri olan Osmaneli ilçemizde, sokak isimlerini verirken, Türklük tarihine geçmiş atalarımızın, devletimize ve milletimize büyük katkılar sağlamış olan büyüklerimizin ve gözlerini kırpmadan vatan ve millet için şehadet şerbetini içmiş olan şehitlerimizin isimlerine öncelik verdik. Türk Havacılık Tarihine geçmiş olan Vecihi Hürkuş’un ismi de bunlardan birisi idi. Ben de dernek başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerimize bu nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Dernek Başkanı Bahadır Gürer, Belediye Başkanı Münür Şahin’e teşekkür plaketi ile birlikte Vecihi Hürkuş’un yazmış olduğu kitaplardan hediye etti. Başkan Münür Şahin de Dernek Başkanı Gürer’e Osmaneli Balaban Meydanının fayansa işlenmiş bir tablosunu hediye etti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@